Erottiko minimalismi parisuhteeni?

Tavallaan kyllä.

Oikeastaan,

kyllä.

Mikään tavaraan liittyvä tietystikään ei. Usein kun ajatellaan, että minimalismi on yhtä kuin tavarat.

Se mikä erotti, löytyy sieltä, mikä musta yksinkertaistamisen myötä kehittyi – ja kehittyy. Tuon muutoksen läpikäymisen jälkeen jäljelle jää ihan uusi ihminen.

Sinällään mä en ees valikoinut minimalismia omakseni mistään katalogista – toki ymmärrän, että olen sen voinut jossakin tiedostamatta nähdä ja sen jälkeen alitajunnassa prosessoida – vaan kaikki lähti liikkeelle ihan omasta oivalluksestani elämään: en mä jaksa tätä kaikkea enemmän häslinkiä.

Haluan velloa hitaudessa. Ajassa. Tässä. Pumpulissa, maailman kaikessa ihanuudessa,

yksinkertaisessa kauneudessa.

Voidaan puhua myös itsensä löytämisestä. Sillä musta tuntuu, että nyt olen ihan itse, juuri tällainen, juuri kuolemaan asti. Samalla mietin, onko se vaan tätä muutoksen jälkeistä yllätystä, sillä elämän muuttuessa kai itsekin vielä vähän muutun – mutta kohtaanko itseni myöhemminkin yhtä yllättyneenä kuin nyt? En usko. Sillä siinä välissä itsensä pitäisi myös jonnekin kadottaa.

 Joten: tässä mä nyt olen.

Ja se on niin vapauttavaa, ja on niin vapauttavaa olla ensimmäistä kertaa elämässään jopa niin, että ei välitä tippaakaan, että on löytänyt sen vahvuuden ollakseen, ilman häpeää. Aloittaen ihan uuden luvun, ihan uuden polun: intuition. Sitä aion seurata, sen antaa johdattaa. Sillä sen tuomaa keveyttä ei voita mikään.

Elämäntapana itse minimalismi ei välttämättä erota ketään. Maailmassa on paljon parisuhteita, joissa toinen on kiinnostunut minimalismista ja toinen ei. Ei se välttämättä muuta edes ihmisenä niin radikaalisti kuin se itseni muutti. Luulen, että siinä kaikessa onkin oikeastaan kyse. Etten edes itse tiennyt kuka olin, minne menossa, mitä tahtoen, tarviten, ollen silti myös kaikkea muuta, kuin vain minimalisti.

Lopulta nähden sen, joka musta jäi jäljelle.

Ja olen siitä samalla ihan käsittämättömän onnellinen.

Tässä mä nyt olen.

Viimeksi:

Kolme kaunista – aamu, aikaa, rauhaa

Lue myös:

Päivä, jona valitsin yksinkertaisemman elämän

Riittääkö rakkaus – ja pitääkö erotessa vihata?

Mitä tulee tavaroiden jälkeen?

hyvinvointi mieli oma-elama
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.