Tylsä tyyli on ekologinen valinta

Tunnustan: minulla on tylsä tyyli. Olen jo vuosikausia pukeutunut lähinnä mustaan. Käytän yleensä t-paitoja ja farkkuja, välillä myös kauluspaitaa tai neuletta. Minulla on yhdet pellavahousut ja yksi hame, kahdet saappaat ja kolmet lenkkarit, kaksi kaulakorua ja yksi rannekoru, yhdet aurinkolasit ja yksi ruma mutta käytännöllinen lippalakki. Ja olen tilanteeseen oikein tyytyväinen.

2nd hand -tyyli2nd hand -tyyli2nd hand tyyli

Tylsä tyylini sopii yksinkertaisuutta kaipaavalle ihmiselle, joka ei halua aamuisin miettiä sitä, sopivatko kaikkien vaatteiden kuosit yhteen. Mutta sen lisäksi se on myös tietoisesti tehty ekologinen valinta.

Muotiteollisuuden tahti kiihtyy vuosi vuodelta, ja siinä missä vaatevalmistajat tekivät ennen kaksi mallistoa vuodessa, nykyään puhutaan mikrosesongeista, joita pikamuotifirmoilla saattaa olla peräti 52, siis yksi joka viikolle. Tämä tarkoittaa sitä, että kauppoihin saadaan jatkuvasti jotain uutta – ja meidät saadaan shoppailemaan.

Tylsä tyylini on auttanut minua sanoutumaan irti tällaisesta muodin pikakierrosta ja jatkuvasta uutuuksien havittelusta. Kun nykyään näen halpamuotifirman mainoksia, uuden sesongin must have -vaatekappaleita, viikottain vaihtuvia trendejä, ohitan ne yleensä olankohautuksella: ei koske minua. Se on vapauttava tunne.

Vastuullisen pukeutumisen ei tietenkään tarvitse olla tylsää, mutta minulle tämä äärimmäisen minimalistinen lähestymistapa sopii. Maailmassa, jossa omaa imagoa kultivoidaan kiivaasti ja henkilöbrändiä rakennetaan pitkälti ulkonäön kautta, tällaisesta ajattelusta etääntyminen ei aina ole helppoa. Mutta jos jotain olen tähän ikään mennessä oppinut, on se tämä: mitä vähemmän mietin ulkonäköäni, sitä onnellisempi yleensä olen. Ja tylsä tyylini antaa minulle tilaa miettiä oikeastaan kaikkea muuta paitsi sitä, mitä minulla milloinkin on päällä.

Mielestäni tylsyydellä on myös täysin turhaan huono klangi. Tylsän tyylin ei tarvitse tarkoittaa sitä, että pukeutuu vain yhteen väriin tai ei koskaan osta mitään uutta. Vaatekaapin karsiminen astetta yksinkertaisemmaksi ja se, että katselee vaateteollisuuden villityksiä vähän etäämmältä, tekee kuitenkin todella hyvää. Tylsyyden pelko ja sen pakeneminen kaikenlaisen turhan osteluun hyödyttää vain suuryrityksiä, jotka myyvät meille aina vain uusia rättejä.

Itse asiassa koko sana pitäisi brändätä uudelleen: minunkaan tylsä tyylini ei oikeastaan ole tylsä, vaan ekologinen, elämää helpottava ja mielenrauhaa lisäävä tyyli. Ja sellaisen kerran löydettyäni aion ehdottomasti pukeutua tylsästi myös jatkossa.

*

Jos vaatteet ja vastuullisuus kiinnostavat, tutustu myös näihin:

5 vinkkiä täydellisen vaatekaapin metsästykseen

Entä jos ompelisit vaatteita itse?

Tunnista laadukas vaate

*

FACEBOOK / BLOGLOVIN / INSTAGRAM

Muoti Vastuullisuus Kirppislöydöt Päivän tyyli
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.