Värjäys toi kulahtaneelle mekolle jatkoajan
Vaatteita pitää huoltaa ja hoitaa niin, että ne kestävät mahdollisimman kauan. Tummien puuvillavaatteiden ongelma on värin kesto: väri kulahtaa kiitos pesujen ja auringon. Värjäys tuo puuvilla- ja pellavavaatteelle jatkoajan.
Helppoa
En ole värjännyt kuin yhden kerran aikaisemmin ennen kuin värjäsin yhden lempikesämekoistani. Mekolla on ikää jo 10 vuotta, ja olen käyttänyt sitä todella paljon.
Mekko oli muuten hyvässä kunnossa, mutta tummansininen väri oli todella kulahtanut.
Ostin marketista tummansinistä väriä, jota voi käyttää pesukoneessa.
Pakkauksessa oli todella yksinkertaiset, helpot ohjeet: pakkaus auki, värjättävä vaate ja avattu pakkaus vierekkäin pesukoneen rumpuun. Pesulämpötilaksi piti valita 40 astetta.
Kun ohjelma pysähtyi, piti tyhjä väripakkaus ottaa pois ja mekko pestä tavalliseen tapaan pesukoneessa.
Kuivatin mekon sisällä, koska aurinko haalistaa värejä. En halunnut ottaa riskiä, että just värjätyn vaatteen sävy olisi heti kärsinyt.
Tämän prosessin jälkeen mekko oli kuin uusi: värjäys palautti mekkoni alkuperäisen väriseksi eli tummansiniseksi. Värjäsin mekkoni heinäkuun alussa ja sen jälkeen olen käyttänyt sitä paljon. Väri on edelleen tummansininen, vaikka olen tuulettanut sitä parvekkeella, mutta nurinpäin käänneettynä.
Tästä innostuneena seuraavaksi aion värjätä muutaman mustan puuvillavaatteeni.

Tässä Youtube-linkki videoon, jossa kerron värjäyksestä.
Jos vaatteen ompelulanka on esim. polyesteriä, se ei värjäänny puuvillaväreillä.
Pesukone värjäyksen jälkeen
Väripakkauksen ohjeen mukaan pesukoneelle ei olisi tarvinnut tehdä puhdistuspesua, vaan olisi riittänyt, että seuraava koneellinen olisi ollut tummia pyykkejä. Näin olisi vältytty putkistoon mahdollisesti jääneen väriaineen tai värillisen veden kulkeutuminen vaaleaan pyykkiin.
Puhdistan pesukoneeni säännöllisesti sitruunahapolla. Ajoitin tämän puhdistuspesun värjäyksen yhteyteen – eli värjäyksen jälkeen pesin koneen sitruunahapolla 95 asteen ohjelmalla ja tämän jälkeen vielä tavallisella pesuaineella koneen ollessa tyhjä.
Tietysti pyyhin huolella pesukoneen kauluskumin ja poistin sen alle kerääntyneen veden ja tarkistin nukkasihdin.
Ensimmäinen koneellinen tämän jälkeen oli tummien tekstiilien pesu ja sitten pesin jo valkoisia lakanoita, ilman minkäänlaista ongelmaa.
Oletko sinä värjännyt vaatteita? Miten onnistuit?
Kaisa
Puuvillavaate: ekoa, luomua vai viherpesua?