HBO Max saapui Suomeen! (eli noin 20 sarjatärppiä)
Suosikkiasia: Sarjat! Ja tarjoukset. Ja ilmeisesti HBO Max.

Ystävät, se on tapahtunut. Olen HBO:n tilaaja. Tai siis HBO Maxin, uusi suoratoistopalvelu aloitti Suomessa tänään (26.10) korvaten HBO Nordicin. Suomeen saapumisen kunniaksi HBO Max houkuttelee tilaajia tarjouksella: tilaa nyt ja saat pysyvän 50 prosentin alennuksen. 4,49 euroa kuukaudessa! Ken minut tunteekaan, tietää että minä RAKASTAN alennuksia. Toki rakastan siis myös tv-sarjoja, mutta vielä enemmän alennuksia. Joten tässä sitä nyt ollaan, syvällä HBO Maxin arkistoissa. Ja ne arkistot ovat hyvin laajat, palvelussa on paaaaaljon kaikkea kiinnostavaa. On vähän sellainen kid in a candy store -olo. Haluan katsoa tämän ja tämän ja tuon.
Ja ei sillä, että mun täytyisi jotenkin perustella tätä HBO Max -sortumistani, mutta näin blogillisesta näkökulmastakin oli hyvä ”heitellä rahojani kaiken maailman suoratoistopalveluihin”. Kuten olen joskus kirjoittanut. Koska nyt mulla on miljoona uutta sarjaa, joista voin kirjoittaa. Uusia suosikkiasioita, uusia sarjatärppejä, uutta sisältöä.
Okei, tässä nyt alkuun lista HBO Maxin sisällöistä (vanhaa HBO:ta, uusia HBO Maxin alkuperäissarjoja ja kaikkea siltä väliltä), jotka haluan katsoa. Siis ainakin nämä. Apua. Lista on huolestuttavan pitkä. Ja tuntuu siltä, että en edes ole vielä huomannut kaikkea…
Succession
NO ETTÄ OLEN PERILLÄ SIITÄ, MISTÄ KAIKKI PUHUVAT. HALUAN YMMÄRTÄÄ MEEMEJÄ! JA TIETÄÄ, KUULUUKO KAIKKIEN OLLA TEAM COUSIN GREG!! JA MITÄ MINÄ JOSTAIN DONITSEISTAKIN JUURI KUULIN?? HALUAN OLLA MUKANA SUCCESSION-HYPESSÄ!!
The White Lotus
Ditto. Haluan tähänkin hypeen mukaan, vaikka sitten kuukausia myöhässä.
Gossip Girl
Ihan vain sen takia, että saan dissata sitä ja valittaa, kuinka ”se oikea, minun nuoruuteni Gossip Girl oli kyllä paljon parempi!!” BLAIR WALDORF 4-EVER! (En oikeasti edes ollut mikään suuri GG-fani, mutta teininostalgia sekoittaa aina pääni.)
The Flight Attendant
Murhamysteeri ja ilmeisen hyvää työtä tekevä Kaley Cuoco. Sold.
Starstruck
Olen halunnut nähdä tämän käänteisen Notting Hillin siitä lähtien, kun ystävällinen lukija vinkkasi siitä kommentissaan. Sarjan luoja ja päätähti on uusiseelantilainen koomikko Rose Matafeo, josta pidän kovasti. (Aloitin Starstruckin ja rakastan sitä.)
Insecure
Tämäkin viime vuosien kehuttu komedia on jäänyt näkemättä, koska olen ollut HBO:ton. Nyt – parahiksi viimeisen kauden alkaessa – aion ehtiä Insecure-junaan.
I May Destroy You
Must see.
Selena + Chef
Selena Gomez on mun silmissä äärimmäisen miellyttävältä vaikuttava julkkis. Sellainen tyyppi, jolle toivoo kaikkea hyvää. Olen nähnyt Selenan kokkausohjelmasta Selena + Chefistä joitain pätkiä somessa, ja se vaikuttaa oikein herttaiselta tapaukselta. Selena ei siis leiki mitään superkokkia, vaan opettelee ruoanlaittoa huippukeittiömestareiden ohjauksessa.
(Hacks)
Paitsi että mitä hittoa, sitä ei löydy Suomen HBO Maxilta??! Buu! Se on HBO Maxin alkuperäissarja ja kaikkea… toivottavasti tulee myöhemmin.
