Lounas kaupungilla: Maya Bar & Grill
On ollut muuten yllättävän vaikea pitää kiinni tavoitteesta käydä syömässä lounasta kaupungilla edes joka toinen viikko. Kävin kyllä ennen joulua ystäväni Annen kanssa Maya Bar & Grillissä, mutta blogiin asti tämä lounas ei ehtinyt aiemmin.
Maya Bar & Grill on Rautatientorin laidalla Mikonkatu 18:ssa sijaitseva lattariravintola
Ravintolan normilistalta löytyy Latinalaisen Amerikan maiden makuja, mutta lounaalla riippuu hieman päivästä, miten latinoa ruoka on. Tällä kertaa listalta löytyi grillattua karitsaa ja kermaisia valkosipuliperunoita, eli annos olisi voinut olla melkeinpä mistä tahansa muustakin lounaspaikasta.
Mutta erittäin hyvä lounas tämä oli! 10,50 euron hinta sisälsi myös runsaan salaattipöydän, ja mielestäni hinta-laatusuhde oli muy bueno, kun ruoka kuitenkin tarjoiltiin vielä pöytään.
Lounasaikaan ravintola oli hyvin täysi, ja rattaat mahtuivat mukaan juuri ja juuri. En ollut varma, onko ravintolassa saatavilla syöttötuoleja, joten olisin voinut kyllä jättää rattaat uloskin, sillä syöttötuoli löytyi.
Poikakin suostui syömään jotain, mutta sekä kokoliha että peruna ovat edelleen hänelle hieman vaikeammin lähestyttäviä asioita. Hän keskittyi kasviksiin ja nachoihin.
Aivan tämän kokemuksen perusteella en osaa sanoa juuri mitään ravintolan varsinaisesta tyylistä. Lounas oli hyvä, mutta palaisin kyllä mielelläni toisen kerran maistamaan jotain selkeämmin latinokeittiöön kuuluvaa annosta.
Lisää lounassuosituksia kaupungilta: