Kaikkea muuta kuin joululeffoja (eli 20 sarja- ja leffatärppiä joulun välttelyyn)
Suosikkiasia: joulu. Tästä postauksesta huolimatta.

Joo joo, joulu sitä ja joulu tätä. Samat iänikuiset Yksin kotona -leffat, It’s a Wonderful Lifet ja Joulupukin kuumat linjat, samat joulukonsertit telkkarissa kuin viime joulunakin.
Jouluna saa katsoa muutakin kuin joululeffoja!
Ehkä jotain tältä täysin – täysin! – randomilta, suurin piirtein epäjouluiselta sarja- ja leffalistaltani? Tunnetaan myös kaikki ne sarjat, joista en ole jaksanut kirjoittaa omaa postaustaan plus randomit sarjat ja leffat, joita välillä ajattelen -listana.
Acapulco / Apple TV+
Sisältää joulujakson, muttei anneta sen häiritä; Apple TV+:n Acapulco on loistava! Sitä paitsi sijoittuu Meksikoon, joten on sopivasti kesäfiilistä ja aurinkoa mukana. Oikeasti, vahva suositus. Just sellainen lämmin hyvän mielen sarja, jollaisia pitäisi olla paljon enemmän. Ja joita just nyt tarvitaan enemmän kuin koskaan. Samaa kategoriaa kuin niin ikään Apple TV+:n Ted Lasso: vitsit ovat kohdillaan, muttei koskaan ilkeitä.
Sarja on myös koukuttavasti rakennettu: ilmeisen rikas Maximo (Eugenio Derbez) kertoo siskonpojalleen tarinan köyhästä nuoruudestaan ja työstään luksushotellissa. Ei kuulosta kummoiselta, mutta vannon, että koko homma yllättää iloisesti. Kaikki se kasariestetiikkakin…. täydellistä! Jos pidät Jane the Virginistä, pidät taatusti Acapulcostakin.
Sarjaa ei toistaiseksi ole uusittu kakkoskaudelle. Heitän iPhoneni seinään jos niin ei tapahdu.
Sydämen suunnitelma / Netflix
Tämän leppoisan ranskalaiskomedian kolmas kausi tulee Netflixiin 1. tammikuuta. En edes tiennyt, että sarja jatkuu vielä. Ei nyt ihan joululomaksi ehdi, mutta olkoon sitten odottamassa uutena vuotena. Kaksi ekaa kautta kuitenkin katsottavissa, just sopivan höttöistä sisältöä. Tyylikäs Pariisi ja tyylikkäitä pariisilaisia, ei ainuttakaan joulupukkia. Muistaakseni.
Emily in Paris / Netflix
Heeii, Pariisista puheen ollen! Trailerin perusteella 22. joulukuuta saapuvalla kakkoskaudella ollaan kevät- / kesätunnelmissa, joten epäilen olevan oikein pätevää joulun-välttely-katsottavaa.
Pilalle lellityt / Netflix
Tämä ranskalaisleffa tarjosi oikein viihdyttävän puolitoistatuntisen. Ei nyt mikään Amélie, mutta ei kaikkien tarvitsekaan olla.
tick, tick… boom! / Netflix
Musikaalifaneille. Tai Andrew Garfieldin faneille.
Cruel Summer / Amazon Prime
Teinidraamaa, rikosmysteeriä, epäluotettavaa kertojaa, 1990-lukua ja oikein koukuttavia juonenkäänteitä. Toimii. Nimessä summer, joten ei lunta eikä joulukuusia.
Station Eleven / HBO Max
Osuu aiheensa puolesta vähän turhan lähelle kurjaa nykyhetkeä – ”sarja kertoo tuhoisan influenssan selviytyjistä, jotka yrittävät jälleenrakentaa ja luoda uuden maailman pitäen kiinni menetetyn maailman parhaista osista” – mutta on ilmeisen onnistunut versio ilmeisen vaikuttavasta ja kehutusta, Emily St. John Mandelin kirjoittamasta samannimisestä romaanista.