Petyin myös, ettei The Other Two -komediasarjaa ainakaan toistaiseksi ollut tarjolla. On vahvasti sarjat, jotka haluan nähdä -listallani. Ja kakkoskaudeksi tämä alunperin Comedy Centralin sarja siirtyi HBO Maxiin. Ja hei, myöskin HBO Maxille muuttanut Search Party puuttuu. Saanko laittaa tilaukseen? Koska kuten tästä postauksesta käy ilmi, HBO Maxilla on selkeesti puutetta tarjonnasta.
Edit. Hacks tuli joulukuussa HBO Maxiin.
Love Life
Vaikuttaa sopivan leppoisalta ja höttöiseltä sarjalta syksyn pimeyteen. Ja pääosan Anna Kendrick on oikein miellyttävältä ja mukavalta vaikuttava tyyppi.
Roswell, New Mexico
Sama syy kuin Gossip Girlissä; pääsen aukomaan päätäni siitä, kuinka MINUN NUORUUTENI Roswell on se oikea Roswell. (Oikeasti olen nähnyt uuden Roswellin kolme ekaa jaksoa – lentokoneessa silloin joskus aikana ennen pandemiaa – ja ne olivat oikein päteviä ja koukuttavia. Ainakin väsyneenä lentokoneessa.)
Superman & Lois
Yllättävä valinta, mutta olen lukenut tästä supermiesversiosta paljon hyvää.
A Black Lady Sketch Show
Sketsikomedia on yksi suosikkiasioistani, ja olen tähän mennessä katsonut A Black Lady Sketch Show’n pätkiä YouTubesta. Mukana on iso joukko hauskoja tyyppejä, muun muassa sarjan luonut Robin Thede, Gabrielle Dennis, Quinta Brunson, Ashley Nicole Black ja Insecurestakin tuttu Issa Rae.
The Great
Tämänkin Elle Fanningin ja Nicholas Houltin tähdittämän, ilmeisesti hyvin epähistoriallisen Katariina Suuri -sarjan haluan nähdä!
VEEP
En ole nähnyt viimeistä kautta. Tämä on korjattava.
Made For Love
Kun hänen teknologiamiljardöörimiehensä haluaa asentaa vallankumouksellisen tarkkailusirun hänen aivoihinsa, Hazel Green pakenee toksista avioliittoaan vieraantuneen isänsä Herbertin luokse.
Vaikuttaa ihan kiinnostavalta. Ja pääosassa on Cristin Milioti, josta pidän siitä HIMYM-fiaskosta huolimatta.
Barry
Bill Hader 4-ever! En minä muuta syytä tarvitse kuin Bill Haderin. Vaikka sitten palkkamurhaajaa esittävän Bill Haderin.
The Newsroom
Jossain vaiheessa on pakko vihakatsoa HBO-klassikko The Newsroom. En ole nähnyt sitä vuosikausiin!
Klassikot
Tuota joo… saattaa olla, että allekirjoittaneelta, varsin paljon tv-sarjoista kirjoittavalta tyypiltä on näkemättä parit varsin kuuluisat, kehutut ja vaikutusvaltaiset tv-sarjaklassikot. The Sopranos, näkemättä. Game of Thrones, näkemättä. The Wire, näkemättä. Tiedetään, tiedetään, shame on me. Mutta ehkä nyt pääsen korjaamaan nämä vääryydet. Kunhan olen ensin katsonut about 20 muuta sarjaa.
Dokkarit ja komediaspesiaalit
The Vow, I’ll Be Gone in the Dark, The Inventor… paljon kiinnostavia dokkareita. Ja komediaspesiaalejakin, kiinnostaa ainakin Julio Torresin My Favorite Shapes. Ja moni muu!
Fun fact: Julio Torres kirjoitti yhden SNL:n viime vuosien parhaista sketseistä, Papyruksen. 😀
PS. Älä huoli Netflix, kyllä minä sinuakin vielä rakastan! Nyt tuntuu kuitenkin siltä, että – Barney Stinsonia lainatakseni – new is always better. Joten salli pieni syrjähyppyni. Matelen sitten luoksesi taas, kun tarjolla on joku hypetetty uutuussarja.
PPS. En edes vielä päässyt penkomaan HBO Maxin leffatarjontaa… Joku Dyynikin taitaa olla saapumassa pian. Noh, saavat odottaa, pitää katsoa kolmetuhatta sarjaa ensin.
PPPS. HBO-konkarit, vinkkejä otetaan vastaan! Mitä siellä kuuluu katsoa? Mitä olen missannut?
