Ilmaista tekemistä Helsingissä
Kaipaatko ilmaista tekemistä Helsingissä? Haluatko viettää Helsinki-päivän lasten kanssa?
Helsingissä voi nauttia ilmaiseksi taiteesta, musiikista tai sukeltaa menneiden vuosikymmenten fiiliksiin. Tässä muutamia vinkkejä Helsinki-päivään.
Kaupunginmuseo

Aloita ilmaista tekemistä Helsingissä -päiväsi Tuomiokirkon läheisyydestä, Aleksanterinkadulta löytyvästä Helsingin Kaupunginmuseosta, jonne on vapaa pääsy.
Museossa on oma osastonsa lapsille, jossa perheen pienimmät saavat leikkiä kauppaa, tutustua vanhan ajan asumiseen, kipitellä pitkospuita pitkin, leikkiä laivan kapteenia – siis tehdä kaikkea kivaa.
Seurasin eri-ikäisiä lapsia taaperosta noin 10-vuotiaaseen. Kaikki näyttivät löytävän monipuolisesti mieleistä tekemistä. Riemunkiljahdukset kertoivat innostuksesta.


Kaikenikäisille tarkoitetuissa huoneissa on nähtävänä mm. 1950-luvun työläiskodin huone, menneen vuosikymmenen baari, Maxim-elokuvateatterin ovet, erilaista esineistöä, mainoksia yms., jotka valaisivat kivalla tavalla mennyttä aikaa. Laitapa minikokoisesta jukeboksista levy soimaan ja istahda baarin pöytään fiilistelemään.





Museon ylimmässä kerroksessa on vaihtuva näyttely. Tällä hetkellä siellä on Rikki – kun mieli särkyy. Näyttelyssä nähdään mm. entisaikojen mielisairaaloiden välineistöä.
Kaupunginmuseo on auki ma–pe 11–19, la–su 11–17.
Hakasalmen huvila
Mannerheimintiellä, Kansallismuseon vastapäätä on Hakasalmen huvila. Siellä on nyt Rikoksen ja rakkauden kaduilla -näyttely. Näyttely keskittyy Helsingin Kallion kaupunginosassa tehtyjen tai sinne sijoittuvien kotimaisten elokuvien rikoksiin ja rakkauksiin.
Näyttelyssä nähdään elokuvarekvisiittaa, kuvia ja klippejä eri vuosikymmenten elokuvista. Oli hauska bongata tuttuja leffoja.


Tänne museoon on pääsymaksu 10/12 e, alle 18-vuotiaat ja Museokortilla ilmaiseksi. Joka kuukauden viimeisenä perjantaina klo 11-17 on ilmainen sisäänpääsy kaikille.
Museo on auki ti 11.00–19.00 | ke–su 11.00–17.00 | ma suljettu.
Oodi
Oodi-kirjastosta on tullut kaupunkilaisten olohuone. Kirjojen lainaamisen lisäksi sinne tullaan viihtymään, syömään, harrastamaan, tulostamaan isoja kopioita, tekemään töitä jne. Kirjaston ylimmässä kerroksessa on oma, iso osansa lapsille. Vanhemmat tuovat sinne lapsia leikkimään, ja samalla vanhemmat voivat jutella toisten vanhempien kanssa.

Musiikkia
Ilmaiskonsertteja ja muuta ilmaisohjelmaa on mm. Espan lavalla. Voit istua joko lavan edessä olevalla penkillä tai vastapäisellä Kappelin terassilla ja nauttia kesäpäivästä.
Musiikkitalon terassilla ja pääaulassa järjestetään viikoittain kesäkonsertteja. Konserttien aikataulut on hyvä tsekata tästä linkistä.
Jos jazz ja swing miellyttävät sinua, ravintola Storyvillen puistoterassilla on joka ilta livemusiikkia.Kuuntelin viime viikolla yhden tällaisen ilmaisen liven – ja täytyy sanoa, että oli ihan mahtava fiilis. Silloin musiikki oli enemmän swinghenkistä, Laila Kinnusta yms. tuttua musiikkia. Viihdyttävää.
Katutaidetta

Lähde pois keskustan hulinoista ja suuntaa Itä-Pasilaan. Siellä on kymmeniä muraaleja ja graffiteja – ei siis mitään sotkuja, vaan taidokkaasti tehtyjä.
Vietin siellä pari tuntia kiertäen ystäväni Tiinan ja hänen poikansa Musajusan kanssa. Musajusa toimi meidän paikallisoppaana. Visit Helsingin -sivuilla on lisätietoa Itä-Pasilan katutaiteesta.

Maalaukset ovat loppujen lopuksi pienellä alueella, joten selviät kierroksesta ilman ammattiopastusta, mutta Pasilassa toimivan Sokos-hotellin vastaanotto myy 10 euroa maksavia opastuksia.



Hyvää Helsinki-päivää!
Kaisa
Tuusulanjärven taiteilijakodit – kurkistus 100 vuoden taakse