Nyt se löytyi, hyvä luonnonkosmetiikan hoitoaine!

Olen jatkanut täydellisen luonnonkosmetiikan hoitoaineen etsintää. Kuulin paljon kehuja MOSSAn mansikkaisesta Vitamin Moisture -sarjasta, ja vaikka shampoo oli hiuksilleni ihan ok, ei kyseisen sarjan hoitoaine sopinut hiuksilleni lainkaan. Se jätti ne vahamaiseksi, likaiseksi ja hamppuiseksi. Hoitoaine tuntui kummalliselta myös käsissä, jättäen niihinkin ihmeellisen vahapinnan. Tuohon MOSSA-postaukseeni sain paljon kommentteja ja vinkkejä. Huomasin, etten ollut yksin ongelmani kanssa, vaan muutkin ovat kokeneet toimivan luonnonkosmetiikan hoitoaineen löytämisen haasteelliseksi.

Hehku-kosmetiikkaliikkeessä käydessäni huomasin Madaran kosteuttavan ja hoitavan shampoon ja hoitoaineen. Muistan lukeneeni Madaran hiustenhoitotuotteista hyvää, mutta en muistanut mitä sarjan tuotteita kehut koskivat. Koska Hehkussa oli loppuunmyynti ja kaikki tuotteet -40% päätin ostaa ravitsevan ja korjaavan kombon testiin.

Olen ollut testaamiini Madaran kasvojenhoitotuotteisiin todella tyytyväinen, joten luotto oli korkealla laadun suhteen. Olen testannut Nourish and Repair shampootaja hoitoainettavasta kolme pesua, mutta en malttanut olla kirjoittamatta kokemuksistani jo nyt. Tarkoitukseni oli testata näitä pidempään, mutta eilinen harvinaisen hyvä hiuspäivä sai mieleni muuttumaan – tästä on kirjoitettava heti!

hyvä luonnonkosmetiikan hoitoaine.jpg

madara shampoo.jpghyvä hoitoaine.jpg

luonnonkosmetiikan hoitoaine.jpg

Viikonloppuna olen ollut hieman harmistunut bongaamieni uusien harmaiden hiusten kanssa. Peilistä katsoo väsynyt ihminen, jonka kuiva hiuskuontalo huutaa kipeästi kampaajaa. Jokainen pesukerta näillä uusilla Madaran tuotteilla on kuitenkin vain parantanut hiusteni laatua, ja eilen ne olivat nin ihanan ilmavat ja pehmeät, etteivät harmaat edes haitanneet. En muista, koska hiukseni olisivat viimeksi tuntuneet näin hyviltä (no, ehkä heti kampaajan käsittelyn jälkeen).Tuotteissa on luonnonkosmetiikalle ominainen hieman pistävä tuoksu, mutta ei niin voimakas, että se häiritsisi.

Madaran Nourish and Repair shampoossa ja hoitoaineessa kerrotaan olevan nokkosta ja kvitteniä. Ehkä erikoinen tuoksu tulee nokkosesta. Sarjan luvataan pesevän hiukset hellävaraisesti ja korjaavan kuivaa ja vaurioitunutta hiusta. Sarjan käytön luvataan ehkäisevän hiusten katkeamista ja haaroittumista, tehden hiuksista vahvemmat ja sileämmät. Ehkä tämä sarja oli juuri sitä, mitä hiukseni juuri nyt kaipasivat. 

Oletko kokeillut näitä Madaran tuotteita? Niitä löytyy siis ainakin Hehkun liikkeistä sekä Hyvinvoinnin Tavaratalosta. Millaiselta sun hiukset tuntuu näin sydäntalven keskellä?

Iloa ja energiaa uuteen viikkoosi!

*sisältää mainoslinkkejä Hyvinvoinnin Tavarataloon.

Kauneus Hiukset Testit