LUE MYÖS:
- 33 mielenkiintoista uutuussarjaa vuodelle 2022
- 10 asiaa, jotka tiedän Successionista näkemättä jaksoakaan
- Sarja, joka kiinnostaa just nyt: HBO:n I May Destroy You
- Vuoden 2020 parhaat sarjat (ja ne, joita en katsonut loppuun)
- 10 mielenkiintoista uutuussarjaa syksyyn 2021
- Sopranos, Breaking Bad ja muut nolot aukot tv-sarjasivistyksessäni
- Disney+:n sarjat, jotka haluan nähdä (eli valmistautumista väistämättömään osa 2)
- HBO:n sarjat, jotka haluan nähdä (eli valmistautumista väistämättömään)
SEURAA BLOGIA:
Tartuin myös tarjoukseen ja ekana otin White Lotuksen työn alle. Se tuli ahmaistua yhdessä päivässä- oli outo ja ihana! Ja musiikin ja ympäristön luoma tunnelma oli suorastaan herkullinen 😀
Okei pitää ottaa White Lotus seuraavaksi listalle siis, outo ja ihana kuulostaa hyvältä. Minä olen vain yrittänyt kahlata läpi Successionia mutta siinä kestää ikuisuus, olen vasta viidennessä jaksossa. On kyllä oikein hyvä ja ymmärrän miksi jengi pitää siitä, mutta aika raskasta katsottavaa. Jaksot ovat pitkiä ja jengi vaan tappelee ja kieroilee. Pystyn katsomaan kerralla yhden jakson, sen jälkeen on pidettävä tauko.
Kiva, että tykkäsit starstruckista! Se on kyllä yks tän vuoden suosikeista. Itse otin kans heti HBO Maxin tilauksen, koska 4,49. Mitä tässä muutakaan voisi tehdä.
Love life oli ihan kiva! Siitä on tulossa toinen kausi tällä viikolla. Trailerin perusteella vaikuttaa vielä paremmalta kuin tuo eka kausi! Pitäisi kyllä katsoa I May Destroy You. Tuntuu jotenkin väärältä, ettei vielä ole. Mulla on myös joku outo suhde tuohon Newsroomiin. Katson sen tasaisin väliajoin uudelleen, enkä edes tiedä miksi? Barrya oon yrittänyt katsoa, mutta ei jotenkin lähde, vaikka Bill Hader on lemppari. Se skeleton twins leffa, missä on Bill Hader ja Kristen Wiig, on aina vaan mun suosikki Bill Haderin jutuista SNL:n ulkopuolella.
Yksi viime aikojen suosikeista oli myös Apple tv:n puolelta löytyvä Trying. Se oli jotenkin symppis!
Kiitti muuten tuosta Papyrus -sketsistä. Olin Ryan Goslingin kohdalla tyytynyt vain siihen Close Encounter -sketsiin, missä sillä ei pidä ollenkaan pokka. Papyrus on jatkossa Ryan Gosling SNL -listalla.
Starstruck oli niin hyvä! Sellainen leppoisa ja höpsö sarja, joka sai hyvälle mielelle. Olisin katsonut koko valitettavan lyhyen kauden yhdeltä istumalta, mutta valitettavasti oli välissä sellainen pikku este kuin työvuoro. Huippua, että siitä tulee kakkoskausi!
Ja siis, ”mitä tässä muutakaan voisi tehdä” – I hear you. Pari markkaa kuukaudessa ja saan vaikka sitten vihakatsoa sitä Newsroomia. Mullakaan ei ole mitään hajua, miksi oikeasti haluaisin katsoa sen taas, en pidä kenestäkään sarjan hahmosta ja kaikki on jotenkin niin ylidramaattista ja suurta ja upeaa journalismia. Haluan vain koko ajan pyöritellä silmiäni kaikelle ja kaikille.
Tiedätkö, minä Bill Hader -fani en ole edes nähnyt Skeleton Twinsiä. Laitan listalle! Sen Nothing’s Gonna Stop Us Now -kohtauksen olen sentään nähnyt monta kertaa YouTubesta. (Putoan tasaisin väliajoin Bill Hader -YouTube-kuoppaan.)
Ja hei kiitti vinkistä, laitan myös Tryingin katselulistalle. Olen välillä miettinyt että mikähän tää on ja pitäisikö tsekata, mutta en ole koskaan saanut aikaiseksi.