käytössäni olevat lääkkeeni ja muut psykoaktiivit

Minulla on käytössä tällä hetkellä monta eri psyykenlääkettä, joiden avulla yritän pitää itseni toimintakykyisenä ja dynaamisena.

Kaikista ”mömmöistä” huolimatta mielialani ruopii aina välillä pohjamutia – kuten juuri nyt. Lääkkeillä saa kyllä oireita pois, mutta ne eivät juurikaan auta siihen ydinongelmaan, joka itselläni on terveiden ihmissuhteiden puute; yhteyden kokemisen ja myötätunnon riittämättömyys. En tule nähdyksi, enkä hyväksytyksi kokonaisuutena ja suurella todennäköisyydellä en myöskään pysty tätä samaa asiaa itsekään tarjoamaan toisille.

Koen elämäni melkolailla merkityksettömäksi, oloni on irrallinen ja tunnen itseni vääränlaiseksi. Usein minulla on kokemus, että olen kelpaamaton, jotenkin epämääräisesti pilaantunut, joskus jopa halveksittavan huono. Epähuomiossa toisille inhottava, kehno kumppani, kutakuinkin ”jonnin joutava”. Olen siis puutteellinen ihmisenä, häpeällisellä tavalla saamaton, vaarallisen virheellinen. Kykenemätön onnistumaan ja olemaan onnellinen. Näitä kokemuksia sitten yritän hallita ja hillitä erinäisin psykoaktiivein.

(Lähde: https://www.synonyymit.fi/kelvoton)

0  0  0  0  0

Käytössä olevat lääkkeeni

Alla listaus lääkkeistä, joita popsin päivittäin ja pillereiden miinukset sekä plussat. Kyseessä on vain oma subjektiivinen kokemukseni.

Paroksetiini eli Optipar 30 mg (selektiivinen serotoniinin takaisinoton estäjä eli SSRI)
+ poistaa paniikkituntemukset
+ auttaa sosiaalisten tilanteiden pelkoon
+ ajatus luistaa paremmin
– hikoiluttaa
– pahentaa unettomuutta
– aiheuttaa lihaskramppeja
– lopettaminen mahdotonta (vierotusoireina raivarit ja sähköiskutuntemukset aivoissa)
– alkoholin samanaikainen käyttö laukaisee manian tapaisen tilan, jolloin vauhti kiihtyy ja estot poistuu, harkintakyky katoaa

x

Lamotrigiini eli Lamictal 100 mg (mielialan tasaaja, jota käytetään myös epilepsian hoitoon)
+ vähentää ajatusten määrää eli pään sisäistä liikennettä
– aiheuttaa (ainakin näin alotusvaiheessa ja annostusta nostettaessa) pahoinvointia
– vähentää kierroksia niin tehokkaasti, että väsyttää

x

Ketiapiini eli Ketipinor 12,5 mg (antipsykootti)
+ poistaa turvattomuuden tunnetta
+ vähentää turhaa syyllisyyttä ja häpeäkokemuksia
+ nostaa mielialaa
+ 1/4 osa 25 mg tabletilla saa nälän aikaiseksi, jos on ahdistava tilanne, jossa pitää syödä (esim vaikka juhlat)
– 25 mg lisää noin tunnin päästä ottamisen jälkeen ruokahalua niin, että syöminen hallitsematonta, joten lihottaa
– hidastaa aineenvaihduntaa ja ummettaa, suolisto ei supistele normaalisti. Ummetusvaiheessa ruokahalu katoaa, mutta fyysinen nälkä jää eli joutuu tilaan, jossa on ärtynyt ja hermostunut nälästä, mutta ruoka maistuu vastenmieliseltä ja syömisestä tulee niin paha olo, että itkettää
– turvottaa kasvoja

x

Tsopikloni eli Zopinox 7,5 mg (unilääke)
+ auttaa nukahtamaan
+ poistaa ahdistusta tehokkaasti jo hyvin pienillä annoksilla (1/8 osa)
+ auttaa paroksetiinin aiheuttamiin lihaskramppeihin (1/8 osa)
+ toimii lihasrelaksanttina, joten auttaa selkäkipuun ja ulostamiseen (itsellä traumaperäinen IBS) (1/8 osa)
+ poistaa turhia estoja, joten on helpompi olla läsnä ihmisten kanssa ja esim kirjoittaa koulutehtäviä
+ lisää luovuutta
– koukuttaa tehokkaasti
– toleranssi kasvaa
– on päihdyttävä lääke, ei hoitava, ei siis käsittääkseni korjaa mitään aivokemiassa, vaan turruttaa
– saa himoitsemaan nikotiinia ja mielihyvää tuottavaa naposteltavaa (dopamiinia?)
– aiheuttaa viiltävän syyllisyyden tunteen, kun ottaa. Ristiriita on välillä sietämätöntä, kun tietää ja ymmärtää, ettei pitäisi käyttää ollenkaan, mutta se toinen vaihtoehto (kuten ummetus, iltapäivän tuskaisuus tai mielialan romahtamisen seurauksena tuleva lamaantuminen) on huonompi vaihtoehto

x

Bisoprololi eli Bisoprololi Orion 2,5 mg (beetasalpaaja)
+ ehkäisee tärinää ja punastumista
+ laskee verenpainetta ja sydämen sykettä
+ vähän sivuvaikutuksia
+ joskus riittää 1/4 osa
– ei auta traumaoireisiin, kuten takaumiin, aiheettomaan häpeään tai tukahduttavaan syyllisyyden kokemukseen

x

Mirtatsapiini eli Mirtazapin Orion 15 mg (tetrasyklinen masennuslääke)
+ auttaa nukkumiseen
+ pieni annos paras eli 3,25 mg
+ helpottaa masennusta
– lisää makeanhimoa eli lihottaa
– mahdollisesti aiheuttaa ihon keltaisuutta. Ainakin itselleni mianseriini eli Tolvon (josta mirtatsapiini on kehitetty) aiheutti keltaisuutta, jota tutkittiin maksavauriona. Verikokeissa ei näkynyt mitään, joten myös sisäelimet ultrattiin. Maksa oli kunnossa.

x

Muut psykoaktiivit, joita käytän ovat kofeiini ja nikotiini, jotka ovat stimulantteja eli ne piristävät. Liika kofeiini tärisyttää ja hermostuttaa, tupakoinnin vaarat varmaan kaikki tietääkin jo. Kahvia menee 3 kuppia ja tupakkaa ehkä 2 savuketta päivässä, joskus vain 1 aamulla ummetuksen estämiseksi. Olen lopettanut tupakoinnin monta kertaa, mutta se aiheuttaa itselläni masennuksen pahenemista.

Tuntuu surulliselta ja säälittävältä tämä lääkemäärä. Tämän listauksen tekeminen masensi minua, mutta tänään oloni on ollut heti aamusta asti tukkoinen ja vetämätön. Energistä hyvän fiiliksen päivää en olisi viitsinyt ”uhrata” ongelmien pyörittelyyn.

Wikipediasta löytyy hyvä kaavio psykoaktiiveista, mutta en onnistu kopioimaan kuvaa tänne.

https://fi.wikipedia.org/wiki/Psykoaktiivinen_aine

hyvinvointi mieli
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.