Yleisötyön koordinaattorin työviikko

Minusta on ollut hurjan mielenkiintoista lukea viime syksyn aikana Lilystä kirjoituksia työpäivistä ja viikoista. Oma työni on aika vaihtelevaa, mutta periaatteessa työpäivät voi jakaa kahteen eri kategoriaan: On päiviä, jolloin lähinnä tapaan ihmisiä ja on niitä päiviä, kun työskentelen enemmän yksin suunnitellen ja valmistellen tulevia projekteja. Vastaan itse hyvin pitkälti paitsi työni aikatauluista myös sen sisällöstä. Alla esimerkki tyypillisen epätyypilisestä työviikostani marraskuulta.

 

MAANANTAI

7:00 Herään, kun mies halaa minua, hän on jo aiemmin noussut kuopuksen kanssa ja haluaa nyt takaisin nukkumaan. Haluaisin jäädä halaukseen, mutta vääntäydyn ylös. Kuopus tepastelee riemuissaan minua vastaan ja kertoo mikä ohjelma aamun Pikku Kakkosessa on meneillään. Myös esikoinen heräilee aamuun. Käymme aamiaiselle ja lapset saavat aikaan tappelun, uhmaikäinen ja esiteini todella osaavat sen homman.

7:55 Esikoinen lähtee juosten kouluun. Mies nousee kärttyisenä, koska nukkumisesta ei metelin takia tullut mitään. Minä teen smoothien. Peseydyn ja pukeudun. Tuskailen, kun lattiat ovat niin hiekkaiset.

8:30 Töissä. Lähetän muutamia viestejä mahdollisille yhteistyökumppaneille tuleviin projekteihin liittyen ja tarkistan kalenterista viikon tapaamiset. Päätän tehdä torstain ja perjantain etätöinä ja siirrän omaa rauhaa ja lovaa suunnittela tarvitsevat työtehtävät loppuviikkoon.

10:45 Huikkaan viereisessä huoneessa olevalle ohjaajalle, että haluan tulla katsomaan päivän harjoitusta. Kirjoitan viimeiset sähköpostit valmiiksi ja lähden näyttämölle. Otan mukaani käytävältä tet-harjoittelijan, jolle kerron teatteriesityksen valmistumisen prosessista.

12:45 Luikahdan kesken harjoituksen pois. Juttelen näyttelijälämpiössä mieheni ja muutamien ystävien kanssa. Palaan teatterin yläkertaan toimistoon.

13:30 Tapaan miehen teatterin lounasravintolassa. Mies kertoo minulle tarinan siitä, kuinka lounasravintolan tarjoilijaa oli kosittu kesken työpäivän ravintolassa. Onnittelen tarjoilijaa, kun hän saapuu taas pöytäämme.

16:30 Saavun kotiin ja laitan kuopukselle ruoan. Esikoinen on jo musiikkiopistolla.

17:15 Lähden kuopuksen kanssa polkemaan tanssitunnille. Tanssitunnin aikana saan hetken aikaa vain olla ja lukea kirjaa.

18:30 Tanssitunnin jälkeen saapuessamme kotiin myös esikoinen on juuri saapunut musiikkiopistolta. Lämmitän hänelle päivällistä ja teen kuopukselle iltapalan. Kuopus on jo aivan väsynyt kun menemme iltapesulle.

20:20 Kuopus on viimein nukahtanut. Esikoinen lukee kirjaansa ja minä syön iltapalaksi aamulla tekemäni smoothien jämät. Esikoisen mentyä nukkumaan päätän itsekin käydä vuoteeseen lukemaan.

21:45 Mies saapuu iltaharjoituksesta kotiin. Nousen hetkeksi juttelemaan vielä hänen kanssaan.

 

img_8562.jpg

 

TIISTAI

6:15 Kuopus tuli herättämään. Mieheni nousi ylös ja minä sain jäädä vielä nukkumaan.

7:15 Nousen ylös ja totean, etten enää ehdi pestä hiuksia ennen töihin lähtemistä, harmittaa vähän. Puristan aamiaiseksi mehua ja kuopus pyörii ympärilläni havittelemassa granaattiomenan siemeniä. Esikoinen kysyy voisiko kutsua ystävän meille huomiseksi.

8:15 Mies ja kuopus lähtevät päiväkotiin. Kuopus haluaa pussata ja halata minua monta kertaa ennen kuin lähtee ovesta ulos. Minä lähden töihin.

