Sininen hetki Katajanokalla
Tänään oli taas oikein hyvä päivä leikkiä turistia Helsingissä.
Oikeastaan meidän piti käydä vain Töölönlahden lasten festareilla ja joissain Ravintolapäivän kojuista syömässä, mutta ollessamme Kauppatorin kulmilla päätimme hetken mielijohteesta piipahtaa Katajanokan uudessa maailmanpyörässä, Finnair Sky Wheelissä.
Tyttö muistelee edelleen New Yorkin Toys R Usin maailmanpyörää, ja hän oli aivan täpinöissään, kun kerroimme, että hän pääsee nyt tämän härvelin kyytiin.
Tämä Helsingin uusin nähtävyys vie matkustajat 40 metrin korkeuteen, josta on hienot näköalat kaupungin kattojen yli. Hytit ovat ilmastoidut ja niissä soi musiikki. Mikäs tässä, kyllähän tänne turistien kelpaa tulla katselemaan maisemia.
Maailmanpyörän juurella on tänä kesänä Allas pop up -kahvila ja puutarha. Ensi kesänä samaan paikkaan aukeaa merikylpylä uima-altaineen ja auringonottopaikkoineen. Vaikka en näekään itseäni uimassa tai ottamassa aurinkoa siellä, se kuulostaa silti hauskalta ja elävöittää kaupunkia.
On hauskaa, että Helsingissäkin saadaan kaupungin keskeisimpiä ranta-alueita kivaan käyttöön, kun tähän mennessä esimerkiksi tätä Katajanokan rantaa ovat hallinneet satamarakennukset ja pysäköintialueet.
Yhtä asiaa en vaan ymmärrä: Miksi ihmeessä hyttien lasit on tehty kirkkaansinisestä lasista? Voisi kuvitella, että monet vierailijat – itseni mukaan lukien – haluavat ottaa valokuvia maailmanpyörän kyydistä, mutta kuvat ovat käytännössä käyttökelvottomia ilman vahvaa värikorjausta.
Toisen kuvan kanssa en saanut millään säätimiä oikeaan asentoon, ja lopputulos näyttää 1970-luvun postikortilta.
Matkan aikana silmät ehtivät tottua sinisyyteen niin, että muut värit tuntuivat suorastaan hyökkäävän päälle, kun astuimme ulos hytistä.
Tulipa nähtyä, mutta yksi kerta riittänee.
Merikylpylää on tietysti käytävä ihmettelemässä, kun se valmistuu ensi vuonna.