Naantali on myös aikuisille kiva kotimaan matkakohde
Poikaystäväni ja minä olemme aivan ihastuneita Naantaliin, jossa olemme olleet nyt kahtena kesänä! Tällä kertaa yövyimme Turussa, jonne pääsee autolla Naantalista puolessa tunnisssa. Monelle tulee varmasti Naantalista mieleen Muumimaailma, mutta voin suositella lämpimästi Naantalia kotimaanmatkakohteena myös aikuisille.
Monelle tulee varmasti Naantalista mieleen Muumimaailma, mutta voin suositella lämpimästi Naantalia kotimaanmatkakohteena myös aikuisille.
Ravintolasuosituksiani Naantaliin
Naantali on pieni satamakaupunki, ja kesäisin sen rannassa on paljon veneitä. Me tykkäämme kävellä aina venesataman laituria ja rantakatua pitkin, koska se on niin kaunis ja sympaattinen. Rantakadulla on paljon terassiravintoloita. Itse von suositella sataman läheisyydessä ainakin ravintola Snickaria, jossa kävimme viime kesänä. Sen terassi on kivasti aivan vanhankaupungin ja sataman tuntumassa, mutta kuitenkin hieman erillään muista rantaranvintoloista. Ravintolassa oli hyvä palvelu ja pizzat! Vanhempien kanssa muista aikaisemmin syöneeni myös ravintola uudessa Killassa, ja siellä oli laadukasta ruokaa ja hyvät annokset.
Me tykkäämme kävellä aina venesataman laituria ja rantakatua pitkin, koska se on niin kaunis ja sympaattinen. Rantakadulla on paljon terassiravintoloita.

Tällä kertaa söimme kuitenkin muutama vuosi sitten auenneessa Hasta la Pastassa, joka sijaitsee keskellä Naantalin vanhaa kaupunkia. Ravintolaa ei välttämättä löytäisi sattumalta, sillä sen terassi on rakennettu pienen puutalon sisäpihalle. Tai pikemminkin terassit, sillä sisäpiha koostuu ikään kuin ravintolan useista pienistä kotiterasseista, mikä oli tosi ihanaa, koska sellaista meillä ei täällä omassa kotona olekaan! Minä söin savulohisalaattia ja poikaystäväni tuorepastasta valmistettua päivän avocado-pastaa, ja molemmat olivat tosi hyviä.
sisäpiha koostuu ikään kuin ravintolan useista pienistä kotiterasseista, mikä oli tosi ihanaa, koska sellaista meillä ei täällä omassa kotona olekaan!

Kaunis kultarannan puutarha ja vinkkejä Kultarantaan retkeä suunnitteleville
Elokuun loppupuolelle saakka on Naantalissa myös mahdollista vierailla presidentin kesäasunnon Kultarannan puutarhassa. Olen vieraillut Kultarannassa kerran aikaisemminkin. Ja tämä on kyllä kohde, jota voin ehdottomasti suositella! Puutarha on tosi kaunis erivärisine ”kukkahuoneineen” ja sieltä aukeaa upeat maisemat Naantaliin. Meillä oli myös todella hyvä opas, joka kertoi mielenkiintoisia huumorilla höystettyjä tarinoita ja yksityiskohtia puutarhaan liittyen. Olimme ostaneet liput netistä etukäteen, mikä kannattaa tehdä, sillä kierrokselle otetaan vain rajallinen määrä vierailijoita, ja ainakin meidän kierroksemme oli ihan täynnä. Toinen vinkki, mitä itse emme tajunneet noudattaa oli, että Kultarannan edessä on iso parkkipaikka. Me kävelimme Naantalista Kultarantaan, ja ainakin 30 asteen helteessä se oli aika tuskaista, eikä autotien varrella niitä kivoimpia kävelyreittejä ollutkaan…
Puutarha on tosi kaunis erivärisine ”kukkahuoneineen” ja sieltä aukeaa upeat maisemat Naantaliin. Meillä oli myös todella hyvä opas, joka kertoi mielenkiintoisia huumorilla höystettyjä tarinoita ja yksityiskohtia puutarhaan liittyen.

Naantalin vanhakaupunki ja eriskummallinen Muumikahvila
Naantalin vanhassa kaupungissa on kiva kävellä, ja siellä on erilaisia pieniä vaate- ja käsityöputiikkeja. Minä halusin tietysti ikuisena muumifanina ehdottomasti käydä muumi-kaupasssa, josta ostin kortit kummipojalle ja siskolleni sekä bujoilutarroja, jotka olette saattaneetkin nähdä instagram-tililläni.
Lisäksi kävimme Eriskummallisessa Muumikahvilassa, joka on rakennettu hauskaan huvikumpumaiseen puutaloon keskelle Naantalin vanhaa kaupunkia. Söimme jäätelöt eriskummallisen muumikahvilan terassilla, ja ihailimme sitten sisällä näyttelyä, johon oli koottu Arabian muumimukit eri vuosilta. Muumikahvilan yhteydessä oli myös tietysti oma muumikauppansa, mutta Naantaliin ne tietysti kuuluvatkin.
Söimme jäätelöt eriskummallisen muumikahvilan terassilla, ja ihailimme sitten sisällä näyttelyä, johon oli koottu Arabian muumimukit eri vuosilta. Muumikahvion yhteydessä oli myös tietysti oma muumikauppansa, mutta Naantaliin ne tietysti kuuluvatkin.
Naantali on ihana kaupunki, ja sen vanhasta kaupungista ja rantaterasseista nauttivat varmasti lasten lisäksi myös aikuiset. Kultarannan puutarha oli tosi kaunis, ja tarinat kultarannan puutarhasta jäivät mieleen. Voin kyllä suositella myös piipahdusta eriskummalliseen muumikahvioon kaikienikäisille muumifaneille!

Näistä blogeista voit lukea lisää Naantalin matkakertomuksia:
- Matkabloggaaja Meriharakan kertomus aikuisten Naantalin-matkasta ja vinkkejä lisäksi mm teatterista pitäville!
- Himomatkustajan postaus kultarannasta
- Adventuristan postaus eriskummallisesta muumikahvilasta ja teehuoneesta sekä toinen postaus Naantalista
- Ja hei, voi aikuisetkin käydä Muumimaailmassa, kuten Noora teki! Mekin harkittiin!:)
Oletko lukenut jo nämä postaukseni?
- Postaukseni toisesta suosikki kotimaanmatkakohteesta Porvoosta!
- Retki Aulangolle ja muita suosittelemiani kotimaan matkakohteita
Oletteko te käyneet Naantalissa tai tehneet jotakin muita kivoja kotimaan matkoja?
Rakkaudella,
Ida