8:30 Tulen töihin. Törmään aulapalveluvastaavaan ja kysyn yleisölämpiön valoista. Hän lupaa käydä laittamassa valot päälle ryhmääni varten. Vien tavarani työhuoneeseen, tarkistan saapuvan ryhmän tiedot. Pyydän tet-harjoittelijat mukaani kierrokselle.

8:55 Lähden tettiläisten kanssa yleisölämpiöön vastaan kierrokselle tulevaan koululaisryhmää. Otan toisinaan vastaan koululaisryhmiä yleisötyön osana, yleensä joko esittävien taiteiden opiskelijoita tai peruskoulujen ja lukioiden ilmaisutaidon tai puheviestinnän ryhmiä. Muut teatterikierrokset kuuluvat toiselle henkilölle. Tänään vieraanani on 7. luokkalaisia läheisestä koulusta. Kierroksen aikana tutustumme teatterin tiloihin ja teatterista löytyviin eriammatteihin sekä repertuaatiteatterin arkeen.

10:15 Ohjaan tet-harjoittelijat puvustoon, jossa he jatkavat työpäiväänsä. Palaan itse työhuoneeseen ja käyn sähköpostin kimppuun. Huomaan unohtaneeni bujon kotiin, mutta päätän tehdä sen mitä muistan ilman tehtävälistaani. Käyn läpi huomisen työpajan ja kotikriitikkojen tapaamisen materiaaleja. Sovin työtoverin kanssa huomisen tapaamisen työnjaosta. Sovin johtajan kanssa yhden koulutuksen kustannusarvion selvittämisestä. Kirjoitan muistiinpanoja ja kehitysideoita tulevaisuden varalle.

14:30 Päätän lähteä kotiin tekemään lopun päivää etänä. Kotimatkalla poikkean hakemaan lounasta vietnamilaisesta. Jatkan työskentelyä lounaan ohessa. Esikoinen tulee koulusta kotiin. Keskeytän työni, jotta voisin halata poikaa. Sovimme, että kaveri saa huomenna tulla kylään, mutta sitä ennen pitää hoitaa kotityöt ja läksyt. Poika sanoo ehtivänsä nämä hyvin ennen kuin myöhemmin koulusta pääsevä kaveri tulee. Jatkan töitä.

16:30 Mies ja kuopus saapuvat kotiin. Riisun lapselta ulkovaatteet ja menen hänen kanssaan leikkimään. Poika haluaa tehdä temppuja kiipeämällä jalkojani pitkin. Esikoinen tulee mukaan leikkimään. Mies tekee sillä välillä ruoan.

16:50 Kutsumme lapset ruokapöytään ja kuopus liukastuu ja lyö päänsä. Rauhoittelen poikaa ja puhallan pipiin. Lapsi ei suostu ottamaan kylmää ja otsaan nousee kuhmu. Pesemme yhdessä kädet ja käymme ruokapöytään miehen ja esikoisen seuraan, kun lapsi on rauhoittunut.

17:15 Lapset nousevat pöydästä ja esikoinen lähtee orkesteriharjoituksiin. Kuopus hakee isänsä katsomaan Pikku kakkosta. Minä viimeistelen kesken jääneet työt ja suljen koneen.

17:45 Mies lähte töihin iltaharjoitukseen. Katsomme kuopuksen kanssa Pikku kakkosen loppuun ja imuroimme.

19:00 Suuntaamme iltapalalle ja -pesulle. Pienen keskustelun jälkeen saamme iltapesut hoidettua yhteisymmärryksessä, vaikka pieni ensin kiekutteleekin kaikessa vastaan . Lapsi on todella väsynyt. Laitan lapsen vuoteeseen iltasadun ja tuutulaulun kera. Siirryn keittiöön itse iltapalalle. Jääkaapissa on puolet aamun mehusta. Esikoinen saapuu kotiin.

20:10 Mies saapuu kotiin poikkeuksellisen varhain ja yliväsynyt kuopus valvoo yhä. Mies peittelee lapsen sänkyyn, minne poika viimeinkin nukahtaa. Saan vihdoinkin syötyä iltapalani loppuun.

20:45 Pääsemme miehen kanssa katsomaan elokuvaa, jonka olimme sopineet katsovamme, kun kerrankin olemme illalla yhdessä kotona. Valitsemme elokuvan nimeltä Dinner. Esikoinen haluaa katsella mielummin ipadiltä viikoloppuna kesken jäänyttä Indiana Jones -elokuvaa ennen nukkumaanmenoaikaa.

