Jalan virheasennot ja niiden ehkäiseminen
Talvella kävelylenkeillä olen usein valinnut ulkonäön ja lämmön, ennen mukavuutta. Olenkin valitellut pidemmillä kävelylenkeillä jalkojen ulkosyrjän kipuja. Lopulta alan varomaan toista jalkaa, jonka jälkeen toinen kipeytyy. Usein vuosien aikana jalat saattavat omaksua erilaisia virheasentoja, jotka voivat vaikuttaa koko kroppaan. Esimerkiksi holvikaaren laskeutumisen myötä tukirangan asento muuttuu, joka johtaa ikäviin selkä- ja niskavaivoihin. Ei välttämättä tule edes ajatelleeksi, että jalat voisivat olla ongelmien alkulähde. Sain vähän aikaa sitten Feetletiltä testaukseen kahdet erilaiset pohjalliset, joilla voisin ehkäistä näiden virheasentojen syntymistä.
Toiset on nahkaiset Pedag Viva- tukipohjalliset, jotka sopivat kaikkiin kenkiin tennareista korkokenkiin. Laitoin ne heti Converseihin ja lähdin kävelylle. Muutos oli kyllä huikea, kengät tuntuivat heti paljon mukavemmilta jaloissa. Pohjallisissa on kantapehmuste, holvikaarentuki ja poikittaiskaarentuki. Ne lisäävät siis kenkien käyttömukavuutta, rentouttavat, tukevat ja ennaltaehkäisevät niitä virheasentoja.
Toiset ovat Pedag Viva Outdoor- tukipohjalliset, jotka sopivat ulkoilukenkiin, kuten saappaisiin, vaelluskenkiin tai lenkkitossuihin. Laitoin ne talvikenkiin, jotka ovat olleet hiukan isot aiemmin. En ole voinut käyttää niitä muuten , kuin lämpösukkien kanssa. Pohjallisten kanssa ne olivat täydellisen tukevat ja juuri sopivan kokoiset.
Hetken aikaa näiden kanssa tallusteltuani voin kyllä suositella pohjallisia kaikille, ketkä kävelevät tai seisovat paljon päivän aikana. Pohjalliset ehkäisevät rasitusta ja jalat eivät väsy niin helposti. Heidän sivuiltaan löytyy enemmän tietoa ja erilaisiin tarkoituksiin soveltuvia pohjallisia. Hinnatkin ovat kohtuullisia, kun pohjallisia voi vaihtaa aina kengistä toisiin.
Sain extrana myös kokeiluun Pedagin geeli-varvastupet, jotka ovat käteviä mikäli varpaaseen tulee hiertymiä tai rakkoja. Näistä voi olla apua esimerkiksi vaivasenluun aiheuttamiin kipuihin ja hiertymiin tai kääntyneisiin varpaisiin. Viime kesänä minulla tuli yhteen varpaaseen hiukan hiertymiä ulkolenkeillä ja olenkin vasta parit lyhyet lenkit juossut niillä kengillä tänä vuonna. Jos ongelma palaa, raportoin miten nämä toimivat!
Mukavaa keskiviikkoa! :)