Depressed – Deep rest & Yoga
“People talk about depression all the time. The difference between depression and sadness is sadness is just from happenstance—whatever happened or didn’t happen for you, or grief, or whatever it is. Depression is your body saying f*ck you, I don’t want to be this character anymore, I don’t want to hold up this avatar that you’ve created in the world. It’s too much for me.
You should think of the word ‘depressed’ as ‘deep rest.’ Your body needs to be depressed. It needs deep rest from the character that you’ve been trying to play.”
Videolla Jim Carreyn määritelmä masennukselle. Hänen mielestään masennuksessa on kyse siitä, että kasaamme kehon täyteen egoon liittyviä rooleja. Lopulta roolit ikään kuin hukuttavat kehon niiden alle ja tästä seuraa masennus. Carreyn mukaan masennus, depression, on kehon tapa kertoa, että se tarvitsee syvää lepoa, deep rest, kaikista sen ylle puetuista rooleista. Näkökulma on mielenkiintoinen enkä ole ainakaan itse aikaisemmin samankaltaiseen törmännyt.
Mielestäni ei tarvitse välttämättä puhua edes masennuksesta, vaan myös uupumuksen voi liittää Carreyn teoriaan. Burn out, uupumus tai loppuunpalaminen – mitä sanaa haluatkaan käyttää. Kaikki nämä ovat tänä päivänä yleisiä ilmiöitä. Uskon että jokainen meistä tuntee yhden jos useammankin joka on kärsinyt tai kärsii jonkin sortin uupumuksesta.
Miten jooga liittyy tähän? Mielestäni jooga on arvokas työväline, jonka avulla voidaan antaa kehon levätä kaikesta (deep rest, kuten Carrey sanoo).
Näen oman joogaharjoitukseni sellaisena kehollisuuden paikkana, jossa riisun itsestäni kaikki arjen roolit sekä niihin liittyvät odotukset ja velvollisuudet. Olen läsnä vain omalle keholle ja hengitykselle. Kuuntelen, mitä kaikkien kerrosten alta löytyy. Harjoitus on eräänlainen polku oman autenttisen itsen luokse. Aina se polku ei ole helppokulkuinen, mutta practice and all is coming kuten Bhagavad Gitassa sanotaan.
<3 Anna-Mari
Ps! Jos kaipaat omaa aikaa ja pysähtymistä, olet lämpimästi tervetullut huomisen (17.12) munuaisia hoitavaan kahden tunnin yin joogaan Katajanokalle. Mukaan mahtuu vielä yksi. Lisätietoa facebookissa