16 sarjatärppiä kesäkuuhun 2022

Suosikkiasia: sarjat!

Sarjat kesäkuu 2022
Kuvat: Apple TV+, Amazon Prime, Netflix, Disney+ / ABC

Ensimmäinen tärppi: The Boys on palannut! Ja mulla on pakottava tarve puhua siitä. Koska hyvä luoja että on sekopäinen sarja. Siis oikeasti. Jos tämä Amazon Primen supersankariparodia ei ole tuttu, antakaa kun täsmennän: kun sanon sekopäinen, tarkoitan SEKOPÄINEN. Potenssiin kolme miljoonaa. Kolmoskauden ekat, 3.6. katsottavaksi tulleet kolme jaksoa pitivät sisällään valehtelematta kaksi ällöttävintä, sekopäisintä, kummallisinta mitä hittoa -sarjahetkeä, jotka olen koskaan nähnyt. Niiden kaikkien pienten ällöttävien mitä hittoa -hetkien lisäksi. Ei ole ihme, että jaksoihin on lätkitty about kaikki varoitustekstit mitä on mahdollista lätkiä. K18-ikäraja on vallan paikallaan.

”Maisa, miksi sinä menet katsomaan tuollaista sarjaa??” voisi kysellä joku, joka on kuunnellut kuinka jupisen ahdistavista ja väkivaltaisista sarjoista ja liian alhaisista nauru- ja kissanpentuindekseistä.

No koska The Boys on kaikessa verellä ja suolenpätkillä kyllästetyssä ällöttävyydessään kovin kiehtova! Ja aidosti hyvä. Fiilistelen, kuinka terävästi sarja kritisoi ja satirisoi monia oikean elämän epäkohtia. Plus WTF-hetket tarjoavat aidosti hauskan ja yllätyksellisen katsomiskokemuksen. Koskaan ei voi tietää, mitä on tulossa. The Boysin ällöttävyydellä ja hyvin, hyvin, hyvin graafisella väkivallalla ei tunnu olevan mitään rajoja. Se väkivalta on kuitenkin niin ylivedettyä ja sarjakuvamaista, että kestän sen. Väkivaltaista kyllä, ahdistavaa ei. Tärkeä ero.

The Boys Amazon Primessä. Kolmoskausi alkoi 3.6.

Sitten ne vähemmän erinäisten ruumiinosien räjähtelyä sisältävät (oletan) tärpit:

Mikä / mistä / milloin alkaa

Uutuussarjat

Loot / Apple TV+ / 24.6.

Kyllä kaikelle: Maya Rudolph! Adam Scott! Michaela Jaé Rodriguez! Joel Kim Booster! Say no more. Tai sen verran vielä, että trailerinsa perusteella vallan pätevältä vaikuttavan komedian ovat luoneet Matt Hubbard ja Alan Yang. Tiedättekö, mitä sarjaa ovat olleet käsikirjoittamassa? Parks and Reciä, tietysti. (Plus sama kaksikko loi niin ikään Rudolphin tähdittämän Foreverin.) SOLD!

Kyllähän tämä nyt kuulostaa oikein lupaavalta: After divorcing her husband of 20 years, Molly Novak must figure out what to do with her $87 billion settlement. She decides to reengage with her charitable foundation and reconnect with the real world—finding herself along the way.

BTW, Alan Yang isännöi yhdessä Rob Lowen kanssa Parks and Rec -podcastia Parks and Recollection. Kuuntelen häntä siis viikoittain, joten ihan senkin vuoksi toivon Lootille pelkkää hyvää.

Ms. Marvel / Disney+ / 8.6.

Lisää supersankareita! Oletan, että Iman Vellanin esittämä Kamala Khan eli Ms. Marvel eli Neiti Ihme on huomattavasti miellyttävämpi supersankari kuin The Boysin kusipäät. Ms. Marvel on osa Marvelin Phase Fouria ja pohjustaa Vellanin hahmoa vuoden 2023 The Marvels -elokuvaa varten. Kamala Khan on 16-vuotias supersankareita fanittava tyttö, joka saa itsekin supervoimia.