22:55 Elokuva loppuu. Keskustelemme näyttelijäntyöstä, ja elokuvan tarinasta sekä tekstin viitteistä amerikkalaisiin modernin teatterin klassikoihin. Molemmat pidimme elokuvasta. Käymme iltapesulla ja menemme nukkumaan.

 

KESKIVIIKKO

5:20 Kuopus herättää minut, pissa on tullut sänkyyn. Mies lähtee pesemään poikaa ja minä vaihdan lakanat. Palaamme sänkyyn.

5:50 Poika ei malta nukkua, joten nousen hänen kanssaan. Raahaudumme sohvalle katsomaan piirrettyjä ja lukemaan kirjaa. Yritämme pysyä mahdollisimman hiljaa, että mies ja esikoinen saisivat vielä nukkua. Anna kuopuksen syödä aamupalaa olohuoneessa. Käyn mielessäni läpi päivän työpajan sisältöjä.

7:00 Esikoinen herää. Käsken hänet aamupesulle ja sitten aamiaiselle.

8:00 Menen suihkuun, mutta päätänkin pestä kylpyhuoneen vielä ennen peseytymistä.

8:45 On ihana katsella puhdasta kylpyhuonetta kuivatellessa. Siirtelen vielä tavaroita paikoilleen. Mies ja kuopus ovat eteisessä lähtemässä päiväkotiin, lapsi kiukuttelee kaikella uhmaikäisen voimallaan ja riennän apuun.

9:00 Lapsi tappelee kaikin voimin vastaan jokaisen vaatekappaleen kohdalla. Kun kaikki on saatu puettua tulee pojalle pissahätä. Mies kiehuu jo, koska he ovat pahasti myöhässä. Minä olen yhä pelkkään pyyhkeeseen pukeutunut.

9:05 Mies ja kuopus pääsevät lähtemään ja minä pukeutumaan. Kaikesta kiukuttelusta huolimatta lapsi haluaa vielä pussata ja halata kovasti ennen lähtöä. Uhmaikä on todellakin nyt ja tässä.

9:20 Teen töitä keittiönpöydän ääressä aamiaisen lomassa. Tarkistan sähköpostit, etsin reitin koululle, jossa pidän tänään työpajan ja käyn jälleen läpi päivän tapaamisten sisällöt.

10:30 Huomaan, että minulta puuttuu käsiohjelma, jota tarvitsen päivällä työpajassa. Punnitsen vaihtoehtoni ja totean, että minun pakko käydä teatterilla vielä aamupäivän aikana. Pakkaan lounaan mukaan, meikkaan ja lähden teatterille.

11:20 Vien lounaani työpaikalla jääkaappiin, juttelen muutaman työkaverin kanssa, ja pakkaan käsiohjelman mukaani.

11:40 Päätän kävellä noin 6,5km matkan koululle, jossa pidän työpajan. Töitä on iltaan asti ja mahdollisuudet liikuntaan valuivat aamulla käsieni välistä. Kaupunkiin on satanut lunta ja on kaunista. Kävelyyn menee karttapalvelun arvion mukaan reilu tunti, ehdin siis hyvin. Kuuntelen podcastit motivaatiosta ja luovuudesta kävellessäni. Kesken matkan puhelimeni simahtaa ja sen myötä menetän reittioppaani. Olen ihan tuntemattomalla alueella kaupungin ulkopuolella. Kysyn koiranulkoiluttajalta neuvoa ja saan kuulla olevani jo melko lähellä. Lopulta löydänkin helposti tieni koululle.

12:50 Istahdan koulun opettaijainhuoneeseen ja saan ladattua puhelimeni. Pidän kritiikityöpajan 9. luokan ilmaisutaidon ryhmälle, jonka oppilaat ovat käyneet viikko sitten teatterissa katsomassa Seitsemän veljestä. Nuoret osallistuvat hyvin keskusteluun ja meillä on mukavaa. Yksi työpajaan osallistuneista nuorista opastaa minut bussipysäkille. Pian myös toinen ryhmän nuorista juoksee peräämme. Juttelen nuorten kanssa bussimatkan keskustaan. Tulen todella iloiseksi siitä miten innostuneita he ovat teatterista ja työpajasta.

15:35 Palaan teatterille. Juttelen työkavereiden kanssa työpajasta ja muista työhön liittyvistä asioista. Sitten menen lämmittämään lounaani. Lounasta lämmittäessä nykäisen ohikulkevaa teatterinjohtajaa (esimiestäni) hihasta ja kerron työpajan menestyksestä. Toteamme, että kaikki on mennyt juuri niinkuin toivoimmekin.

16:00 Työhuoneessa käyn pikaisesti läpi sähköpostin ja kalenterin. Kertaan illan ohjelman ja aikataulut tapaamiseen liityvien työkavereiden kanssa. Käyn miehen kanssa lyhyen viestikeskustelun kuulumisista ja käytännönasioista suhteessa lapsenhoitajaan ja lasten päivälliseen.

16:50 Saavun teatterin yleisölämpiöön ja etsin yleisön seasta katseellani kotikriitikot, jotka olen kutsunut tapaamiseen. Lähes kaikki ovat paikalla. Viimeiset juoksevat ovesta sisään hengästyneinä vain muutamaa minuuttia ennen tilaisuden alkamista, mutta ehtivät hyvin mukaan.

17:00 Yleisötilaisus teatterilla UNOon (uuden näytelmän ohjelmaan) liittyvä keskustelu Ammattina näytelmäkirjailija. Teatterin dramaturgi haastattelee kahta näytelmäkirjailijaa. Keskustelu on todella mielenkiintoinen.

18:05 Tilaisuuden jälkeen kokoan jälleen kotikriitikot ryhmään ja sitten puikimme illan esitykseen saapuneen yleisön läpi henkilökunnan tiloihin. Olen kutsunut teatterin dramaturgin (joka on myös näytelmäkirjailija ja ohjaaja) kertomaan kotikriitikoille näytelmän kirjoittamisesta. Esitelmän jälkeen jatkamme kotikriitikkojen kuulumisilla ja toimintaan liittyvillä kysymyksillä ja suunnitelmilla. Pidän kovasti tästä projektista ja ihanista kotikritikoistamme.

20:05 Olemme valmiit lopettamaan ja kotikriitikot keräävät tamineensa. Kuulemme ämyristä kuinka Seitsemän veljeksen Timo soittaa päänäyttämöllä flyygeliä ja laulaa Laulua oravasta, tiedän että väliaika lähestyy. Kun kaikki ovat valmiita, saatan kotikriitikot ulos. Portaikossa törmämme näyttämöltä pukuhuoneisiin matkaaviin Seitsemän veljeksen ja tauolta harjoitussaliin palaaviin Taru sormusten herrasta näyttelijöihin. Törmään myös näyttämöltä pukuhuoneeseen palaavaan puolisooni. Vaidamme pusut ja kuulen iltapäivän kuulumiset kotoa. Kiipeän yläkertaan työhuoneeseeni. Tarkistan vielä loppuviikon työt ja suljen tietokoneen ja sammutan työhuoneen valot.

20:40 Kotona lastenhoitaja on juuri saanut kuopuksen nukkumaan. Olen iloinen siitä, että lapset pitävät niin kovasti hoitajastaan, hän on oikea kultakimpale. Päivitämme illan kuulumiset ja juttelemme hetken niitä näitä.

21:00 Keskustelen vakavasti esikoisen kanssa hoitamattomista velvollisuuksista. Kotityöt ja läksyt eivät hoituneetkaan, kuten sovimme. Pohdimme vastuun ja vapauden vastavuoroisuutta.

21:30 Esikoinen menee iltapesulle ja nukkumaan. Vaihdan työvaatteet kotivaatteisiin ja villasukkiin. Otan jääkaapista aamulla tekemäni smoothien iltapalaksi. Huomaan olevani todella väsynyt, aamun liian varhainen herätys vaatii nyt veronsa.

22:45 Mies tulee kotiin. Juttelen hänen kanssaan, kun hän syö. Puhumme päivän tapahtumista ja illan esityksestä. Pohdimme myös joulukuun aikatauluja ja suunnittelemme treffejä.

23:30 Käyn nukkumaan rakkaani kainaloon.

 

img_8618.jpg

 

TORSTAI

6:30 Herään kuopuksen kanssa. Aamu on rento ja rauhallinen, minulla ei ole etätyöpäivän vuoksi kiire mihinkään. Mies on väsynyt eilisen esityksen jäljiltä, joten annan hänen nukkua.

