Ajatuksia bloggailusta
Ihan tässä lähiaikoina pari ihanaa seuraamaani blogia on tullut ainakin toistaiseksi tiensä päähän ja kirjoittajiensa tekstit on saaneet minutkin miettimään bloggaamista. Kuten lopettamispäätös tehneet, olen myös itse huomannut kuinka paljon bloggailuun saa menemään aikaan, ilman että saisi varsinaisesti mitään sujuvaa ja ”järkevää” julkaisumuotoon. Etenkin häähömpöttelyt vie paljon paljon aikaa, mutta tavallaan nautin siitä, onhan se samalla sitä itse häiden suunnittelua, ajatusten ja ideoiden pyörittelemistä ja samalla toivon hääbloggailun selkiyttävän omia ajatuksia siitä, millaiset häät haluaisin. Mutta aikaahan se vie. Paljon. Ja välissä sitä aikaa ei vaan tunnu riittävän. Ja sen, pienellä ajalla väkerretyn sisällön, huomaa etenkin täällä Kahvitauon puolella.
Ei, en ole tätä hylkäämässä häähömpötysten tieltä, päin vastoin, olen alkanut miettimään kuinka voisin kehittää tätä minun omaa kahvipaussiani.
Nyt huomaan välillä meneväni sieltä missä aita on matalin, ja jos totta puhutaan, ei jauhelihakeitto ole ehkä ihan se mistä haluan viikko toisensa perään postata. Kahvitauosta tuli vähän kuin varkain välissä yllätyksettömänkin arkiruuan kuvapläjäys. Ja se ei kieltämättä ole se mihin alunperin pyrin. Ei pidä ymmärtää väärin, ihailen kyllä valtavasti puhtaasti ruokablogeja, mutta niissä on paljon sellaista, mitä omastani ei löydy: Raikkaita ideoita!
Haluan jatkossakin kertoa kuvin ja sanoin ruuasta, mutta tulevaisuudessa haluan, että ruoka-aiheset postaukset todella sisältävät jotakin, josta joku ehkä voisi inspiroitua. Koska tämän hetkistä ajankäyttöä hallitsee varsin vahvasti työnteko, jää kokkailulle viikolla valitettavan vähän aikaa, joten pelkkää ruokablogia Kahvitauosta ei tule. En sitä edes haluaisi.
Mistä muusta sitten haluaisin tänne jatkossa kirjoitella? No ihan niistä asioista, joista nyt Kahvitauolla yleensäkin! Sehän tämän idea alunperin oli, toimia vähän niinkuin virtuaalisena kahvitaukona. Toteutusta täytyy vaan hieman mutustella, ettei tästä tule juosten kustua juttua.
Voi siis olla, että postausten määrään tulee hetkellisesti paussia tai ainakin pientä ummetusta, koska haluan kaksi kertaa miettiä, mitä julkaisen. Ihan vaan, että voisin itse olla tyytyväinen sisältöön. Katotaan mitä tuloo!