Hääsuunnittelu goes meta

 

Koko kesä meni pää niin täynnä oopperaa, että kaasojeni kysellessä heinäkuun lopulla syksyksi aiotun hääpalaverin perään aivan hätkähdin, sillä olin unohtanut koko hääpalaverin. Minulla on kolme kaasoa ja miehelläni kolme bestmania. Näistä kuudesta rakkaasta ihmisestä yksi kaaso asuu Portugalissa ja yksi bestman Kaliforniassa. Suomessa asuvat kaasot ja bestmanit ovat kuten mekin kulttuurialalla ja perheellisiä, ja vaikka he asuvatkin kaikki ihan tässä lähellämme, on töiden ja perheiden yhdistelmästä toisinaan vaikeaa löytää päivää, joka sopisi kaikkien aikatauluihin.

Aloin siis hiljalleen organisoida aivojani taas kohti häiden suunnittelua. Aloitin yhteisen tapaamisajankohdan tavoittelemisella. Hyvin pian totesimme, että tapaaminen, jossa ulkomaanelävätkin olisivat mukana, on mahdoton, joten päätimme keskittyä saamaan vain lähellä asuvan köörin saman pöydän ääreen. Aluksi tavoite oli nähdä elokuussa, mutta aikataulujen tarkastelu osoitti sopivan päivämäärän löytyvän vasta syyskuulta. Hyvä niin, ehtii sitten edes tuleva morsian hieman valmistautua tulevaan palaveeraukseen. Tulevalla sulhasella on ensi-ilta juuri palaveria edeltävänä päivänä, joten hän saa armahduksen hääsuunnittelusta siihen asti.

En taida ottaa tätä hääsuunnittelua kovin vakavasti, sillä ensimmäinen päivämäärän ja ajan sopimisen jälkeen mieleeni tullut ajatus oli brunssi. Mikä sen sopivampaa kuin pitää brunssi, kun kerran tapaamme rakkaita ystäviämme sunnuntaina kello yksitoista. Kirjoittelin jo hahmotelman brunssin menusta. Seuraavaksi vuorossa olisikin sitten tapaamisessa käsiteltävien asioiden hahmottelu ja häihin liittyvien tehtävien listaaminen ja aikatauluttaminen.

Kuva täältä.

suhteet oma-elama ystavat-ja-perhe hopsoa