Viikko kanssani: Tiistai
Tervetuloa kanssani viettämään lokakuun ensimmäistä tiistaita. Tiistaina minulla oli vapaapäivä. Työni luonteeseen kuuluu olennaisena osana iltatyöt ja työviikko on yleensä maanantaista lauantaihin. Toisaalta työt myös tiivistyvät aina kohti ensi-iltaa ja sitten taas kevenevät hetkellisesti, jos seuraavan produktion harjoituskausi ei ala heti ensi-illan jälkeen. Minulla oli viime viikon perjantaina ensi-ilta ja tällä viikolla olen nauttinut tavallista kevyemmästä työviikosta. Näinä kevyempinä viikkoina, kun työlistalla on vain esitykset ja itsenäistä työtä, voi hyvin pitää myös arkivapaita helpottamaan raskaasta ensi-iltaviikosta palautumista.
7:00 Herätyskello soi. Seitsemän minuuttia myöhemmin herään lasten ääniin ja tajuan nukahtaneeni uudelleen suljettuani herätyksen. Nousen ylös, pukeudun lenkkivaatteisiin, harjaan hampaat ja syön lastten seurassa omenalohkoja. Kuopus on pukeutunut 9 vuotta vanhemman esikoisen vanhaan villapaitaan, jonka äitini on neulonut. Lähetän äidilleni kuvan pojasta terveisten kera.
7:45 Toivotan esikoiselle hyvää koulupäivää ja lähden lenkille. Olen kärsinyt penikkakivuista kenkien vaihduttua kesän jälkeen taas raskaampiin, joten juoksemisen sijaan kävelen. Toivon kävelyn vetreyttävän penikoita, jotka viimein on lakanneet kipuilemasta.
8:45 Palaan kotiin. Eteisessä suukotan miestäni ja kuopusta, jotka ovat lähdössä töihin ja päiväkotiin. Venyttelen, syön aamupuuroa ja jaan ajastamani blogipostauksen Facebookissa. urheiluvatteet puhdistuvat pesukoneen pikaohjelmalla suihkun ja pukeutumisen aikana.
10:30-12:15 Tapaaminen Pasilassa.
12:40 Pikainen lounas. Syön vegaanisen tofu-bagelin ja smoothien Tennispalatsin Steam Coffeessa.
13:00-15:15 Hemmottelua kampaajalla. Intialainen päähieronta, merilevähoito ja hiusten leikkaus luottokampaajallani Elinalla Hiushuone Stagessa. Olin varannut ajan jo heinä-elokuun vaihteessa ja olin jo unohtanut iten ihanat hemmottelut olin itselleni tilannut. Päähieronnan aikana nukahdan hetkeksi ja kosteuttavan merilevähoidon vaikuttaessa juon teetä ja luen kirjaa.
15:30 Ruokakauppaan. Ostan miehen pyytämät ruokatarvitten ja suuntaan sitten kotiin valmistamaan päivällistä.
17:00 Koko perheen yhteinen päivällinen. Syömme kasvisburgerit ja bataattia. Jokainen saa koota oman burgerinsa juuri sellaiseksi kuin haluaa. Omassani on mustapapupihvi, runsaasti salaattia, maustekurkkua, tomaattia, ituja, paprikaa, kevätsipulia sekä vegaanista majoneesia ja maustekastiketta.
18:00-20:30 Sara X Saaran Sormet saveen -kurssi. Käsissäni syntyi kaksi laakeaa kulhoa harmaasta savesta. Haluan ajatella, että vielä jonakin päivänä kulhot saavat toimia ruoka ja vesiastiana koiralle. Haluaisin niin kovasti oman koiran!
20:50 Syön ltapalaa mieheni kanssa. Alamme katsomaan Killing Eve -sarjaa.
22:50 Sammutan valon ja käperryn mieheni kainaloon nukkumaan.
Lue myös: