Täytetyt kesäkurpitsankukat
Täytetyt kurpitsankukat (Fiori di zucca) olivat yksi parin viikon takaisen Italian-matkamme suurista herkuista ja uusista makukokemuksista. Ne olivatkin niin herkullisia, että niitä piti syödä useammin sekä Napolissa että Procidalla. Kun kävimme viikonloppuna maalla, Rouvan oli heti päästävä kokeilemaan niitä ja kehittelemään omaa kurpitsankukkareseptiään.
Kukat olivatkin juuri sopivan kokoisia sitä varten.
Ja niin mainioitahan Rouvan kurpitsankukista tuli, että en malta olla julkaisematta reseptiä täällä. Rouva jopa valmisti kukkien sisällä olevan juuston itse, mutta se tehtiin siksi, ettei maalla ollutkaan saatavilla mitään täyttämiseen soveltuvaa juustoa kuten ricottaa. Tuorejuusto ei täyttämiseen sovellu, sillä se valuu sulaessaan ulos kukista.
Italiassa kukkien päällä oli selkeästi paksumpi tempura-tyyppinen pastella-taikinakuori, ja kukat oli uppopaistettu. Rouva halusi yksinkertaistaa reseptiä ja vain kieritteli kukat kananmunassa ja jauhoissa. Lisäksi uppopaistamisen sijaan kukat paistettiin pannulla runsaassa öljyssä. Ja hyvää tuli!
Kurpitsankukat voi valmistaa joko pekonin kanssa tai ilman. Rouva täytti puolet kukista pekonilla ja puolet pelkällä juustolla, ja molemmat olivat yksinkertaisesti herkullisia.
Ainekset
- pekonia
- ricotta-juustoa tai pehmeää kotijuustoa
- (suolaa)
- kesäkurpitsankukkia
- kananmunaa
- vehnäjauhoja
- öljyä paistamiseen
Valmistaminen
- Leikkaa pekonit pieneksi silpuksi ja paista ne
- Sekoita jäähtynyt pekoni juustoon ja mausta tarvittaessa suolalla
- Leikkaa kesäkurpitsankukkien kanta irti veitsellä, jolloin niiden tyveen syntyy pyöreä reikä
- Työnnä juustotäyte kukan sisään reiän kautta
- Särje kananmuna lautaselle ja vispaa sen rakenne rikki haarukalla. Laita toiselle lautaselle vehnäjauhoja. Kierittele kukat kananmunassa ja sen jälkeen vehnäjauhoissa
- Kuumenna paistinpannulla runsaasti (n. 1 cm) öljyä ja nosta kukat pannulle. Kääntele kukkia ja paista niiden kuori joka puolelta kullanruskeaksi.
Varo, näihin tulee himo.