Olohuoneen sisustuskuulumisia ja uusi matto

Tajusin tuossa jokin aika sitten, että olen melko vähän kirjoitellut blogin puolella meidän kaupunkikotimme sisustuksesta. Vuosi sitten kirjoittelin kyllä keittiöremontistamme ja sittemmin esittelin myös lopputuloksen, ja kevättalvella esittelin uuden ruokapöydän ja ruokailutilaa yleisemminkin. Mutta sittemmin en ole kerrostalokotimme sisustuksesta blogin puolella kirjoitellutkaan. Ehkä siksi, että aika usein laitan sisustuksesta kuvia Instagramiin, ja toisaalta siksi, että olen ajatellut sisustuksen olevan vieläkin niin ”kesken”, että haluaisin laittaa blogiin parempaa kotiesittelyä sitten, kun sisustuksemme olisi jotenkin valmiimpi.

Mutta sitten totesin, että pyh ja pah. Sittenhän tässä voidaankin unohtaa koko sisustus-aihepiiri blogin puolelta hamaan tappiin asti, koska eihän tämä sisustus tästä ole koskaan tulossa mitenkään valmiiksi. Se on ikuisuusprojekti, joka elää omaa tahtiaan. Paljon on juttuja, joihin kaipaisin vielä muutosta, mutta ne muutokset tapahtuvat omia aikojaan. Siksi voin varsin hyvin esitellä kotia blogin puolella sellaisena kuin se on juuri nyt – ja sellaisena kuin se on joskus tulevaisuudessa.

Olohuoneen sisustus juuri nyt

Tässäpä siis meidän olohuoneemme sisustus sellaisena kuin se nyt on. Halusin erityisesti esitellä tuon uuden itämaistyylisen maton, jonka ostimme muutama viikko sitten. Olohuoneessa oli aiemmin valkoinen matto, joka ei värinsä eikä materiaalinsa puolesta sopinut oikeastaan lainkaan eläinperheeseen. Sitten koiramme tuhosi tuon vanhan maton lopullisesti, joten uuden maton hankinta tuli ajankohtaisesti. Olin jo pitkään kaivannut melko vaaleaan kotiimme vähän lämpöä ja väriä, ja sitä tämä matto tuo kyllä aivan ihanasti! Ja se sopii täydellisesti myös tähän joulukauteen.

Yllä olevassa kuvassa näkyy myös sohvamme, joka on kulkenut matkassani jo 10 vuotta. Se on siinä mielessä parhaat päivänsä nähnyt, että istuintyynyt ovat menneet kasaan, eikä päällisistä saa valkoisia enää pesemälläkään. Pitkään olemme harkinneet, josko ostaisimme uuden sohvan, mutta emme ole löytäneet mitään tarpeeksi kivaa ja kohtuuhintaista. Nyt päädyimmekin siihen, että tilaamme tähän sohvaan uudet sohvatyynyt ja uudet päälliset – se on sekä ekologinen että taloudellinen vaihtoehto. Tuo sohva on myös juuri täydellisen kokoinen tuohon tilaan, ja kun runko kuitenkin on hyvässä kunnossa, niin miksipäs sitä vaihtamaan. Katselin nyt sohvaan vaaleanharmaita päällisiä, jotka olisivat siitä näppärät, ettei niissä näkyisi kaikki lika yhtä helposti kuin valkoisissa. Ne olivat vain juuri nyt loppu varastosta, joten odottelen koska niitä olisi jälleen ostettavissa.

Jotkut laskosverhot tarvitsisimme tähän tilaan myös, sillä meillä käy toisinaan yövieraita, ja nyt on harmi kun olohuonetta ei saa pimennettyä. Ja myös televisiota katsellessa aurinko välillä häiritsee kesäaikaisin. Ikkuna on vain niin kovin leveä, että valmiina on vaikeaa löytää noin leveitä laskosverhoja, ja siksi homma on vähän jäissä.

Alla olevassa kuvassa näkyy toinen tämän syksyn sisustushankintamme – Fatboyn rahi. Se on tosi kätevä pieni lisäistuin tähän kapeaan, pitkulaiseen ja pieneen olohuoneeseen, johon ei kunnolla mahdu esimerkiksi nojatuolia. Rahilla on mukava istua ja se muotoutuu mukavasti istujan alla. Tosi kätevä, kaivattu lisäistuin meidän olohuoneeseen.

Meillä kylläkin haaveillaan myös nojatuolista – makuuhuoneen puolelle, jonne se mahtuisi. Sopiva malli on vain hakusessa, ja tämäkin on hieman sellainen ikuisuusprojekti. Mutta vielä jonain päivänä meiltä löytyy nojatuoli ja kunnon lukunurkkaus!

Joku pieni syksyinen sisustuskärpänen on päässyt minua puraisemaan, sillä olen tehnyt pieniä uudistuksia myös makuuhuoneen puolella, ja suunnitelmissa on myös pientä maalailua ja tapetointia. Jotenkin vasta nyt on ollut taas intoa tarttua viimeistelemään niitä juttuja, jotka jäivät tekemättä vuosi sitten muuttomme aikoihin. Mutta kuten jo postauksen alussa totesinkin, on sisustaminen iloinen ikuisuusprojekti! 🙂

Olohuoneemme kalusteet ovat pääsäätöisesti vanhoja ja olohuone on sisustettu edullisesti ja pienellä budjetilla. Mitä tykkäätte?

Ja hei – mitä tuumitte meidän uudesta matosta – toimiiko? 🙂

-Netta / Instagram @nettafrancesca

Lue myös:

Sisustus täydentyy tauluilla

Ruokailutilan kaunis sisustus

Uusi keittiö before & after

koti sisustus
Kommentit (4)
  1. Todellakin toimii, etenkin tuossa vörissä. Klassinen itämaistyylinen matto on varma ja ajaton valinta, jolla saa sisustuksesta ylellisen. Sekin hyvä puoli noissa on etteivät ole samanlaisiaoölynkerääjiä kuin ns. karvalankaversiot. Itselläni on vanhanaikainen maku, joten en halua siitäkään syystä kotiini mitään muuta kuin itämaalaistyylisiä mattoja, mieluiten paksuja. 🙂

    https://uudistettubuduaari.blogspot.com/?m=1

    1. Tämä väri on kyllä ihanan lämmin <3

      Tuo on muuten ihan totta, tämä tuntuu keräävän paljon vähemmän pölyä ja koirankarvaa kuin sellainen ”nukkamatto”, joka meillä oli aiemmin. Ja tässä värissä ei näy likakaan niin helposti kuin valkoisessa matossa 😉

      Luulen, että meidänkin mattomaku alkaa kyllä kääntyä tähän tyyliin päin. Lapsuudenkodissani ei muunlaisia mattoja pahemmin ollutkaan. 🙂

  2. Matto on ihana, mun lapsuudessa ei muita mattoja ollutkaan kun tuollaiset itämaistyyliset ja sellaisesta haaveilen myös omaan kotiin. 🙂 Teillä on niin kotoisan näköistä. <3

    1. Hei meilläkin oli lapsuudenkodissa melkeinpä pelkästään itämaisia mattoja! Tämähän nyt on toki ”feikki”, mutta budjetti ei nyt toistaiseksi venynyt aitoon. Ehkäpä vielä jonain päivänä <3

      Ja kiitos paljon! <3

Rekisteröitymällä Lilyyn kommentoit kätevämmin ja voit perustaa oman blogin. Liity yhteisöön tästä.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät merkitty *