olisinpa aina rakkauskuplassa

Kenya: Lionesses groom a cub as the pride enjoy a moment of bonding in Masai Mara | Daily Mail Online

Kuva täältä:
https://www.dailymail.co.uk/news/article-9199861/Kenya-Lionesses-groom-cub-pride-enjoy-moment-bonding-Masai-Mara.html

Minulla on muutamia kertoja vuodessa olo, että olen rakkauden ympäröimänä. Olen kuin rakkauskuplan sisällä, positiivisen huomion keskipisteenä. Tähän olotilaan kuuluu oleellisena osana tunne, että olen rakastettu ja hyväksytty sellaisena kuin olen, ilman että minun pitäisi saavuttaa jotain, auttaa ketään tai muuttaa itseäni jollakin tavalla.

Olen silloin arvokas ihan vain siksi, että olen minä, enkä kukaan muu. Minulla on siis itseisarvo, olen täysin korvaamaton ja mittaamattoman tärkeä vain ja ainoastaan siksi, että olen syntynyt tähän universumiin. Pelkkä olemassa oloni takaa minulle sen, että olen merkityksellinen.

Luulen että kyse saattaisi olla perusturvallisuuden tunteesta, koska silloin sieluani taukoamatta nakertava epäluottamus katoaa täysin. Olen kiinnittynyt todellisuuteen, tyytyväinen ja virkeä, ilman että olisin ylivireinen. Olen idearikas ja toiveikas, koen myös syvää kiitollisuutta ja rauhaa. Olen sisällä elämässäni, en sivustaseuraaja tai epämääräinen telluksella haahuilija. Elämäni on silloin mielekästä, eikä mieletöntä. Tuntuu että kaikki on loogista, järkevää ja jäsenneltyä. Tuntuu siltä, että elämälläni olisi jokin tarkoitus.

Building-a-Secure-Attachment-Bond-1200x798.jpeg

Kuva lainattu täältä:
https://www.helpguide.org/articles/parenting-family/building-a-secure-attachment-bond-with-your-baby.htm

hyvinvointi ajattelin-tanaan