Maanantain mietelause: Miracles..

”Ihmeitä alkaa tapahtua, kun annat yhtä paljon energiaa unelmillesi kuin mitä annat peloillesi”

Tämä on hyvä muistutus mielen voimasta ja energian kohdistamisen tärkeydestä. Siitä, että todella se mihin keskitymme ja mille annamme energiaamme, on se mikä lisääntyy ja mitä vedämme puoleemme. Jotenkin sitä usein ajattelee suojelevansa itseään siten, ettei anna itsensä toivoa ja kuvitella ihania asioita, jotka eivät ehkä koskaan tapahdukaan. Että muka suojelee itseään kun tiedostaa pelot ja mahdolliset pettymykset kirkkaasti.

Mutta jos keskitämme ajatuksiamme liikaa pelkoihin tai emme uskalla pyytää asioita / emme usko sisimmässämme ansaitsevamme niitä, emme hyvin todennäköisesti myöskään käytä niiden tavoittelemiseen täyttä energiaamme. Ja siten emme niitä ehkä myöskään saa. Uskon itse ainakin vahvasti energioihin: että maailmassa on energioita ja myös kaikissa ihmisissä on energia, jonka muut pystyvät intuitiivisesti aistimaan (”tossa tyypissä on jotenki niinku niiin hyvä energia vs. jostain syystä tossa tyypissä on todella creepy vibe”) . Nämä energiat vaihtelevat ja magneetin lailla myös tietynlainen energia vetää puoleensa tietynlaista energiaa. Tämän vuoksi tietyt ihmiset myös vetävät usein puoleensa tietynlaisia asioita ja ihmisiä.

No meni ehkä vähän sivuraiteille, mutta yhtä kaikki, tärkeä muistutus ainakin itselle: sillä mihin keskitämme energiamme on suuri vaikutus siihen, mitä saamme lisää ja miten maailma meille näyttäytyy. Ohjaako toimintaamme ja valintojamme unelmat vai pelot?

Rohkeutta ja hyvää energiaa viikkoosi!

LUE MYÖS:

Just let go..

Sometimes life..

Dare to..

There will always be someone..

When you are in a dark place..

Mihin keskityt? Tarina kahdesta sudesta

Hyvinvointi Hyvä olo Mieli Ajattelin tänään

3+1 TV-sarja vinkkiä

Korona-epidemian aikaan on ollut niin paljon aikaa katsella tv-sarjoja ja leffoja, että ongelma tuntuu nyt ainakin itsellä olevan se, ettei ole monia kiinnostavan oloisia sarjoja, joita ei olisi jo nähnyt! Varsinkin kun tv- ja leffa-alan on ollut haastavaa kuvata uutta materiaalia viimeisen 10 kuukauden aikana. Tässä kuitenkin muutama hyvä sarja, joita olen viime aikoina katsellut! Mielelläni otan suosituksia vastaan myös teiltä!

The Undoing

Sarja perustuu New Yorkissa asuvaan menestyneeseen terapeuttiin (Nicole Kidman), hänen aviomieheensä (Hugh Grant) ja heidän nuoreen poikaansa (Noah Jupe). Yhdessä yössä heidän upea elämänsä kuitenkin järkkyy väkivaltaisen kuoleman seurauksena. Tämä paljon puhuttu ja mainostettu tv-sarja onnistui lunastamaan odotukset. Etenkin Nicole Kidman ja hänen poikaansa näyttelevä lapsi vetivät todella upeat roolisuoritukset. Vahva, jännittävä ja todella koukuttava sarja! Olisi tehnyt mieli ahmia kaikki jaksot putkeen! Rupesin katsomaan sarjaa kuitenkin jo niin varhaisessa vaiheessa, että jouduin viikon odottamaan viimeisen jakson ilmestymistä ja se oli kyllä tuskaa. Hyvä uutinen teille: nyt kaikki kuusi jaksoa katsottavissa putkeen HBO:ssa. Ja HBO:lla 2 viikon ilmainen kokeilujakso uusille asiakkaille.

Kärlek och anarki / Love & anarchy

Teema ja ruotsalaisuus eivät  lähtökohtaisesti kiinnostaneet, mutta onneksi rupesin katsomaan tätä erään suosituksen perusteella. Ensimmäisen jakson alkupuolella en ollut vielä kovinkaan varma jaksanko katsoa tätä, mutta viimeistään toisesta jaksosta lähtien tarina vei mukanaan. Sarjassa kaksi henkilöä ajautuu sattuman kautta haastamaan toisiaan erilaisiin asioihin. Sarja onnistui olemaan persoonallinen, todentuntuinen, normeja kyseenalaistava ja hauska. Ja miespäähenkilö ainakin minuun vahvasti vetoava (playful guys are my kinda guys). Jotenkin todella symppissarja, olisin voinut katsella pidempäänkin! Ps. Sarja toimii myös hyvänä ruotsin kertauksena (itsellänihän on ruotsin koe viikon päästä) ja löytyy Netflixistä.

Le Bureau, vakoojaverkosto

Yle Areena mainostaa tätä sanoilla ”parasta ranskalaista vakoojadraamaa” ja sitä se kyllä on! En muista milloin olisin viimeksi katsonut ranskalaista tv-sarjaa ja vakoojasarjaa en ehkä koskaan, mutta tämä on tehty niin hyvin, että se koukuttaa tällaisen ”ei kohderyhmäläisenkin”. Sarjan IMDB score on ansaitusti 8,7. Sarja yhdistelee taidokkaasti todellisia tapahtumia fiktioon ja sisältää rutkasti yllättäviä käänteitä onnistuen näin pitämään koko ajan otteessaan. Päähenkilön (Mathieu Kassovitz) karismalla on myös osuutensa asiassa. Tunnistatko muuten, että tämä päähenkilö (yläkuvassa keskellä) on Amelie leffan Amelien ihastus? Pitäisikin katsoa Amelia uudestaan pitkästä aikaa…Le Bureaun kaikki 5 kautta katsottavissa Yle Areenassa.

Nashville

Ja mikäli pitää amerikkalaisesta ihmissuhdedraamasta yhdistettynä (kantri)musiikkiin niin voin suositella Nashville sarjaa! Sopivan kevyttä katseltavaa (vaikka draamaa on kyllä yllin kyllin). Hayden Panettiere ja lukuisat muut näyttelijät pääsevät draaman lomassa esittelemään upeitä lauluääniään. On hauskaa seurata jotenkin niin periamerikkalaista maailmaa, jota kantri mielestäni edustaa. Miten biisejä luodaan, miten keplotellaan menestystä ja miten erilaisuus istuu kantrin vanhoilliseen maailmaan. Kaikki 5 kautta katsottavissa Cmoressa.

Kun nyt tsekkaan läpi näitä viime aikoina katsomiani sarjoja, tajuan että ne ovat keskenään hyvin erilaisia ja ”eri maailmoista”. Tämä on kai sitten sitä epidemia-ajan matkustamista. 😀

Tsekkaa myös aiemmat tv-sarja/leffavinkit: Tv-sarjavinkki x6 ja  Leffa- ja sarjasuosituksia x10 

Kulttuuri Leffat ja sarjat Suosittelen