Monte Criston toasti
Siinä vasta vaikea sana. Toast. Suomeksi siis.
Ei se oikein voi paahtoleipä olla, koska siinä on täytettä ja toisaalta taas lämmin leipä on mielestäni kuorrutettu ja valmistettu uunissa. Ei sitä oikein grillatuksikaan voi sanoa, koska pannullahan se paistetaan. Paistettuleipä, paistinpannuleipä, litistettytäytettypaahtoleipäpannulla.
Toast satuttaa sanallista sieluani samalla lailla kun muffinit tai pitsa. Jää muuten reseptikirjan kauppaan siinä vaiheessa kun siellä kerrotaan, kuinka valmistaa muhkeita muffineja tai kehoitetaan laittamaan sinappikaalia pitsan päälle.
Monte Cristot ovat siis paahtoleipää, joka täytetään emmentaljuustolla, sinapilla ja savukinkulla tai kalkkunalla (tai molemmilla), pyöritellään kananmunassa ja paistetaan. Päälle ripotellaan tomusokeria. Voit myös korvata tomusokerin hillolla ja tarjoilla leipien ohessa esimerkiksi vadelmahilloa.
Kyllä, arvasit aivan oikein. Amerikanhaihatuksiahan nämä ovat. Kaksikymmentä-luvulla on ensimmäisiä kirjauksia reseptikirjoissa, mutta viimeisimmästä renesanssista vastaa Disney-huvipuistot, jotka ottivat herkun listoilleen.
Iltapalan kokoiseen annokseen tarvitset:
- 2 viipaletta vaaleaa paahtoleipää / syöjä
- kinkkua/ kalkkunaa
- emmentaljuustoa
- Dijon-sinappia
- yhden munan vatkattuna laakealla lautasella
- voita paistamiseen
- tomusokeria
Voitele leipien sisäpinnat sinapilla. Paras tulos tulee, kun kokoat leivän seuraavassa järjestyksessä:
- leipä siivu sinappipuoli ylöspäin
- juustosiivu
- kalkkuna/kinkku
- juustosiivu
- leipä sinappipuoli alaspäin
Juustot sulavat juuri sopivasti ja leikkele keskellä lämpenee, muttei paistu.
Lämmitä pannu kuumaksi. Kun voi alkaa juuri ja juuri ruskistua, pyörittele täytetyt leivät kananmunassa ja siirrä varovasti pannulle. Laske lämpöä etteivät leivät pala ennen kuin juusto ehtii sulaa. Voit hieman painaa lastalla leipää, jotta saat mukavasti lituskan siitä. Käännä kun leipä on ruskistunut.
Odottele jälleen pinnan ruskistumista. Älä unohda leipiä pannulle tässä vaiheessa!
Kun leipä on rapea molemmilta puolilta ja juusto juuri sopivasti sulanutta, nosta leivät pois ja leikkaa kulmasta kulmaan niin, että saat kaksi kolmioleipää.
Ripottele päälle hieman tomusokeria ja nauti.
Otan voileipätaiteeni vakavasti ja mielestäni Rossin reaktio ei ollut laisinkaan ylimitoitettu. Ei toisten herkkuvoileipiä vaan mennä syömään.