Faktat esiin Liikkujan terveystarkastuksella

Yhteistyössä Puhti

Näin jo yli kolmikymppisenä sitä huomaa, ettei kroppa ole, eikä toimi enää niin kuin parikymppisenä. Suurimmat muutokset huomaa palautumisessa ja yöunissa. Itse haluan yrittää pitää mahdollisimman hyvää huolta kehostani ja hyvinvoinnistani. Olen pitkään pohtinut, että pitäisi käydä verikokeissa, joista näkisi kaiken mahdollisen mikä elimistössä on  hyvin ja mikä huonosti. Vihdoin sain varattua ajan Puhti.fi – palvelun kautta, Synlabin laboratorioon. Puhti on Suomeen lanseerattu laboratoriopalvelu, johon pääsee erilaisiin verikokeisiin ilman lääkärin lähetettä. Synlab- laboratorioita löytyy ympäri Suomea ja myös kotikaupungistani Oulusta. Laboratoriotutkimusten avulla jokainen pystyy halutessaan selvittämään miten oma elimistö voi ja testien avulla pääsee selvittämään kaikki hyvinvoinnin kannalta tärkeimmät arvot.

Sami Vaskola Photography

Labrakokeiden avulla voi selvittää yksittäisiä arvoja kuten d-vitamiini, raudanpuutteen ja ferritiinin. Valittavana on myös laajoja paketteja, joissa mitataan kaikki tärkeimmät verikokeet. Itse halusin saada kattavan käsityksen elimistöni tämänhetkisestä tilasta ja päädyin valitsemaan paketin nimeltä ”Liikkujan terveystarkastus”. Tämä paketti sisältää kaikki tärkeimmät verikokeet urheilijalle: Täydellinen verenkuva, kolesteroli, glukoosi, D-vitamiini, ferritiini, herkkä CRP, ALAT (maksa) , GFRe (munuaiset), TSH (kilpirauhanen), magnesium, kalium, natrium, B12-vitamiini ja folaatti. Itseäni kiinnosti erityisesti D-vitamiini ja rauta-arvot, koska olen joskus joutunut syömään rautakuurin alhaisen hemoglobiinin vuoksi. Testit tilataan etukäteen Puhdin verkkokaupasta, jonka jälkeen pääsee varaamaan aikaa haluamaan laboratorioon. Testit vaativat yön yli paaston (10-12h) , joten kannattaa huomioida tämä varatessaan aikaa ja ottaa aika heti aamuun.

Sami Vaskola Photography

Tulokset tulivat jo  seuraavana arkipäivänä Oma-Puhti sivulle. Sivustolta pystyy itse tarkastelemaan omia tuloksia, jotka on merkattu selkeästi. Myös viitearvot on merkattu ja se mitä arvot tarkoittavat. Ei siis tarvitse ymmärtää hankalan näköisiä sanoja ja numerosarjoja, koska kaikki on selitetty ja merkattu selkeästi. Itselläni  melkein kaikki arvot olivat viitearvojen sisällä eli näiden verikokeiden perusteella elimistöni on terve. Mutta miten se hemoglobiini ja ferritiini? En osannut aavistaa, että ne ovat niin matalat. Hemoglobiini 119 ja ferritiini 26.4. Raudanpuutetta on syytä epäillä jos ferritiini on on alle 30. Olen luullut saavani tarpeeksi rautaa, mutta ilmeisesti en saakaan. Kun mietin oloani niin yleensä aamuisin olen virkeä ja jaksan touhuta ponnistelematta. Mutta iltapäivällä kyllä alkaa jo haukotuttamaan ja viimeistään klo 21 kirjaimellisesti kaadun sänkyyn, koska olen niin väsynyt. Voisiko tämä iltapäivällä alkava väsymys olla peräisin alhaisesta hemoglobiinista ja ferritiinistä? Aion marssia apteekkiin ostamaan rautakuurin ja katsoa muuttuuko olo kuukausien aikana. Itse en syö kovin paljon lihaa, joten kasvispainotteinen ruokavalio ei välttämättä ole ollut tarpeeksi monipuolinen pitämään rautavarastoja riittävän ylhäällä.

Sami Vaskola Photography

Jaan teille alla omat verikoetulokseni, joten pääsette tarkastelemaan ja näkemään ihan oikeasti mitä on mitattu ja mitkä ovat tulokset. Kannattaa käydä tutkimassa omat tulokset jos vähänkään epäilyttää oman elimistön tila. Puhdin kautta se onnistuu tosi näppärästi ja nopeasti ja jos tuloksissa olisi jotain mikä vaatisi lääkärikäyntiä voi heidän kauttaa varata ajan myös lääkärille tai sitten tulokset voi tulostaa itselleen ja viedä mukanaan omalle lääkärille 🙂

Mikäli kaipaat tietoa raudanpuutteesta ja alhaisesta ferritiinistä niin Puhdin sivuilla on kattava tietopaketti aiheesta:  https://www.puhti.fi/tietopaketit/ferritiini/

hyvinvointi hyva-olo terveys suosittelen