Paluu lapsuuden kesiin

IMG_6681.JPG

Kun viime syksynä alettiin suunnitella sukutapaamista, sanoin heti: Jos se on heinäkuussa, en sitten tule.

Vaikka olen yli kolmenkymmenen, edelleen joskus on toteltava äitiä, joka sanoo: Nyt on kuule pakko tulla. Viimeisen lomaviikonlopun vietin siis saaribileiden ja terassien sijaan mummolassa, keskellä Keski-Suomea.

IMG_6673.jpg

Parasta mummolassa on mummon lisäksi tietysti se, että syödään koko ajan.

IMG_6682.jpg

IMG_6684.jpg

Ja kolmanneksi parasta: kaikki ne ihanat mummon säilömät aarteet: vanhat astiat, retro-aurinkotuolit, neljäkymmentä vuotta paketissa olleet kertakäyttöhaarukat, omituinen leluaasi lapsuudesta… Ihan parhaita! Ja tietysti miljöö, joka muistuttaa lapsuuden kesistä, jotka olivat aina niin pitkiä ja kuumia.

IMG_6683.jpg

IMG_6686.jpg

IMG_6687.jpg

IMG_6685.jpg

IMG_6688.jpg

IMG_6674.jpg

IMG_6675.jpg

IMG_6677.jpg

IMG_6678.jpg

Eloa sukutapaamisiin tuovat tässä suvussa ennen kaikkea koirat, joita löytyykin kaikenkaikkiaan viisi kappaletta. Omat kissani jätän suosiolla aina kotiin, koska siitä soppa vasta syntyisikin kun lasten ja koirien lisäksi pihamaalla juoksentelisi vielä kaksi kissaa.

IMG_6672.jpg

Viikonlopun aikana havahduin ajatukseen, miten onnekasta onkaan kun vielä tässä iässä on mummola, jonne mennä.

Ja nyyh, ne lapsuuden kesät kun uitiin koko päivä, paistettiin illalla nokkoslettuja ja nukuttiin vintissä kukkalakanoissa. Oi nostalgia.

—–

Spent a weekend at my Gramdma´s and got very nostalgic over my childhood summers.

 

 

suhteet oma-elama ystavat-ja-perhe
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.