Kuinka paljon menee viikossa rahaa ruokaostoksiin?

DSC_1496.jpg

Asun sellaisella alueella, jossa ei ole isoja ruokakauppoja. Lähistöltämme löytyy kaksi pientä Alepaa, jotka ovat todella hintavia. En edes ollut tajunnut tätä moneen vuoteen. Jos kävimme isossa kaupassa, kävimme usein Herkussa, joka on myös todella kallis. Kun sitten ensimmäistä kertaa pääsin jonkun autollisen ystävän kyyditsemänä isoon ruokakauppaan, en meinannut uskoa ruoan edullisuutta. 

Mielestäni on todella mielenkiintoista jutella eri ihmisten kanssa, kuinka paljon heillä menee ruokaostoksiin rahaa viikossa. Jotkut yksin elävät sanovat, ettei saa tehtyä alle kahdellakymmenellä eurolla itselleen ateriaa, ja joku toinen ruokkii samalla hinnalla koko suurperheen. Välillä tulee itsekin pohdittua, mitkä ovat niitä asioita joista en luovu ja missä olisi varaa nipistää? 

Liha ja kala on ehdottomasti se, mikä on todella kallista varsinkin pikkukaupassa. Jos lihan korvaa vaikkapa pavuilla tai kikherneillä, voi kauppalasku viikolta melkein puolittua. Toisinaan olen jättänyt kauppaan esimerkiksi yrttejä, sillä olen ajatellut sen olevan ”turhaa” lautasella. Kuitenkin ne ovat juuri se pieni silaus, joka tekee ruoasta erityisen herkullista. 

Säästää voi myös tekemällä isompia määriä ja pakastamalla osan. Tässä on itselläni ainakin vielä vähän opeteltavaa. En muista milloin olisin viimeksi pakastanut ruokaa. Kaupanpäällisenä tulee myös säästettyä aikaa, joka valmistamiseen kuluisi. 

Laskeskelin hiukan, ja arvioni mukaan viikossa meillä menee noin 120 euroa ruokaan (2 henkilön taloudessa, eli 60 euroa/henkilö) pelkästään ruokakaupassa. Sen lisäksi lounaita tulee usein syötyä ravintoloissa tai tilattua Woltilla toimistolle. 

En koe mitenkään kituuttavani ruokaostosten suhteen, mutta kyllä hintoja tulee katseltua, ja pääpaino on edullisissa ruoissa kuten kasviksissa ja peruselintarvikkeissa. Eineksiä ei osteta lainkaan, eikä myöskään kalliita lihoja. Joissain asioissa, kuten rypsiöljy tai pasta, ostan yleensä halvinta vaihtoehtoja. Sen sijaan munissa, kasviksissa ja lihassa kiinnitän myös alkuperään huomiota.

Olisi mielenkiintoista kuulla, kuinka paljon teillä menee viikossa ruokaostoksiin?

Kommentit (92)
  1. Meillä menee varmaan ihan maksimissaan 450 e/kk ruokaan poikaystäväni kanssa, sisältäen kylläkin veskipaprut, siivoustarvikkeet, pesuaineet, lamput, patterit, yms. Käydään kyllä prismassa ja lidlissä ja katsotaan kaikessa aina kilohintaa, mutta kun ei vaan haluta tinkiä ruoan laadusta tai monipuolisuudesta:D Lisäksi poikaystäväni treenaa aika kovaa, joten ruokaa menee aika suuria määriä. Tottakai kun oma annoskokoni on ihan murto-osan hänen annoksista maksan myös vähemmän ruokaostoksistamme 🙂 Ja ei voi sanoa että söisimme ikinä ulkona/koulussa.
    Omat syömiseni tällä hetkellä näyttävät yleensä suurin piirtein tältä: aamulla gluteenitonta puuroa, raejuustoa, mustikoita ja maapähkinävoita. Lisäksi kahvia/teetä ja joskus pieni smoothie (puolukkaa, tyrniä, banaania, lehtikaalta yms.) tai hedelmä. Lounaaksi lämminruoka tai ruokaisa salaatti, joka on yleensä pieni annos kalaa/jauhelihaa/kanafileitä+peruna+vihanneksia+avokadoa. Välipalaksi tarvittaessa hedelmä ja pähkinöitä. Toinen lämminruoka toistaa samaa kaavaa kuin lounas. Iltapalaksi menee tattarinäkkäreitä pari(gluteeniton), pari siivua kalkkunaa, pakastemarjoja, maustamatonta jugurttia ja vihreää teetä.
    Syömiset vaihtelee vähän oman urheiluni ja sitä kautta ruokahaluni mukaan, mutta kuten sanoinkin alussa, poikaystäväni syö aika suuria määriä ruokaa:D Muuta mitä meillä menee on kananmunia, joita itsekkin käytän viikoittain esim iltapalalla.
    Tottakai meilläkin voisi varmaan vähän säästellä, mutta en halua vähentää vihannesten, hedelmien, marjojen ja pähkinöiden käyttöä:D Itse en ole kovin suuri lihan ystävä, joten sen käyttöä olisin valmis vähentämään vaikka heti, mutta kun toisaalta helpompaa kun voimme syödä samoja ruokia. Ja tosiaan teemme mielestäni isoja määriä ruokaa kerralla, mutta kun yhdestä lihapaketista syö poikaystäväni kaksi jättianostaan ja minä kaksi pikkuannostani 😀

