Ravintola Bona Fide ja ensimmäinen treffi-ilta sitten..?
Muistatko, että olimme pariskunta, joka kävi säännöllisesti treffeillä, joskus jopa joka viikko? En minäkään.
Tuntuu todella kuin puhuisi jostain edellisestä elämästä, mutta joskus vuonna 2019 ja varmaan vielä alkuvuodesta 2020 meillä kävi lastenhoitaja joka keskiviikko, ja pääsimme Rouvan kanssa illallisille ja teatteriin ihan tuosta noin vain ilman sen kummempia järjestelyjä.
Sittemmin moni asia on muuttunut. Viimeinen treffi-iltamme taisi olla heinäkuussa 2020, kun kävimme Rouvan kanssa ravintola Madonnassa, ja nyt heti vuosi ja kaksi kuukautta myöhemmin pääsimme viettämään vihdoin iltaa taas ihan kahdestaan. Tutuille hoitajille tämä ilta ei sopinut, joten käytimme MLL:n palvelua hoitajan etsimiseen, ja löysinkin uuden hoitajan pian.
Illallispaikaksi valikoitui elokuussa Vironkadulle avautunut ravintola Bona Fide, joka toimii ravintola Askin vanhoissa tiloissa. Bona Fide tarjoaa kasvis- ja kalapainotteista ruokaa, mutta heille on tulossa myöhemmin syksyllä myös riistaa.
Otimme neljän ruokalajin menut ja siihen päälle (tai väliin) vielä yhdet lisäannokset:
- Alkuun tomaattikeittoa, tuoretta luumua ja oreganoa
- Toisena alkuruokana maissia, mustapippuria ja lehtipersiljaa sekä ”tuhatlehtinen”, jossa sisällä kantarelleja ja tattikreemiä
- Väliruokana aivan törkeän herkulliset kurpitsagnocchit
- Pääruokana raitajuurta ja en papillote (paperin sisällä) kypsennettyä kuhaa ja vegeversiona metsäsieniä ja porkkanaa
- Jälkiruoaksi kookosjätelöä ja omenakompottia.
Olipas aivan mielettömän herkullista ja jälleen kerran hyvä osoitus siitä, että vaikka listalla ei olisikaan lihaa, ruoka voi olla muutakin kuin lehtikaalia ja ituja.
Iltamme oli tarkoitus jatkua elokuvilla, mutta koska emme olleet ostaneet lippuja etukäteen eikä tapahtumien turvavälirajoituksia ollut purettu, emme päässeet mihinkään leffaan, johon olisimme ehtineet. Koska lastenhoitaja oli kuitenkin varattu vielä lähes kolmeksi tunniksi, päätimme käyttää hyväksemme naapurissamme olevaa tyhjää asuntoa.
Palasimme siis salaa seinän toiselle puolelle, heitimme pitkäksemme sängylle ja laitoimme pyörimään 9 Perfect Strangers -uutuussarja Amazon Primelta. Ja kylläpä teki hyvää! Ihan kaikki: viettää aikaa kahdestaan, käydä ravintolassa ja sitten vain olla ja katsoa telkkua.
Tämän voisi ottaa tavaksi. Seuraavaa treffi-iltamme on varmasti aiemmin kuin vuoden ja kahden kuukauden päästä.