Abbott Elementary / Disney+ / 1.6.

Onkohan tämä viimein se sarja, joka rikkoo kamelin selän ja pakottaa minut hankkimaan Disney+:n? Koomikko Quinta Brunsonin luoma ja tähdittämä komedia Abbott Elementary on se sarja, joka on kuluneen vuoden aikana täyttänyt mun Twitter-kuplan. KAIKKI ylistävät sitä. Ollaan hyvin, hyvin lähellä sitä, että tilaan Disney plussan ihan vain sen vuoksi. Oikeasti, tarvitsisin sellaisen suoratoistojen irtokarkkisysteemin; voisi valita pussiin ne sarjat, jotka itse haluaa. Eikä täytyisi maksaa pahoista salmiakki missä äxistä jotka jäävät aina pussin pohjalle.

The Summer I Turned Pretty / Amazon Prime / 17.6.

Saisiko olla hieman teiniromanssia ja kesäfiilistelyä? The Summer I Turned Pretty pohjautuu Jenny Hanin (All The Boys) YA-trilogiaan (The Summer I Turned Pretty, It’s Not Summer Without You, We’ll Always Have Summer).

Irma Vep / HBO Max / 7.6.

Samannimiseen kulttileffaan pohjautuvan minisarjan pääosassa on Oscar-voittaja Alicia Vikander. Ohjaaja on sama kuin leffassakin, ranskalainen Olivier Assayas.

Chloe / Amazon Prime / 24.6.

The Crownista tuttu Erin Doherty esittää Becky-nimistä nuorta naista, joka seuraa pakkomielteisesti hänelle tuntemattoman Chloen elämää Instagramin kautta. Kun Chloe (Poppy Gilbert) yllättäen kuolee, Becky haluaa tietää mitä tapahtui. Luonnollisesti hän siis yrittää soluttautua Chloen ystäväpiiriin feikki-identiteetin turvin. Jännittävää!

First Kill / Netflix / 10.6.

Julietten ja Calliopen teinirakkaus on mutkallista, koska toinen on vampyyri ja toinen vampyyrinmetsästäjä – ja molemmat ovat valmiita tappamaan ensimmäistä kertaa.

Kuka minä olen vastustamaan enemies to lovers -tropea? Bring it on, vampyyri-Romeo ja Julia meets Buffy! Taistelevia sukuja, suuria tunteita ja yliluonnollista kamaa. Täydellistä.

The Lake / Amazon Prime / 17.6.

Vinksahtaneet perhesuhteet ovat aina hyvä lähtökohta komediasarjalle. Ja koska rakastin ja rakastan 10 Things I Hate About You’ta, annan ikuisesti pisteitä Julia Stilesille ja toivon hänelle kaikkea menestystä maailmassa.

God’s Favorite Idiot / Netflix / 15.6.

Joku oli kommentoinut tämän Netflix-komedian traileria YouTubessa seuraavasti: This looks like it’s going to be really awesome or really terrible. Well said, vaikuttaa juuri siltä. Mutta siis maailmanloppuhan on aina vallan pätevä huumorin lähde! Plus tosielämän aviopuolisot Ben Falcone ja Melissa McCarthy vaikuttavat mukavilta tyypeiltä. Annan tilaisuuden.

Tuo englanninkielinen nimi on muuten aika höhlä, mutta ei mitään verrattuna suomenkieliseen: Pyhä pölvästi. Camoon!

Kyse siis tästä: Kiltti Clark vaikuttaa viimeiseltä tyypiltä, jonka Jumala valitsisi taistelemaan pahaa vastaan. Clarkin työpaikkaihastus ja kaverit auttavat maailman pelastamisessa. Selkee.

Rahapaja: Korea / Netflix / 24.6.

Nyt ryöstetään Yhtenäisen Korean Rahapaja! Mikä muistuttaa siitä, etten ole edelleenkään katsonut OG Rahapajan vikaa kautta loppuun. Ups.