7:50 Esikoinen lähtee kouluun. Kuopus herättää isänsä aamiaiselle.

8:30 Mies ja kuopus lähtevät päiväkotiin. Teen itselleni rauhassa aamiaista. Teen bujoon päivän tehtävälistan ja käyn läpi sähköpostin.

10:30 Saan puhelun töistä. Käymme läpi eilisillan tapaamiseen liittyviä asioita ja sovimme kotikriitikoille lähetettävien viestien sisällöstä. Puhumme vähän myös tulevista projekteista ja suunnitelmista. Kirjoitan itselleni työsuunitelmaa joulukuulle ja hahmottelen itselleni kuukausitasolla kevätkauden yleisötyöntoiminnan aikataulun.

12:00 Teen lounasta ja siirryn tietokoneen ääreltä olohuoneeseen. Laitan Taru Sormusten Herrasta: Kuninkaan paluu -elokuvan pyörimään. En ole nähnyt elokuvatrilogiaa aiemmin, ja katson sen työni vuoksi teoksen ollessa osa tämän kauden ohjelmistoa.

14:15 Esikoinen saapuu kotiin. Poika on innoissaan löytäessään minut katsomasta elokuvaa.  Poika ei malta olla kyselemättä näytelmäsovitukseen valituista kohtauksista. Käymme lyhyen keskustelun siitä miten elokuva ja proosa formaatteina eroavat draamasta ja siitä minkä pituinen näytelmästä tulee. Lupaan jutella aiheesta uudelleen sitten, kun olen lukenut myös plarin, joka odottaa minua tietokoneella. Esikoinen menee tekemään läksyjään ja syö välipalaa, kun minä katson elokuvan loppuun. Mies tulee kotiin ja menee päiväunille vielä enne kuopuksen hakemista.

16:30 Mies ja kuopus tulevat kotiin. Teemme ruokaa ja syömme päivällisen. Siitten mies lähtee teatterille valmistautumaan illan esitykseen. Jäämme poikien kanssa katsomaan Pikku Kakkosta. Tänään esikoisella ei ole harrastuksia, vaan olemme kotona kolmisin. Minä istun lasten kanssa, mutta luen työhön liittyvää kirjaa ja kirjoitan muistiinpanoja. Ohjelman jälkeen pojat leikkivät nätisti yhdessä ja minä jatkan työskentelemistä.

19:00 Teen pojille iltapuurot. Vien kuopuksen iltapesulle ja nukkumaan.

20:00 Kuopuksen nukahdettua pelaamme esikoisen kanssa keittiössä Yatzya ja juttelemme niitä näitä.

21:30 Esikoinen käy nukkumaan. Minä en malta vielä mennä vuoteeseen, vaikka olen todella väsynyt. Varaan huomiselle hieronnan, mihin olin saanut lahjakortin syntymäpäivälahjaksi.

22:30 Mies tulee näytöksestä kotiin. Hän kertoo minulle illan esityksestä ja päivän harjoituksista. Pyydän mieheltäni apua tarjouspyynnön muotoilemiseen suunnittelemaani työpajaa varten, koska hän on työpajan aiheen asiantuntija. Tarjouspyyntö lähte ystävällemme, mutta työasioissa haluan olla aina skarppi ja täsmällinen. Muotoilen viestin, mutten vielä lähetä sitä. Juttelemme niitä näitä ja käymme läpi huomisen aikatauluja. Käymme nukkumaan aivan liian myöhään.

img_8650.jpg

 

PERJANTAI

8:30 Herään vasta, kun mies ja kuopus ovat lähdössä päiväkotiin. Esikoinen on ollut koulussa jo puoli tuntia. Kuopuksen kanssa anivarhain herännyt mies ei ollut raaskinut herättää minua, kun oli nukkunut niin sikeästi. Annan unisena halit ja pusut miehelle ja kuopukselle. Hölmistyneenä ja kieltämättä onnellisena käyn keittiöön aamiaiselle ja lukemaan päivän lehteä, jonka kuopus minulle eteisessä ojentaa ennen lähtöään. Laitan pyykit pyörimään.

9:30 Käyn suihkussa ja pukeudun. Käyn bujosta läpi päivän tehtävälistan ja hykertelen iloisena, kun huomaan merkinnän hieronnasta. Käyn läpi sähköpostit ja lähetän tarjouspyynnön työpajasta. Ripustan pyykit ja laitan seuraavan koneen pyörimään. Sovin puhelimessa lukiolaisryhmän vastaanotmisesta teatterilla.

