Hirven sisäfilettä x 3
Meillä oli miehen paras kaveri kaukaa pohjoisesta kyläilemässä ja tämän kunniaksi otetttiin vihdoin se noin puolentoista kilon hirven sisäfile pakastimesta sulamaan. Ja tälläsiä herkkuja saatiin aikaan:
Alkuruuaksi kokeiltiin carpacciota kera avokadon
ja tartarpihviä.
Tehtiin näitä kumpaakin ekaa kertaa ikinä ja tota ekaa en ees ikinä ollu syönyt missään. Meidän carpaccioon tuli oliiviöljyä, suolaa, mustapippuria ja juuri ennen tarjoilua sitruunan mehua. Niin ja noita hätäseen päälle huitastuja parmesanlastuja. Tartariin upposi raakaa sipulia (mutta vain vähän), mustapippuria, dijonia, kaprista, ihan ministi majoneesia ja suolaa.. (onpas ollut huolellinen sekoittaja kun näyttää niin vaalealta tuo yksi kohta).
Pääruuaksi tehtiin ihan vaan pihvejä
pikasia kermapottuja
ja dijonilla maustettua bearnaisekastiketta.
Sanottakoot tähän väliin, että se joka on tuon fileen hirvestä erotellut, on ollut vissiin vähän sinnepäin veihellä vedellyt kun osassa filettä oli vähän lovea enempi ku tarvis.. mutta mmmmmm nams!
Hyvää selkeesti kannatti odottaa. Ja koko komeus huuhdottiin tietysti alas hyvällä viinillä kynttilän valossa :)