”Pukeudun vain laadukkaisiin materiaaleihin”
Joka ikinen kerta kun avaan jonkun naistenlehden, kaunis nainen valkean kiiltävässä kodissaan istuskellen sanoo tuon lauseen:
Pukeudun vain laadukkaisiin materiaaleihin.
Minä olen enemmän
haluaisin pukeutua vain laadukkaisiin materiaalehin -nainen,
mutta sen verran pihi toisinaan, etteivät kaikki paitani todellakaan ole silkkiä tai neuleeni pelkkää mitälie-timanttikarvaa (hinnasta päätellen). Ihan perustrikoota löytyy kaapistani, samoin viskoosipaitoja ja -mekkoja sekä ehkä pari neuletta, joiden materiaalilappua lukiessani olen pitänyt toista silmää kiinni.
Näitä Elisabeth Suzannin mallistokuvia selatessani ajatus vain laadukkaista materiaaleista pomppasi taas mieleeni. Ihanan näköisiä matskuja, leikkauksia ja värejä.
Niin,
rakastan kyllä silkkiä, puhdasta puuvillaa ja kaikkia hyviä luonnonmatskuja. Olen kuitenkin vähän kreisi pukeutuja (ainakin kesäisin) ja yleensä aina näitä suosivien merkkien vaatteet on vaan beigeä, valkoista ja mustaa.
Mistä siis silkkipaitoja ja -housuja sekä neuleita ihanilla kuoseilla? Saa olla kreisiäkin.
—–
Loving these Elisabeth Suzann looks.