Lihaton lokakuu: pinaatti-sieni-kasvisvuoka

Esittelen nyt yhtenä päivänä valmistamani kasvisvuoan, joka on mahdollista tehdä loputtomilla eri variaatioilla. Siihen haluankin kaikkia kannustaa: kokeilemaan erilaisia ruokia ja makuyhdistelmiä rohkeasti. Olen itse todella huono tekemään mitään reseptien mukaan. Sen takia kaikki ruokaohjeeni ovat todella yksinkertaisia.

Tällä kertaa valmistin siis kasvisvuokaa. Laitoin siihen parsakaalia, herkkusieniä, pinaattia, maissia, valkosipulia, kolmen juuston ruokakermaa, porkkanaraastetta ja kesäkurpitsan siivuja. Olin suunnitellut laittavani myös tomaattia ja punasipulia, mutta muistin sen vasta kun vuoka oli jo uunissa. Tähän voisi laittaa myös vaihtoehtoisesti vaikkapa kvinoaa, vuohenjuustoa, munakoisoa, tomaattimurskaa, papuja, linssejä, tai ihan mitä vain mieli tekee.

Laitoin ensin uunin lämpenemään 200 asteeseen. Sen jälkeen aloin kasaamaan kasviksia vuokaan. Jossain vaiheessa lisäsin myös suolaa.Päälle raastin hiukan juustoa ja ripottelin timjamia. Sitten vain koko komeus uuniin noin. 40 minuutiksi. Annoin sen vielä hiukan vetäytyä ennen syömistä.Tarkoituksena oli keittää pari munaa tähän sivuun, mutta unohdin. Se kostautuikin sitten, kun puoli tuntia syömisen jälkeen oli taas kamala nälkä. Suosittelen siis lisäämään tähän jotain proteiinia!

puheenaiheet ajattelin-tanaan
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.