Mikä ärsyttää puolisossa?

Kun toisen naamaa on katsonut jo monta vuotta, alkavat tietyt jutut ärsyttää. Vaikka näin pitkä yhdessäolo on hitsannut miedät hyvin yhteen, ja yhteiselo sujuu suurimmalta osalta kuin tanssi, niin on muutama asia, jotka laittavat savun nousemaan korvista. Nämä asiat ajattelin nyt jakaa teidän kanssanne. Jos vaikka sieltä löytyisi muita, joilla on samanlaisia ärsytyksen aiheita 😀

hääkuva.jpgKuva: Jaakko Sorvisto

Idea tähän postaukseen kumpusi siitä, että mies halusi eilen taas siivota kaappeja. Mulla nousee verenpaine samantien, kun mies ilmoittaa, että nyt siivotaan! Miehen ansioksi on sanottava, että hän on aikaansaava, ja varmasti innokkaampi siivoaja kuin mitä minä olen. Olen hieman luovuttanut siivouksen suhteen, kun kahden miehen kanssa asuessa kokoaikainen kaaos tuntuu olevan normitila.

Olemme miehen kanssa täysin erilaisia siivoojia. Miehen mukaan meidän ero on, että hän siivoaa ja minä en, heh. Itse taas näen asian niin, että siivoilen koko ajan vähän. Järjestelen hyllyn kerrallaan. Laitan tavaroita paikoilleen. Imuroin päällimmäiset pölyt. Miehen tekniikka sen sijaan on ydinräjäytys. Suursiivous on hänen mukaansa ainoa tapa siivota. Eilen siivouksen kohteena oli makuhuoneen vaatekomero, jonka mies räjäytti ympäri makuuhuonetta ja olohuonetta. Pelkästä ajattelustakin ketutuskäyrä nousee. Räjäytyksen jälkeen hän hiljalleen laittaa tavaroita paikoilleen kuljettelee tavaroita ympäri asuntoa, ja kutsuu sitten minut paikalle. Arrrgh! Eli siis toisin sanoen minä kerään kaikki levitetyt kamat ja sullon ne takaisin vaatehuoneen hyllyille. Aina kun mies siivoaa, tarkoittaa se, että minä siivoan suurimman osan. Salaa olen kuitenkin iloinen, että hän pakottaa minut siivoamaan, sillä itse en suursiivoukseen ikinä ryhtyisi, ja lopputuloskin on yleensä molempia miellyttävä 😀

Toisena, joskin paljon vähäpätöisempänä juttuna on kylpyhuonekäyttäytyminen. Niputan tähän samaan kaksi asiaa. Meillä ei tarvitse vääntää siitä, meneekö vessapaperirulla telineeseen oikein tai väärin, sillä mies ei ikinä laita uutta vessapaperirullaa telineeseen loppuneen tilalle! Miten ärsyttävää onkaan, kun istuessaan huomaa, että rulla on tyhjä! Miten vaikeaa voi olla tyhjän rullan vaihtaminen täyteen, varsinkin, kun vessanpöntön vieressä on kori, jossa on aina uusia vessapaperirullia odottamassa?!? Ja tiedättekö, mikä on kaiken huippu? No se, että kun se rulla on loppunut, niin hän on aloittanut korista uuden, ja sen sijaan, että olisi laittanut uuden rullan telineeseen, hän laittaa sen käytettyään takaksin koriin. En voi ymmärtää! Sitten korissa saattaa olla useampikin ”avattu” rulla, jotka kierivät korissa aukinaisena, ja saavat allekirjoittaneen feng shuit sekaisin.

Yhtä ärsyttävänä ja käsittämättömänä käyttäytymisenä on suihkun jälkeen omalla (tai käsipyyhkeellä) lattian kuivaus! Siis miksi ihmeessä hän haluaa omalla puhtaalla pyyhkeellä kuivata jokseenkin likaisen lattian! Vielä pahempaa on, jos hän on käyttänyt tähän tehtävään käsipyyhettä. Aina vessassa käydesäsni silmäilen käsipyyhkeitä sillä silmällä. Ei paljon tee mieli kuivata käsiään pyyhkeeseen, jolla on pyyhitty lattiaa :/  Joku ero meidän hygieniakäsitteissä täytyy olla. Mies ei näe tässä mitään ongelmaa.

P7063119.JPGKuva: Iida Kanto

Huh, kiitos että sain avautua aiheesta! Helpotti huomattavasti päätä kiristävää vannetta! Pitänee huomenna tasapuolisuuden nimissä kirjoittaa postaus miehen hyvistä puolista, jottei jäisi ihan paha maku suuhun, vaikka pieni pilke silmäkulmassa tämän toki kirjoitinkin.

Minkälainen siivoaja sinä olet? Tuleeko puolison kanssa vääntöä vessapaperirullista?

Hauskaa perjantaita! Kannattaa kurkata blogin fb-sivuja, sillä siellä pyörähti käyntiin keväisen värikäs Essence-arvonta!

suhteet oma-elama rakkaus
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.