Pasta (ja kuinka sitä tehdään)

Koska minun piti tänään tehdä lasagnea (tarkennettuna kahta eri kasvislasagnea, tavallista ja gluteenitonta, koska en itse voi syödä vehnää), ajattelin kirjoittaa tänne pastan valmistamisesta. Lasagnea en tänään ehtinyt vapaapäivän työkiireiden vuoksi valmistamaan, mutta toissa viikon lauantaina tarjosimme kavereille itse valmistettua pastaa ja paria vaihtoehtoista kastiketta. Siispä pastan tekoon:

Olen aina luullut, että pastaa on vaikea valmistaa. Ruokaohjelmissa tai lehtien ohjeissa pastakoneet näyttävät aina niin hienoilta ja jo taikinan vaivaaminen tuntuu olevan minuuttipeliä. Vaan ei suinkaan; pastan valmistaminen kotona on helppoa eikä edes vie paljoa aikaa! 

Ohje:

1 kananmuna / 1 dl jauhoa (myös glut. jauhot toimivat!) tai esim. 5 kananmunaa+2,5 dl venhäjauhoja+2,5 dl durumvehnäjauhoja. EI suolaa, EI öljyä. (1 kananmunan taikinasta tulee pastaa n. 2 hengelle) 

Miten se tehdään:

Mittaa kulhoon (tai leivonta-alustalle) jauhot, riko munat jauhojen keskelle. Sekoita munat rikki haarukalla niin, että ne sekoittuvat täysin jauhoihin. Vaivaa. Vaivaa. Ja vaivaa, kunnes taikina on tasaista eikä tartu sormiin. Jos taikina on liian kuiva, lisää tilkkaa vettä. Jos taikina on liian kostea/tarttuva, lisää hitunen jauhoja. Tässä ohjeessa ”tilkka” ja ”hitunen” eivät ole yhtään liioiteltuja mittoja! 

Kun taikina on tasainen, kääri se kelmuun ja anna levätä huoneenlämmössä n. 30 minuuttia. 

taikina.jpg

Vasemmalla gluteeniton taikina, oikealla ihan tavis.

30 minuutin jälkeen:

Jos sinulla on pastakone, osannet ehkä myös käyttää sitä. Jos et, leikkaa taikinasta pieniä mönttejä, kauli mönttejä niin, että taikina levyt mahtuvat pastakoneen rullien väliin. Käännä rullien väliä pienemmäksi jokaisella läpimenokerralla kunnes levyt ovat tarpeeksi ohuita (vertaa vaikkapa kaupan tuorepastan paksuuteen) ja leikkaa veitsellä tai pastaleikkurilla mieleisesi malliseksi pastaksi. Jotta pastanauhat eivät tartu toisiinsa, on levyjä hyvä jauhottaa välillä (tosin todella vähän ettei niistä tule liian kuivia ja halkeilevia).

Jos sinulla ei ole pastakonetta, kauli kauli kauli ja kauli taikinasta ohuita levyjä ja leikkaa pastalevyistä veitsellä mieleisiäsi.

(Minä muuten tein tagliatellea, mikä taitaakin käydä ilmi kuvasta)

tagliatelle.jpg

Gluteenitonta tuorepastaa.

(Ainiin! Pastan keitto-ohje mukailee kaupan tuorepastoja; pari-kolme minuuttia kiehuvassa vedessä, jossa on suolaa. Nigella Lawson sanoisi, että pastan keitinveden tulee olla suolaista kuin Välimeren vesi.)

Ne kastikkeet sitten!

Pinaatti-ricotta:

2-3 valkosipulinkynttä

1 keltainen sipuli

1-2 pussia pakastepinaattia 

pinjansiemeniä

ricottajuustoa (maun mukaan=

suolaa&mustapippuria 

öliiviöljyä

limenmehua

Ohje: kuumenna oliiviöljyä pannulla tai kasarissa, lisää sipuli ja valkosipuli sekä mustapippuria. Kuullota hetki. Lisää pinjansiemenet, kuullota kunnes siemenet ovat hieman ruskeita. Pienennä lämpöä, lisää pakastepinaatti ja vähän suolaa. Hämmennä aina välillä, kunnes pinaatti on sulanut. Maista suola+mausteet+limeä, lisää tarvittaessa. Kun kastikkeen maku on kohdallaa, lisää joukkoon ricottajuustoa. Juusto on hyvä lisätä vasta lopussa ettei se sula kastikkeeseen ihan täysin. Maista/mausta tarvittaessa/tarjoile juuri keittämäsi omatekoisen pastan kera!

Paprika-chili-katkarapu:

x määrä suuria tai keskikokoisia katkarapuja 

1 punainen keskivahva chili

1 vihreä paprika

2-3 valkosipulinkynttä

1 keltainen sipuli

1-2 limen mehu

suolaa&mustapippuria

oliiviöljyä

tuoretta rucolaa

Ohje:

Kuullota pannulla pilkottu chili, valkosipuli sekä sipuli melko runsaassa oliiviöljyssä. Lisää joukkoon isoiksi paloiksi lohkottu paprika ja hetken päästä katkaravut. Kun katkaravut ovat hieman ruskistuneet, lisää joukkoon lime, suola ja mustapippuri. Anna hautua hetki ja sekoita öljyinen kastike tuorepastan sekaan.  Tarjoile heti. Annoksen päälle voi lisätä tuoretta rucolaa mausteeksi.

Taidanpa kokkailla näitä pian uudelleen!

 

 

 

 

 

koti ruoka-ja-juoma