7 + 1 syytä syödä Franny’sissä
Hyvää pizzaa saa monesta paikasta, mutta Franny’s (348 Flatbush Avenue, Brooklyn) oli poikkeuksellisen hyvä pizzeria. Tässä 7 + 1 syytä, miksi.
1. Pizzat. Sopivan sitkeä mutta rapsakka pohja ja hillitysti harkittuja täytteitä.
2. Sakset. Vihdoin joku muukin on ymmärtänyt, että pizzaa kannattaa leikata saksilla eikä hinkuttaa palasiksi tylsillä veitsillä!
3. Cocktailit. Kokeile vaikkapa Brooklyn: vermuttia, bourbonia ja sitruunaa. Mmmm…
4. Arancinit. Paistetut riisipallot ovat olleet suosikkejamme Italiassa, ja nämä olivat parhaat arancinit, joita olemme maistaneet Napolin ulkopuolella! Rouvan piti tilata vielä toinenkin annos.
5. Cannolit. En ole juurikaan nähnyt näitä sisilialaisia jälkiruokaherkkuja Italian ulkopuolella. Rapean taikinaputkilon sisällä on makea ricottajuustotäyte. Ihanaa!
6. Limoncello. Kuuluu Italialaiseen ravintolaan kuin mozzarella pizzaan!
7. Ilmapiiri. Konstailematon, ei hienostelua.
+1: Ravintolan raaka-aineet tulevat luomu- ja lähituottajilta, se käyttää vain uusiutuvia energiamuotoja ja ekologisuus on tärkeää kaikessa sen toiminnassa. (Katso lisää täältä.)
Hyvin lämpimät suositukset, kannattaa tulla Manhattaniltakin asti!