Jatkuvat sarjat

Westworld, neljäs kausi / HBO Max / 27.6.

Hyss, ei kerrota kenellekään etten ole katsonut tätä(kään). Eivät kohta enää anna mun kirjoittaa sarjoista, jos aina paljastan näitä noloja aukkoja sarjasivistyksessäni.

Anyways, Westworld jatkuu… ilmeisen iso juttu niille fiksuille tyypeille, jotka ovat katsoneet tätä kovin kehuttua sarjaa.

The Umbrella Academy, kolmas kausi / Netflix / 22.6.

Puhuiko joku äsken aukoista sarjasivistyksessä? Öööö… mahdollisesti MAHDOLLISESTI olen katsonut kaikki 10 minuuttia Umbrella Academya. Jos vain hyppään mukaan uudesta kaudesta?

Only Murders in the Building, toinen kausi / Disney+ / 28.6.

No tähän on sentään syy: ei siis ole Disney plussaa joten en ehtinyt Only Murders in the Building -junaan. Mutta pelkkää rakkautta Selena Gomezille, Steve Martinille ja Martin Shortille.

Rakkaus ja Anarkia, toinen kausi / Netflix / 16.6.

Ruotsalaishitin toinen kausi saapuu Netflixiin kesäkuun puolivälissä.

Roswell, New Mexico, neljäs ja viimeinen kausi / HBO Max / 7.6.

Uuden Roswellin (siis verrattuna vuosituhannen vaihteen Roswelliin) vika kausi alkaa The CW:llä 6.6., ja tulee tuoreeltaan myös HBO Maxiin.

PS. Neljän jakson jälkeen olen valmis sanomaan, että taidan vihata Conversations with Friendsiä.

LUE MYÖS:

SEURAA BLOGIA:

Bloglovin // Instagram

kulttuuri leffat-ja-sarjat suosittelen
Kommentit (3)
  1. Ai toi only murders in the building uusi kausi tulee nyt jo! Se oli tosi hyvä, katsoin siinä mun Disney+ kuukauden aikana kun Dropoutia varten ostin. (Sekin oli ihan hyvä, mutta jälkiviisaana en olis ostanut kuukautta vaan sen sarjan takia. Ei tehnyt vaikutusta.)

    Westworldia olen seurannut mutta viimeisin kausi meni jo aika överiksi, odotukset nelosesta eivät ole korkealla. Mut se ykköskausi vaan oli niiiin hyvä…

    Amazon Prime on nyt kyllä hyvässä iskussa? Pakko ottaa testiin pikkuhiljaa. Onhan tässä jo maltettu.

    1. Okei eli tsekkaan Westworldin ekan kauden ja sen jälkeen voin lopettaa? Pystyn sitoutumaan yhteen kauteen, en neljään. Ainakin jos kyseessä on ikävät androidisadut. 😀

      Pitää myöntää, että harkitsen Prime-tilaukseni droppaamista aika usein. Mutta en ole vaan saanut aikaiseksi. Oikeastaan olen tainnut pitää sitä kaikkein eniten juuri The Boysin takia. Mutta aina aika ajoin Prime kyllä yllättää muutenkin ihan positiivisesti. Ja kai mun pitää myös odottaa syksyn Taru sormusten herrasta -sarjaa… että ota vaan rahani Jeff, ilmeisesti.

      1. Eka kausi kannattaa ehdottomasti kattoo! Sen jälkeen saa lopettaa. 😀 Kyllä se kakkonenkin on hyvä, mut sanotaan niin että jos ekan kauden jäljiltä ei oo poltetta katsoa kakkosta niin ei maksa vaivaa.

        Voidaan sitten syksyllä ajatella, että sinä olet ansiokas Taru sormusten herrasta -rahoittaja, jos ja kun siitä tulee kunnon spektaakkeli!

Rekisteröitymällä Lilyyn kommentoit kätevämmin ja voit perustaa oman blogin. Liity yhteisöön tästä.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät merkitty *