Putosin Youtuben kaninkoloon, kun koukutuin vocal coach reacts -videoihin

Kävin kesäkuussa mahtavalla System Of A Downin keikalla, ja kun konserttikaihoissani etsin livevideoita Tukholmasta, törmäsin Youtubessa vocal coach reacts -videoihin. Kun katsoin laulun ammattilaisen analyysia SOADin B.Y.O.B.-kappaleesta, tulin samalla päätyneeksi looppiin, jossa pyörin edelleen.

Reaktiovideoissa laulunopettajat ja laulajat kommentoivat rakastettuja biisejä. He analysoivat laulua mutta samalla myös soittoa, sanoituksia ja videota. On kiintoisaa kuunnella, miten asiantuntija erittelee sitä, mikä tekee upeasta kappaleesta upean.

Joku saattaa ajatella, että eikö riitä, että biisi on hyvä — tarvitseeko se analysoida puhki? Minusta reaktiovideoita on kuitenkin hauskaa katsoa, vaikka monet musiikkitermit menevätkin yli hilseen. Meillehän ei ala-asteen nokkahuilutunneilla edes opetettu nuotteja vaan soitimme 1, 2, 3 -tekniikalla (huilun ylin aukko oli 1 ja niin edelleen)! Silti videoilla on paljon sellaista, mitä tosimaallikkokin ymmärtää, minkä lisäksi on mielenkiintoista seurata, miten ammattilainen reagoi minun lempikappaleisiini. Suusta ei tule pelkästään musiikin käsitteitä vaan myös ihastuneita huudahduksia. Saan itsekin kuunnella upeaa musiikkia ikään kuin ensimmäistä kertaa.

Kaikista lauluvalmentajista tykästyin lopulta eniten The Charismatic Voice -kanavan Elizabeth Zharoffiin, joka on taustaltaan oopperalaulaja. Hän on lempeä, asiantunteva ja tekee hyviä tulkintoja myös laulujen sanoista. Jotenkin hän on selvinnyt elämästä läpi kuulematta esimerkiksi System Of A Downia tai Nirvanan MTV Unplugged -esiintymistä. (Miten voi olla mahdollista? Miten?!) Siten hänen reaktionsa ovat tuoreita ja aitoja.

Tästä videosta kaikki alkoi:

Kurt Cobainin ääntä voi aina kuunnella. Varsinkin lopussa. Kai te tiedätte.

Tässä myös yksi mainioimmista Phantom of the Opera -versioista:

Kun avaan Youtuben katsoakseni elokuvan tai tarkistaakseni jonkin treeniliikkeen tekniikan, etusivuni tarjoaa ensimmäisenä The Charismatic Voicea. Saatan empiä hetken mutta klikkaan aina lopulta Zharoffin videon pyörimään. Kuinka voisin vastustaa esimerkiksi kappaleita Du Hast, Losing My Religion tai I-E-A-I-A-I-O?

En mitenkään, mutta ei se mitään. Kerrankin ruudun tuijottelu ei ole hukkaan heitettyä aikaa. Tästä kaninkolosta ei ole tarvetta päästä pois.

Kulttuuri Musiikki Videot
Kommentit (0)

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät merkitty *

Kommenttisi tallennetaan sivustolle ja CleanTalkin roskapostinesto voi tarkistaa ne roskapostin ehkäisemiseksi. Katso lisätietoja tietosuojakäytännöstämme.