Kukkakaaliriisi

Kukkakaaliriisi on ollut mielessäni samassa kategoriassa lihattoman kinkun ja alkoholittoman viinin kanssa. Mielummin syön kasviksia kasvisten näköisinä kuin kinkuksi naamioituneena ja juon marjat rehellisesti mehuna. 

Koska kukkakaalit ovat täällä tuhottoman halpoja, päätin kuitenkin kokeilla kukkakaaliriisiä. Kastikkeena oli meidän fool proof thaikkusetti. punaista currya, kookosmaitoa, kesäkurpitsaa, porkkanaa ja kanaa. 

Itse riisi on helppo tehdä ja paistoin sen sesamöljyssä, jolloin siihen tuli hauska pähkinäinen vivahde makuun. 

Teenkö sitä uudestaan? Tuskin. Kolmisen tuntia ruokailun jälkeen oli kauhea nälkä uudestaan ja ruokailun jälkeenkin jäi jotenkin hassu olo. Tiesi että on syönyt tarpeeksi energian tarpeeseen nähden, mutta olo ei ollut kylläinen. Ei jatkoon siis. Mutta kannattaa kokeilla. Maku ja suutuntuma oli hyvä ja onhan tuo helppo tapa lisätä kasvisten käyttöä, jos ei keksi että mitä kautta niitä ruokaansa ymppää lisää. Ehkä sinä et ole yhtä kyltymätön ja tulet kylläiseksi. 

14137805_10154487051482220_1024456485_n.jpg

Kahdelle

  • 1 kukkakaali 
  • öljyä paistamiseen

Irrottele kukkakaalinkukinnot toisistaan. 

Raasta raastimen karkealla terällä kukkakaali murusiksi

Lämmitä öljy pannulla ja paista raastetta siinä noin 4-5 minuuttia. Varo ettei raaste ruskistu. 

Tarjolle sitten vaan.

hyvinvointi terveys liikunta ruoka-ja-juoma