  2. Jee tästä keskustelua!!! Hyvä, jos si moda kaisakin kirjoittaa.

    Oon jo pitkään ollut kauhean pihi ruoan suhteen. Tarkoitan, että haluan syödä hyvin ja terveellisesti, opiskelijanakin, ja että ruoasta kuuluu nauttia. Piheys tuli kuvioihin opiskelijana, kun ei vain ollut rahaa ylimääräiseen. Aluksi se oli suoraan sanottuna kauheaa, kun piti rueta suunnittelemaan. Luulin että joutuu syömään makaronia ja tonnikalaa koko opiskeluajan.
    Toisin kävi – opiskeluaikana musta kehkeytyi melkoinen kokki kun opettelin laittaa itse ruokaa, edullisista raaka aineista, suunnittelemaan, sekä pakastamaan ruokia/ raaka-aineita.

    Pakko kyllä silti sanoa, että mulla menee yksin asuessa n. 40-50e kauppaan/ viikko. Ehkä vaihtelevasti, joskus menee vain 30e.
    Toi on mulle ihan huippusaavutus, edellisiin tapoihin verrattuna. (Ennen koulua en hintalappua katsonut)

    Kunniapisteet, jos jotkut pärjäävät 3.5e/pv – jos minulla menee 7-8e. Olisi kivaa lukea, että miten tähän pystyy? 😀
    Edullisinta lihaa ostin, tarjouksia niin kasviksista kuin muistakin.

    Vielä se, että muutin hesaan reilu vuosi sitten. Yhden metropysäkin päässä on prisma, toisen päässä lidl. Naapurissa on s-market ja siwa. Keskustassa kyllä ruoka on kalliimpaa :/ ehkä säkin voit hyödyntää tota kuljetuspalvelua 🙂

    1. Joo innolla odotan Kaisan postausta aiheesta 🙂 ja siis toi kuljetuspalvelu on ihan mahtava! Ihan jo ajankäytön ja roudaamisen kannalta. Menee ehdottomasti täällä kokeiluun, kun palaatn reissusta 😉

      tosiaan, varmasti luovuutta käyttämällä pystyy tekemään ihan hurjan hyviä annoksia pienellä hinnalla. Muistelisin, että jossain ravintolaohjelmassa joskus oli joku ohjenuora, että yhden ravintola-annoksen raaka-aineet tulisi olla yhteensä korkeintaan 3 euroa. En muista nyt varmasti, sillä aloin miettiä että voiko se tosiaan olla noin pieni summa 😀

      1. Nekkutyttoe
        2.11.2016, 12:29

        Heip, täältä huutelee ravintolan esimies! On ihan yleistä, että ravintola-annoksen raaka-aineet ovat maksaneet 3€ tai allekin. Ravintolat saavat raaka-aineita huomattavasti edullisemmin kuin kuluttajat. Esimerkiksi kotimaisen broilerin rintafileen tukkuhinta pyörii 6-7€/kg tietämillä, kaupassa se maksaa tuplasti tai jopa enemmän. Mitä isompi ketjuravintola niin sitä edullisemmin raaka-aineita saa, koska monet tukut antavat ostohyvitystä isoille sopimusasiakkaille. Nyrkkisääntönä annoksen arvonlisäverottomasta hinnasta max kolmasosa on raaka-ainekuluja.

        Meillä menee kahden hengen taloudessa ruokaan suunnilleen saman verran kuin teillä. Yleensä tehdään kerran viikossa Prisma-reissu, jonne menee noin 70-100€ (tosin tämä sisältää myös shampoot, meikinpuhdistusaineen, joskus sukkia yms.) ja kerran-pari viikossa täydennetään lähikaupasta ja kauppahallista. Molemmat syödään lounas enimmäkseen töissä mutta välillä viedään eväitäkin. Ostetaan enimmäkseen kotimaista, hirveästi ei katsella hintoja.

Rekisteröitymällä Lilyyn kommentoit kätevämmin ja voit perustaa oman blogin. Liity yhteisöön tästä.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät merkitty *