Banshee / HBO Max
Kaipaatko täysin ylimitoitettua sarjaväkivaltaa (siis oikeasti, ei pelkästään mun mittareilla), liiallisuuksiin meneviä seksikohtauksia ja jossain edellä mainittujen välissä ihan kohtuullista draamaa ja semikoukuttavia juonikuvioita?
Tsekkaa Banshee!
Sarja on väkivaltainen. En voi liikaa korostaa, kuinka väkivaltainen. Ja verinen. Väkivaltaa on niin paljon ja se on niin graafista, että se alkaa nopeasti syömään tehoa itse itseltään. Toisaalta vaikka kuinka kuvittelin turtuneeni jatkuvaan väkivaltatykitykseen, Banshee onnistui silti tasaisin väliajoin shokeeraamaan hyvin ällöttävillä kohtauksillaan. Kelasin aika monen ällön tappelu- / tappokohtauksen yli, koska camoon, oliko tuokin tarpeellista näyttää, Banshee!
Koko homma vaikuttaa siltä, että sarjan tuottajat ovat saaneet hyvän diilin stunttinäyttelijöiden käytöstä, tekoverestä ja kaiken maailman leikkipyssyistä.
En oikeastaan tiedä, miksi edes kirjoitan tästä sarjasta. En minä sitä suosittele! Nauru- ja kissanpentuindeksi on hyyyyvin alhainen!!
Kaiken ällöyden ja tarpeettoman väkivallan ohella sarja on myös kuvattu ja leikattu superärsyttävällä tavalla. Se poukkoilee miten sattuu ja on vähän liian rakastunut takaumiin.
… mutta silti, joku sarjassa kiehtoi. Tarina oli kai tarpeeksi koukuttava; 15 vuoden jälkeen vankilasta vapautuva mies tekeytyy pikkukaupungin sheriffiksi. Heitetään sekaan naimisissa oleva ex-rakas (jolla sattumoisin on 15-vuotias tytär), gangstereita, kaunoja, yksi sekopäinen pääpahis ja monta sekopäistä sivuosapahista, amisseja ja alkuperäiskansaa, timantteja ja kartelleja ja agentteja…. ja iso mysteeri; kuka tämä sheriffiksi ryhtyvä ”Lucas Hood” edes on? Ja milloin hänen salaisuutensa paljastuu?
Eli tiivistys: liikaa väkivaltaa, ärsyttävästi editoitu, en suosittele, katsoin silti.
Mutta hei, joulusta tai joulumielestä ei tietoakaan!
(Olen pahoillani merkkimäärästä, kill your darlings ja sitä rataa. Mun kai oli vain saatava tämä sydämeltäni.)
The Boys / Amazon Prime
Okei, en maininnut yhtä merkittävää tekijää, miksi edes koskaan aloitin Bansheen: siinä on pääosassa uusiseelantilaisnäyttelijä Antony Starr, joka on mainio kusipääsupersankari Amazon Primen The Boysissa. Toinen hyvin väkivaltainen ja verinen sarja, joka ei muistuta tipan tippaa joulusta! The Boys on näistä huomattavasti laadukkaampi, ja sitä voin aidosti suositella – jos graafinen väkivalta suolenpätkineen ja muine ällötyksineen ei haittaa. Mutta on The Boysissa on paljon muutakin. Ja Antony Starrin Homelander on aidosti yksi kiehtovimmista sarjapahiksista naismuistiin. Hauskaa, että Antony Starr – joka Instansa perusteella vaikuttaa leppoisalta ja vähän hönöltä – on päätynyt esittämään kahta väkivaltaista roistoa, jotka esittävät sankareita. Toki Lucas Hood kai jossain määrin onkin sankari. Homelander on vain moraaliton kusipää.
The Boysin kolmoskauden pitäisi ilmestyä jossain kohtaa vuotta 2022. Yksi syy siihen, miksi edelleen maksan Amazon Primestä.
