Eka arkiviikko humahti ohi nopeasti
Päiväkodin aloitus, töiden aloitus, koulun aloitus, tanssikurssi, palavereja, tapaamisia, leipomista, askartelua, koristelua, siivoamista, synttärijuhlat x2 ja hiljaisina hetkinä raastava fomo – niistä oli ensimmäinen arkiviikkoni tehty.
Arkeen palaamista maustoi siis kuopuksen 5-vuotisjuhlien järjestelyt ja lauantaina itse juhlat. Päivällä juhlimme päiväkotikavereiden kanssa ja iltasella mummien, kummien ja serkkujen kanssa. Nämä oli kuopuksen ihan ensimmäiset isot juhlat, sillä aiemmin olemme pitäytyneet pienimuotoisemmassa tyylissä yksillä juhlilla ja pienemmällä vierasmäärällä. Juhlien teemaksi valikoitui vedenalainen maailma ja lastenjuhlissa kaikki pukeutuivat teemaan sopiviin naamiaisasuihin. Katossa risteili merenasukkailla koristellut viirinauhat ja asunnossamme ui valtava kauko-ohjattava kala.
Viikon aikana päivät kului jotakuinkin samalla kaavalla: päivällä töitä, iltapäivällä synttärivalmisteluja ja illalla tanssitunti. Lauantai kului juhliessa ja sunnuntai juhlista toipuessa ja riipivää fomoa potiessa. Vaikka olin sunnuntaina totaalisen väsynyt, tykytti takaraivossani jatkuva tietoisuus siitä, että en todellakaan ollut Flowssa, jossa oli kaikki. Enkä koko viikon aikana ehtinyt Tampereellekaan, jossa oli Teatterikesässä ne kaikki loput, jotka ei olleet Flowssa. Totta puhuen en ole koskaan ollut Flowssa, mutta tänä vuonna olimme aiemmin suunnitelleet sunnuntaille osallistumista. Teatterikesässä minun oikeastaan jo työni puolesta olisi hyvä käydä, mutta kaiken muun keskellä sekin sai jäädä tänä vuonna.
Viime viikko oli kuitenkin vasta prologi ja tällä viikolla arki pääsee asettumaan uomiinsa. Tanssikurssi päättyi perjantaina, mutta jo tällä viikolla alkaa viikottaiset tanssitunnit. Samoin lasten harrastuksista viimeisetkin aikataulut sovitaan ja esikoisen ensimmäiset uintitreenitkin pidettiin jo eilen. Paluu arkeen tuntuu hyvältä. Ja tiedän, ettei Flow tai Teatterikesä olisi kuitenkaan pystyneet tarjoamaan minulle sunnuntaina samaa kuin poikani kanssa pelatut lautapelit, halailu ja yhdessä vietetyt hetket synttärijuhlia muistellen.
Tänä aamuna istuimme koko perhe yhdessä aamiaispöytään, jossa hedelmälautasen päälimmäiseen palaan oli kiinnitetty 5-kynttilä. Lauloimme päivänsankarille kazoon säestyksellä onnittelulaulun ja sankari puhalsi kynttilän. Sitten riennettiinkin jo taas omiin suuntiimme töihin, päiväkotiin ja kouluun. Minun pieni vauvani on tänään jo 5-viisi vuotias.