11:00 Saan puhelun rakkaalta ystävältäni, jonka kanssa olemme yrittäneet etsiä molemmille sopivaa hetkeä soittamiselle jo jonkin aikaa. Teatterialan työaikataukut luovat omat haasteensa yhteydenpitoon, kun minun työni on kiireistä yleensä juuri siihen aikaan kun näyttelijä-ystävälläni olisi päivätauko. Vaihdamme kuulumiset suhteellisen nopeasti, kunnes ystäväni pitää mennä maskiin ja minun on aika lähteä hierontaan.

12:30 Tunnin kuumakivihieronta keskellä päivää tekee ihmeitä. Hieronnan jälkeen oloni on kevyt ja hattarainen. Kävelen hoidon jälkeen kirjastoon hakemaan työhön liityvää kirjavarausta. Sen jälkeen haahuilen hetken Sammakon kirjakaupassa, joka on kotimatkan varrella. Hypistelen kalentereita ja mietin olisiko joku niistä sopiva välimuoto bujosta ja valmiiksi kirjoitetusta kalenterista. Kirjakaupasta suuntaan vielä ruokakauppaan.

15:15 Kuvittelin ehtiväni kotiin ennen kuin esikoinen lähtee viulutunnilleen, mutta aika on hujahtanut ohitseni. Hoidan nopeasti muutaman työasian ja merkitsen kalenteriin muutamia tehtäviä työlistaani. Ripustan pyykit. Lähetän vielä pari sähköpostia. Esikoinen tulee kotiin juuri kun olen lähdössä musiikkiopistolle. Näytän hänelle mistä ottaa päivällistä. Kävelen musiikkiopistolle.

16:55 Mies istuu aulassa minua odottamassa, kuopuksen muskari on jo alkanut. Saan häneltä pikaisen päivityksen iltapäivän kulusta ja kuopuksen heijastinliivin kotimatkaa varten. Mies lähtee töihin nukkumaan päiväunet vielä ennen illan esitystä. Teen muskarin ajan töitä aulassa.

17:30 Muskari loppuu ja kävelemme kuopuksen kansa kotiin. Matka on pojalle aivan liian pitkä, mutta saan hänet innostettua yhä uudestaan ja uudestaan jatkamaan kävelyä. Teatterin edessä poika innostuu, koska tunnistaa paikan. Hän tietää myös, että isä on illalla esityksessä. Työkaverini odottaa puolisoaan teatterin edustalla. Juttelemme hetken ja lapsi saa lepuuttaa jalkojaan. Kun olemme jatkamassa matkaa poika näkee isänsä kuvan teatterin seinän valonäytössä ja kiljaisee ilosta: ”mun isi!” Loppumatkasta houkuttelen kävelystä uupuneen pojan jatkamaan matkaa mitä kummallisimmilla leikeillä. Lopulta lupaan hänelle erityispalkinnon, jos hän jaksaa kävellä vielä viimeiset korttelit kotiin asti. Poika valitsee karkkikaupasta yhden namun itselleen ja samanlaisen veljelleen.

18:40 Saavumme kotiin lähellä iltapala aikaa. Pojat syövät herkkunsa ja sitten iltapalaa. Pieni on niin uupunut pitkästä kävelystään, että nukahtaa iltapesujen jälkeen nopeasti.

19:40 Esikoinen haluaa revanssin eilisestä Yatzy-pelistä ja voittaa minut railakkaasti. Juttelemme viikonlopun suunnitelmista.

21:30 Esikoinen käy nukkumaan. Minä kirjoitan ylös muutamat muistiinpanot töihin liityen. Sain ratkaistua minua vaivanneen erääseen kevään projektiin liittyvän ongelman kävelymatkalla musiikkiopistolta kotiin. Huomaan taas miten tärkeää pieni haahuilu on luovuuden ja ongelmanratkaisun kannalta. Alitajunta tekee työt puolestani, kun annan sille vähän tilaa. Mies tulee pian kotiin ja juttelemme hetken yhdessä ennen kuin käymme nukkumaan.

 

 

MILLAISIA TYÖVIIKKOJA TEILLÄ ON?

 

 

 

suhteet oma-elama tyo