The Bold Type / Yle Areena
Josko sitä bingettäisi vaikka tämän oikein kelvollisen komediadraaman? Kaikki viisi kautta ovat Yle Areenassa. Siinähän sitä joulun pyhät kuluvat.
Selling Tampa / Netflix
Kyllä! Selling Sunset -spinoffia tässä kaivattiinkin! Sanoo hän täysin tosissaan. Siis oikeasti. Plus Tampa eli aurinkoa.
Samassa juonessa / Netflix
Haluan vain huomauttaa, että tämä viime vuosien rom com -parhaimmistoon kuuluva leffa kestää uusintakatselun. Eli pyh pah Yksin kotona ja Die Hard, joululeffaksi kelpaa tämäkin. Vaikkei joulusta tietoakaan. Mutta katso mitä katsot. Joulunakin.
Kuinka hukata kundi 10 päivässä / Netflix
Joulu on vallan hyvä aika katsoa taas tämä rom com -klassikko.
Skam / Yle Areena
Haluan huomauttaa, että myös Skam kestää uusintakatselun.
Aikuiset / Yle Areena
For All Mankind / Apple TV+
En saanut tästä avaruusdraamasta otetta, mutta ehkä en vain yrittänyt tarpeeksi. Sarjaa on kehuttu paljon.
Being the Ricardos / Amazon Prime
Nicole Kidmanin tähdittämä Lucille Ball -leffa tuli juuri Amazon Primeen. Sopiihan sitä jouluna vaikka oppia vähän lisää tämän vaikutusvaltaisen komediennen elämästä I love Lucyn taustalla.
O.C./ HBO Max
O.C. on tullut HBO Maxiin! Kuuletteko jo sen? Ti-di-di-di-dii, tiidi-di-di-diii! Hyvä on, joulua ei pääse täysin pakoon (#chrismukkah), mutta ainahan joulujaksojen yli voi hypätä (joskin ovat O.C.:ssa aika hyviä). Seth Cohen on aina ja ikuisesti yksi suosikkihahmoistani. Ja se, että tosielämässä Seth Cohen ja Blair Waldorf (siis näyttelijät Adam Brody ja Leighton Meester) ovat naimisissa, on yksi julkkiksiin liittyvistä suosikkiasioistani.
One Tree Hill / HBO Max
Toinenkin teinivuosieni merkittävä teinisarja, One Tree Hill eli Tunteet pelissä, löytyy nyt HBO Maxilta. Olen jossain vaiheessa lopettanut One Tree Hillin katsomisen eikä sillä ole samanlaista paikkaa nostalgisoivassa sydämessäni kuin O.C.:llä, mutta onhan siinä draamaa ainakin tarjolla. Ja Brooke Davis rocks!
Parks and Recreation / Netflix, Amazon Prime
Tiedetään, milloin en puhuisi Parks and Recistä. Mutta mitä sitcomeihin ja epäjouluiluun tulee, Parks and Rec on toimivaa katsottavaa. Joulu ja muut juhlapäivät ovat tavallisesti vahvasti esillä sitcomeissa, mutta Parks and Recissä joulujaksoihin ei juurikan ole panostettu. Siis sillä tavalla kuin komedioissa monesti on.
PS. Jos sitä nyt kuitenkin… –> Hupaisaa katsottavaa joululomalle
JOULUN VÄLTTELYYN SOPIVAT NÄMÄKIN:
- Sarjatärppi HBO Maxiin: kovasti kehuttu Hacks
- Kuusi piristävää sarjatärppiä synkkyyden keskelle
- Suosikkisarja just nyt: Netflixin Young Royals
- Sarjatärppi Yle Areenaan: hauska ja koskettava This Way Up
- Tulista sarjarakkautta (eli miksei kukaan kertonut Outlanderista?!)
- Suosikkisarja just nyt: tyylikkäästi hauska Call My Agent!
SEURAA BLOGIA: