Hyvää oloa ja hemmottelua arkeen
Yhteistyössä Hoitohuone Balleriina
Miltä kuulostaisi hetki omaa aikaa kokonaisvaltaisessa hemmotteluhoidossa, jossa rentoutuu niin keho kuin mieli ja jossa saa luvan kanssa pysähtyä hetkeksi ihan vain nauttimaan? Minun mielipide on, että ihan jokainen on välillä ansainnut pientä luxusta kiireisen arjen keskelle.
Pääsin kokeilemaan Beauty Gardenin uutta Spa Edition Levähdä puutarhassa- vartalohoitoa Hoitohuone Balleriinaan. Hoito toteutetaan Beauty Gardenin luomukosmetiikalla, jotka on viljelty valmistajan omassa puutarhassa Ranskassa ja ne tehdään käsityönä tuoreista luomuraaka-aineista. Levähdä puutarhassa- hoito sopii kaikille lepohetkeä kaipaaville, sekä kaikille ihotyypeille.
Minulla sattui harvinainen arkivapaa viime perjantaille ja sain aamupäivän olla ihan itsekseni kun tyttäreni oli koulussa. Sovimme Hoitohuone Balleriinan Sky-kosmetologi Riinan kanssa perjantai aamulle ajan ja mikäs ihana vapaapäivän aloitus olikaan, kun pääsin hemmoteltavaksi heti aamusta.
Levähdä puutarhassa- hoito alkoi rauhoittavalla yrtti-jalkakylvyllä hempeän musiikin soidessa taustalla. Jalkakylvyssä on tarkoituksena pysähtyä, rauhoittua ja valmistautua tulevaan hoitoon. Jalkakylvyn aikana Riina toi minulle juotavaksi Beauty Gardenin omaa detox-yrttiteetä, joka kiihdyttää aineenvaihduntaa ja rauhoittaa.
Jalkakylvyn jälkeen oli vuorossa koko vartalon Kehäkukka-Punajuuri kuorinta. Kuorinnan tarkoituksena on irrottaa hellävaraisesti kuollutta ihosolukkoa. Kehäkukka-Punajuuri kuorintavoiteesta iho pehmenee, kosteutuu ja saa kivan heleyden!
Kuorinnan jälkeen Riina teki minulle klassisen hieronnan villiporkkanaöljyllä. Hieronnan tarkoituksena on vilkastuttaa verenkiertoa, rentouttaa lihaksia, sekä poistaa kipuja ja kuona-aineita. Hieronta ei tuntunut yhtään kivuliaalta vaan se oli oikein lempeää ja hellän tuntoista. Hieronnassa käytiin koko kroppa läpi ja sain vain olla ja nauttia. Tälläinen rentouttava hieronta tekee kyllä erityisen hyvää. Siinä saa kropan palautumaan ja ajatukset hetkeksi ihan toisiin maailmoihin. Suosittelen lämpimästi kaikille, vaikka kävisikin säännöllisesti hierojalla. Rentouttava ja palauttava hieronta on ihan eri asia kuin normaali hieronta. Hieronnasta palautuu nopeaa, mutta kannattaa silti juoda muutaman ylimääräinen lasillinen vettä niin kuin aina hieronnan jälkeen, ettei tule pää kipeäksi kun kuona-aineet lähtevät liikkeelle.
Hoidon lopuksi sain Riinalta kattavat kotihoito-ohjeet vartalon ihon hoitoon, sekä testattavaksi Beauty Gardenin tuotteita, jotka ovat erityisesti vartalon iholle tarkoitettuja; Kehäkukka-Punajuuri vartalonkuorinta, Mustaherukka-Kehäkukka pesuvoide, Kehäkukkaöljy ja Kehäkukkakäsivoide. Näillä tuotteilla kuivakin iho pysyy hyvin kosteutettuna ja pehmeänä. Minulla on jo aiemmin ollut käytössä kasvojen iholle Beauty Gardenin Orvokkiputsari kasvojen puhdistukseen, Päivänkakkakarasilmänympärysseerumi ja Porkkanavoide. Kasvojen ihonhoitoa täydentämään sain kokeiltavaksi ravitsevaa ja uudistavaa yöseerumia, joka sisältää villiporkkanaa, kamomillaa ja seljankukkia. Nämä Beauty Gardenin kaikki tuotteet ovat kyllä aivan ihania. Kasvojenhoitotuotteet ovat olleetkin käytössä jo useamman vuoden ajan ja olen niihin erittäin tyytyväinen.
Kiireisen arjen keskellä saattaa oma hyvinvointi unohtua, eikä arjessa ole aikaa rauhoittumiselle ja pysähtymiselle. Levähdä Puutarhassa- hoidon aikana keho ja mieli pääsi rentoutumaan ja hetken aikaa sai vain olla ilman minkäänlaisia häiriötekijöitä. Tälläiseen lepohetkeen olisin valmis vaikka joka viikko! Ja miehet hei, tämä sopii myös teille plus tämä on myös oiva lahjaidea ;) Hoitohuone Balleriina on muuttanut syyskuun alussa uusiin tiloihin ja muuttoetuna on nyt kaikki Beauty Gardenin Spa Edition- hoitolahoidot -20% tarjouksessa. Ei muuta kuin varailemaan aikaa ja nauttimaan!
-V-