Viisi uutuussarjaa testissä (eli parit kehut ja paljon valitusta)
Suosikkiasia: uutuussarjat!

Viisi uutuussarjaa, kehuja ja valitusta. Enemmän valitusta. Let’s go!
The Afterparty / Apple TV+
Applen murhamysteerikomedia tuntuu saaneen vähän vaihtelevia arvioita, mutta minä pidän siitä. Tai siis ainakin pidin kolmesta ekasta jaksosta, jotka tulivat katsottaviksi 28. tammikuuta (eka jakso btw katsottavissa ilmaiseksi YouTubesta). Vastedes mennään jakso per viikko -vauhtia. The Afterparty on täynnä tuttuja komedianäyttelijöitä; Tiffany Haddish, Ben Schwartz, Ilana Glazer, Ike Barinholtz, Sam Richardson… Toimii ainakin mun kohdalla, koska pidän niin monesta sarjan näyttelijästä.
Samaan aikaan kun Tiffany Haddishin esittämä rikostutkija ratkoo luokkakokouksen jatkoilla tapahtunutta murhaa, sarja kikkailee genreillä: ensimmäinen jakso oli rom comia, toinen actionia ja kolmas musikaalia. Ikuisena Ben Schwartz -fanina ja pienenä musikaali fan girlinä kolmosjakso oli tietysti suosikkini. Huvittavaa sekoilua! Arvostin erityisesti tätä Hamilton-kuittailua:
Tuomio: Joo joo, toimii. Katson loppuun… melko varmasti.
The Woman in the House Across the Street from the Girl in the Window / Netflix
Okei. Olen päässyt vitosjaksoon, ja mielipiteeni on tämä: plaah. Periaatteessa ihan pätevää satiiria, tykkään erityisesti niistä pienistä hölmöistä yksityiskohdista. Ja Kristen Bell on ihan hyvä pääroolissa – se rooli pitääkin vetää vakavasti, vaikka kyseessä on satiirinen komedia, joka kuittailee psykologisille trillereille.
Mutta. En tiedä… sarjasta tuntuu puuttuvan jotain. Energiaa ehkä? Tai hauskuutta? Se on vain tylsä ja eloton, eikä niiden pienten hölmöjen yksityiskohtien lisäksi juurikaan naurata. Jos nyt vertaan tätä edellä mainittuun The Afterpartyyn – toiseen komediamurhamysteeriin – pidin siitä huomattavasti enemmän.
Tuomio: Jos nyt olen jo vitosjaksossa, niin kai mun pitää kahlata sarja loppuun. Toisaalta voisin vain spoilata lopun ja katsoa jotain hauskempaa? Ei, uskon että kaikesta huolimatta katson sarjan loppuun.
In From The Cold / Netflix
Mulla olisi aika paljon valitettavaa tästä keskinkertaisesta ja poukkoilevasta scifiagenttisekoilusta, mutta valitsen valittaa tästä: miksi hitossa espanjalaiset hahmot puhuvat keskenäänkin enimmäkseen englantia? Vastaus lienee, että koska yhdysvaltalaiset ovat niin laiskoja lukemaan tekstityksiä, mutta ainakin mun kohdalla koko homma kärsii tästä ärsyttävästä kielivalinnasta. Siis kaiken sen muun yleisen huonouden lisäksi. Pari sanaa espanjaa ja sitten taas englantia. Camoon!
Ärsyttävyyttä korostaa se, että SPOILER ALERT sarjan pahikset ovat maahanmuuttajia vihaavia nationalisteja. Ja pitäisi uskoa, että nämä Viva España -heput puhuvat iloisesti englantia?! Ei mene läpi.
In From The Cold kertoo yksinhuoltajaäiti Jennystä (Margarita Levieva), joka joutuu kohtaamaan menneisyytensä venäläisenä vakoojana. Ihan kelpo lähtökohta, mutta valitettavasti sarja on melko onneton tekele. Sellaista helposti unohdettavaa aivot narikkaan -viihdettä, jota katsoessa voi pyöritellä silmiä ja mutista vähän väliä, että ”mitä hittoa nyt taas”.
Tuomio: Vähän tekee mieli selvittää, miten sarja loppuu… mutta ei sitten kuitenkaan tarpeeksi, että jaksaisin tuhlata aikaani. Sitä paitsi mulla on aavistus, mitä sarjassa seuraavaksi tapahtuu. Ehkä vain päätän, että aavistukseni on oikeassa ja kehitän oman loppuni.
The Gilded Age / HBO Max
Uutuussarjalistalla kuvailin tätä historiallista draamasarjaa varsin runollisesti näin:
Jotain jotain jotain 1880-luvun New York jotain jotain jotain talouden kulta-aika uutta rahaa vanhaa rahaa kaikilla on rahaa jotain jotain jotain juhlia… oletan. Jotain jotain jotain Cynthia Nixon! Christine Baranski! Jotain jotain jotain Maisa kyllä sinä välillä voit katsoa historiallista draamaa miksi oletat että tämä sarja on tylsä itse olet tylsä jotain jotain jotain….
Not my finest work.
Mutta siis katsoin ekan jakson. Ja oli se ihan kelvollinen. Tuosta ininästäni voi ehkä päätellä, etteivät historialliset draamat ole mitään supersuosikkejani, mutta kyllä minä ihan viihdyin The Gilded Agen parissa. Eka jakso nyt on aina eka jakso; siinä vasta aseteltiin paloja paikoilleen, joten mun tarvitsee vielä tsekata pari jaksoa pidemmälle ennen kuin voin antaa lopullisen tuomioni.
Olen minä tosin jo Team Carrie Coon – mikä hänen roolihahmonsa nimi nyt olikaan (Bertha Russell, keskity Maisa!) Ja vanha raha vs. uusi raha on ihan jees lähtökohta. Rikkaiden ihmisten tappelua, hurraa!
Mun ongelma on se, että kuulun niihin pönttöpäihin, jotka eivät ole katsoneet Downton Abbeytä. Siis sitä The Gilded Agen luojan Julian Fellowesin ykkösdraamaa, johon tätä uutuuttakin on kovasti verrattu. Minä en siis osaa sanoa, kuinka Gilded Age vertautuu Downtoniin. Ei kovin mairittelevasti ilmeisesti. Epäilisin silti, että jos pitää Downton Abbeystä, pitää myös The Gilded Agesta.
Tuomio: Pitäisikö mun vain katsoa Downton Abbey jos se kerran on tästä kaksikosta parempi?
All of Us Are Dead / Netflix
Noup.
=analyysini kuuden minuutin jälkeen.
Tuomio: Noup.
PS. Onneksi seuraavat pari viikkoa saan katsoa draamasta parhainta, olympialaisia.
LUE MYÖS:
- 33 mielenkiintoista uutuussarjaa vuodelle 2022 (osa 1)
- 20 mielenkiintoista uutuussarjaa vuodelle 2022 (osa 2: Netflix)
- And Just Like That, Gossip Girl ja muut vuoden 2021 sarjat, jotka jätin kesken
SEURAA BLOGIA: