Post-Summer Skin Rehab

Biotherm Kriselda

 

Tällä hetkellä tuntuu siltä, että kropan ja mielen lisäksi myös iho kaipailee jonkin sortin syys-detoxia. Olen juurtunut omiin kauneusrutiineihini, joten pienet muutokset ovat aina hyvästä (kuten todettu). Railakkaan kesän jälkeen iho tuntuu väsähtäneeltä ja kaipailee eloa, kosteutta, suojaa, vahvistusta ja kaunistusta… ja happea!

 

Kirjoittelin kesällä alastomuuden hyödyistä ja siitä, miten tärkeää on, että ihomme saa happea. Näin syksyn tullen hapensaanti vähenee, kun lisäämme vaatetusta ja hyvin usein myös meikin määrää lisääntyy. Täällä yksi syyllinen! Ihomme siis tulee tarvitsemaan tulevana vuodenaikana vähän ”dopingia” pysyäkseen puhtaampana ja hehkeänä.

 

Biotherm KriseldaBiotherm Kriselda

 

Taisin siis vähän hihkaista ilosta, kun kuulin että Biotherm on lanseerannut uuden ihonhoitolinjan nimeltä Skin Oxygen. Ilo tuli oikeastaan siitä, että tuotelinja sisältää chlorella-uutetta, joka auttaa ehkäisemään ihon tukahduttamisen mm. ilmansaasteiden vaikutuksesta.

Kyseinen leväkasvi on varmasti sinulle tuttu superfood-maailmasta. Se on hyvin lehtivihreäpitoinen ja sisältää klorofyllin lisäksi mm. rautaa, proteiinia, kalsiumia ja magnesiumia. Se ei kuitenkaan ole minun lemppareita maun puolesta, joten hyvä edes saada sitä ulkoisesti suoraan iholle. Olemme onnekkaita, kun Suomessa puhdas happi on ilmaista, mutta yhtä lailla moderni elämäntyylimme ja matkustelu aiheuttavat iholle epäpuhtauksia. Chlorella siis parantaa solujen hapenottokykyä ja sen ravinnepitoisuus tuo eloa ja heleyttä iholle! 

 

Biotherm KriseldaBiotherm Kriselda

 

Tuotesarjasta minulla on ollut käytössä putsari, kasvovesi ja ihoa suojaava voidegeeli. Käytän tuotteita kasvojen lisäksi kaulalle ja dekolteelle. Geeli toimii hyvin kevyen päivämeikin alla ja kasvovedellä sipaisen koko kropan suihkun jälkeen.

Ja sitten: meikäläiselle tuoksu on tärkeässä osassa kosmetiikkaa, eikä siis huolta tämän suhteen. Skin Oxygenin tuotteet tuoksuvat raikkaalta ja puhtaalta, kevyen sitruksiselta. Luontoyhteys on vahvasti läsnä niin tuoksussa kuin ainesosissa.

 

Biotherm Kriselda

Biotherm Kriselda

 

Ainiin pakko mainita vielä, että chlorellan antioxidantit suojelevat ihoa ja vahvistavat sen luonnollista puolustuskykyä. Luin jostain jenkkiläiseltä terveyssivustolta, että chlorellan proteiini parantaa ihon omaa kollageenituotantoa! It’s on the internet, so it must be true. Ikuinen baby face, täältä tullaan!

 

 

P.S. Nyt kun ihon detox on aloitettu, niin seuraavaksi voisi käydä ravintopuolen kimppuun? Kuka on messissä?

 

 

Kuvat: Julia Toivola

 

Lue myös:Energiaa aromaterapiallaParasta just nyt: Siemensipsit

 

 

INSTAGRAM (@KRISELDA) / FACEBOOK / PINTEREST

 

kauneus iho terveys
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.