Asioita, joita olen oppinut viimeaikoina
Kun on ns. liian monta rautaa tulessa (kuten lähiaikoina on ollut), pyhitä yksi ilta sille, ettet tee mitään. Istu sohvalla kotihousuissa ja juo kaksi pannullista jouluteetä. (Ne on nyt kaupoissa, hamstraan niin paljon että riittää kevääksi asti).
Lapsiin tottumattomat kissat ja kissoihin tottumaton lapsi tulevat kyllä toimeen.
Kun saat kutsun saunomaan (ei tarvitse tuoda mitään, mulla on pyyhkeet, viiniä ja muuta), vie salmiakkia. Sitä tekee jossain vaiheessa iltaa kuitenkin mieli.
Kun saat vieraita kylään, älä ala säätämään silloin jonkun uuden ruokaohjeen kanssa. Tee se, minkä osaat jo valmiiksi tehdä, muttet jaksa koskaan yhdelle hengelle valmistaa. Oma sellainen luotto-ohje on Jamie Oliveriltä ja nimeltään Talvisalaatti.
Kun isosisko sanoo ettei joulutorttuja kannata voidella, niistä tulee sillai parempia, kantsii uskoa.
Kun marraskuussa tapahtuu ihme, eli paistaa aurinko, älä silloin ole siellä kotisohvalla kotihousissa vaan mene äkkiä ulos. Helsinki on ihana sunnuntaiaamupäivisin kun kaupungilla on vielä ihan hiljaista.
Kun sulle ehdotetaan kakkukahveja paikassa jossa et yleensä koskaan käy (eikö siellä oo kamalan kallista ja huono valikoima, valivali), mene testaamaan. Niissä missä aina käyt, ehdit kyllä käydä muutenkin.
Hei nyt on viikonloppu, (ja just syötiin kolme kakkupalaa), ei tarvitse kävellä noin lujaa,
on myös hyvä elämänohje. Ja se, että kuvissa kannattaa pönöttämisen sijaan hypätä.
Kiitos viikonloppu, olen taas hieman viisaampi.
—–
It was a good weekend.