Vaihdevuosien kanssa seikkailemassa Forssan kaupoissa

Moikka taasen kaikki🥰

Ajattelin piristää omilla kokemuksilla ja vertaistuella näissä aivosumu/vaihtari hommeleissa. Ne on kyllä aika mielenkiintoisia😂

Omalla kohdalla se sumu tulee muuten ja välillä hälvenee, sitten taas tihenee ja olo onkin, että täh.. missäs sitä nyt mennään ja mitä pitikään tehdä.

Välillä sitä vaan voisi tuijotella tyhjyyteen onnellisen tietämättömänä kaikesta ja aika juoksee vierellä; tunti hurahtaa tuossa olotilassa äkkiä.

Sitten tulee niitä hetkiä, kun miettii vaikkapa kaupassa; mitä mun piti hakea/mitä teen täällä? Tai sitten ihan tuttu kauppa ja onkin jollain tavalla hukassa siellä.

Välillä unohtuu sanoja ja yritä siinä sitten selittää asiantuntevasti jotain. 🤷‍♀️

Ja sitten välillä on kuuma. Siis, kuuma. Ei vielä ehken sellaisia aaltoja, mutta kuuma. Tai kylmä. Öisin olen umpijäässä, vaikka makkarissa olisi +25 (kun takka on ollut päällä ja allekirjoittanut lisännyt klapeja) Peitto korvissa on hyvä.

Päivällä? Ei tuota ongelmaa; silloin on kuuma. 🫣

 

Kaupoille lesss go!

 

Arvatkaa, kun olimme eilen Forssassa kaupoilla (pakko oli, kun hommasin Dysonin hiutenmuotoilijahommelin; föönin ja siihen eri päitä) ja kauppa, josta sen sitten maksettua hain, oli siis Forssan Gigantti. Koska olin sitä miettinyt tosi pitkään, ja kun eilen tein päätöksen, niin pitihän se sitten heti hakea. Koska…miksi odotella…😂🤷‍♀️

Laitoin sitten Pringle by Scotland- villahousut (love those) kunnon untuvatakin, (paita tottakai päällä myös) ja kenkinä sellaiset kunnon toppa/kuukengät, jotka pitäisi kestää kunnon pakkasia… ja enpä ajatellut pätkääkään, että mentäisiin tuon Gigantin lisäksi muualle kauppaan. Niin…menimme sitten Tokmanniin ja Cittariin. Tokmannissa tunsin, kun aloin sulamaan sentti sentiltä… ajattelin, että kun vihdoin pääsen kassalle, on jäljellä märkä läntti! Eli, tuon kuumuuden olon lisäksi oli superlämpimät vaatteet, ja kengät. Ne on niin lämpimät, että hyvät -20 kävellä..kaupassa? Ei paras idea🆘🤭

Siinä sitten raahauduin miehen perässä, joka säntäili hyllyltä toiselle kevyemmissä releissä. Ja cittarissa, (löysin muuten ihanan paidan sieltä!!) ajattelin, että en selviä, tää on täsä. Siihen sitten tuli tuolla reissulla menkka-tms- en enää varma mitkä kivut. Eli, samanlaiset, kun ennen menkkoja ja PMS- oireet, mutta alkaako, se on mysteeri. Mutta, kuumissani ja cittarin kohalla nämä munasarjat huutavat hoosiannaa= hehkeä keski- ikäinen oli ikäänkuin muisto jostain.

From City Market 29€

 

Peilin kohtaamien

 

Satuin näkemään peilistä itseni ja satuin muuten juoksemaan sen jälkeen peilejä karkuun…

Sitten, kun en voinut tuon antibioottikuurin takia (joka siis loppui, ja luojan kiitos, ei tarvitse, edellisessä postauksessa lisää) niin en ollut varma, voiko LED- valohoitoa käyttää, ja en sitten käyttänyt. Tämä näkyy omaan makuun viikon kuluttua ihon…hmm… elottomuutena ja ”vetelöitymisenä”, eli sellainen… plaah- iho.

Ja sitten, kun näissä fiiliksissä sen tajusin näissä kirkkaissa valoissa niin mulla oli pitkästä aikaa aika sellainen olo, mitä voi  lukea väsyneestä keski- ikäisestä naisesta. Ja tuota lausetta vastaan olen taistellut ja mun mielestä keski- ikäiset naiset on upeita! Omalla kohdalla tuo vaan tuli mieleen eilen….kaupassa. Kuumissani. Hormonit sekaisin. Munasarjat kiusaa. Iho valuu. Ketutti ja oli nälkä🤭😂😂

Nämä ovat niitä hetkiä, kun suunta on vain ylöspäin, TG!

Sen verran on pakko kehua, varsinkin Cittarin kassaa: hänellä oli hymy herkässä ja niin ystävällinen! Ihana ihminen siinä kassalla, ja varmana näki tämän taisteluni, kun takki auki naama punaisena haahuilin kassalle miehen ja kärryn kera. Aivosumua oli sen verran, että S- bonusta yritin tyrkyttää sille koneelle, kun plussakorttia halusi.

Jaa juu, kun kysyi Gigantissa pakettia hakiessani, että onko jotain henkkaria, niin siellä yritin kela- kortilla selvitä, aivosumussa.

 

Onko samaa?

 

En tiedä teistä, miten näitä oireita tulee, ja onko kokoajan, vai ikäänkuin hyökkäilee hetkittäin? Itselläni näyttäisi vähän olevan molempia. Mutta tällaiset päivät kun eilen, niin se oli kyllä sellainen hyökkäys-päivä. Kävimme illalla saunassa ja unten jälkeen oli taas tasaisempi olo, siis tänään.

Hauska huomio: kun nämä hyökäykset tulevat, jollain tapaa tunnun saavan puhehepulin? Eli juttua riittäsi vaikka ja kenen kanssa. Kassallekin olisin voinut jäädä juttelemaan pidempään ja samalla kertoa elämäntarinani… mies raahasi hihasta ulos. 🤷‍♀️😂

Pientä piritystä häneltä: hän laittoi Last Cristmasin soimaan ja tyhjällä parkkis- osalla takavetoisella autolla ihan vähän🤭driftinkiä. Itse en osaa, en uskalla pahemmin koklata… kun tämä nykyinen autoni on ensimmäinen takaveto, ja toki nelivedon saa päälle kahvasta, ja minulla se on kutakuinkin…koko ajan. Ainakin talvella siis ja varsinkin, kun on vähänkin jäätä. Tulee halvemmaksi, kun en suhaile tuolla pitkin ja poikin perä edellä (autossa siis)

 

Ja nyt on pakko lopetella, sillä puskee höpöttely- moodi näköjään päälle🤷‍♀️😂

Ensi viikolle koitan saada tiivistettynä asiaa Fentystä, vähän lupailin sellaista. Mitä tykkään, mitkä mielestäni toimivat jne. Katselin meikkipakkiini, ja noin 60% taitaa olla jo Fentyä, loput sekalaisesti Jeffree Staria, Urban Decaytä, smashboxia yms.. Joten, Fentyä riittää! Siitä lisää sitten ensi kerralla!

 

Nyt ihanaa sunnuntain jatkoa ja uutta viikkoa huomenna!

 

With love, Maarit

Hyvinvointi Hyvä olo Terveys Ajattelin tänään
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.