250 ilmastotekoa, joilla pelastat maailman

Kirja saatu arvostelukappaleena kustantajalta

Juuri nyt ilmastoasioista puhutaan paljon – ja ihan hemmetin hyvä niin. Kolikon kääntöpuoli on kuitenkin se, että samanaikaisesti ilmastoahdistus on lisääntynyt. Nuorisobarometrin mukaan peräti 67 prosenttia 15–29-vuotiaista suomalaisista kokee melko paljon ilmastonmuutoksesta johtuvaa epävarmuutta tai turvattomuutta. Se ei kuitenkaan tarkoita, että ilmastopuhetta pitäisi suitsia, päinvastoin. Mutta sen lisäksi täytyy muistaa puhua myös konkreettisista teoista, joita voimme tehdä.

Sillä sen lisäksi, että toiminnalla on positiivinen vaikutus ympäristöön, se myös voimauttaa ja auttaa jaksamaan. Jos et tiedäkään, mitä sitten voisit tehdä ja mistä aloittaa, ei ole syytä huoleen: Rinna Saramäellä on siihen 250 hyvää neuvoa.

rinna saramäki: 250 ilmastotekoa

Saramäen 250 ilmastotekoa, joilla pelastat maailman (Otava 2020) on käytännönläheinen kirja ihmisille, jotka tahtovat päästä toiminnassa alkuun. Kirjan 12 luvusta löytyy lyhyesti ja selkeästi selitettyä tietoa elämän eri osa-alueitten ja erilaisten valintojen ilmastovaikutuksista, ja käsitellyksi tulevat niin asuminen, vaatteet, elektroniikka kuin jätehuoltokin.

Tämän kattavan peruspaketin lisäksi parasta kirjassa on se, että jokaisessa luvussa on faktatiedon lisäksi runsaasti hyvin konkreettisia toimintaideoita. Saramäki ei siis ainoastaan esittele ongelmia, vaan tarjoaa myös keinoja pyrkiä vaikuttamaan asioihin.

Teot on jaettu tiedonhaun, ajatusmallien muuttamisen ja käsintekemisen kaltaisiin kategorioihin, ja mukana on omiin kulutustottumuksiin liittyvien simppeleiden ideoiden lisäksi myös keinoja laajempaan vaikuttamiseen: esimerkiksi oman asuinseudun pyöräilystrategian selvittämistä, kunnallispoliitikkoihin yhteyden ottamista (tai vaikka kunnallispolitiikkaan mukaan lähtemistä!) ja ilmastotekojen edistämistä omassa taloyhtiössä.

Saramäki antaa siis lukijalle konkreettisia ratkaisun avaimia, tai ainakin niiden alkuja. Ilmastoahdistuksen keskellä tällainen kädenojennus lienee monille lukijoille todella tarpeen, ja kirjan ideoista jokainen löytää varmasti jotain sellaista, mihin tahtoo ja voi tarttua.

250 ilmastotekoa, joilla pelastat maailman on todella mainio perusteos, jollaista suomalainen kirjakenttä ehdottomasti kaipasi. Se antanee eniten ilmastomatkansa alussa oleville, mutta myös jo pidemmällä olevat voivat saada siitä uusia ajatuksia ja esimerkiksi pontta laajempaan toimintaan. Nyt kun ilmastokeskustelu on saatu kunnolla käyntiin ja monet vaikuttavat vihdoin heränneen siihen, että toimia tarvitaan, tällaiset kirjat ovat hyvä tapa lähteä muuttamaan huoli ja ahdistus konkreettisiksi teoiksi ilmaston puolesta.

 

Jos vastuullisuutta käsittelevä kirjallisuus kiinnostaa, lue myös nämä:

6 kiinnostavaa tietokirjaa ruoasta, eläimistä ja elämästä

Vuosi (melkein) ilman ostoksia

 

*

FACEBOOK / BLOGLOVIN / INSTAGRAM

Puheenaiheet Kirjat Ajattelin tänään Vastuullisuus