Kirjavinkkejä
Sisältää *mainoslinkin
Oletko miettinyt kirjavinkkejä, jotka sopisivat joululahjaksi? Tässä muutama kirja, jotka tekivät minuun vaikutuksen.
Olen äänikirjojen ystävä. Muutettuani aikaisempaa pienempään asuntoon sinne ei enää mahdu valtavaa kirjamäärää. Äänikirjan kuukausimaksulla voin kuunnella monta kirjaa. Minun sopimukseni sisältää 100 tuntia kuuntelua.
BookBeatilla on 26.11.2023 saakka Black Week -tarjous uusille tilaajille: uusille tilaajille 60 päivän ilmainen kokeilu; tässä *linkki tarjoukseen
Tässä lukuvinkkejä, jossa mm. vähän erilaisia elämänkertoja.
Sauli Niinistö
Helsingin Sanomien entisen päätoimittajan Risto Uimosen kirja Sauli Niinistö suomalaisten presidentti (WSOY) kertoo Sauli Niinistön presidenttikaudesta ja valottaa hänen henkilökuvaansa.
Vaikka olen seurannut Niinistön kautta tavallista tarkemmin, kirja toi esiin monta uutta asiaa tai palautti mieleen jo unohtuneita yksityiskohtia.
Uimosen tapa kertoa asioista on rutinoituneen päätoimittajan tapa, mikä sopii hyvin kirjan päähenkilöön ja aiheeseen.
Niinistön toisen kauden käännekohdat Venäjän hyökkäys Ukrainaan ja Suomen liittyminen Natoon taustoineen saavat kirjassa ison roolin.
Sauli Niinistö oli aikoinaan, ennen presidentiksi tuloaan sitä mieltä, että presidentin valtakausien pituus pitäisi lyhentää neljään vuoteen. Nykytiedon ja viime vuosien valossa voimme vain huokaista, että tuo Niinistön ehdotus ei saanut vastakaikua. Siinä tapauksessa meillä olisi ollut joku toinen presidentti koronan, Ukrainan sodan ja Natoon liittymisen aikaan. Näinä vaikeina aikoina Niinistö on ollut sopiva valtionpäämies.
Kirja sopii kaikille, jotka ovat kiinnostuneet lähihistoriasta.
Laululintusen elämää
Petri Tammisen ja Helena Juntusen kirja Joskus liikaa, aina liian vähän, oopperalaulaja Helena Juntusen elämäntarinoita (Otava)valottaa Helena Juntusen elämää olematta kuitenkaan perinteinen elämänkerta. Kirjassa on pieniä tarinoita ja muistikuvia lapsuudesta, uran alkuvaiheista ja viime vuosista.
Monelle lukijalle/kuulijalle on varmaan yllätys, että uran alkuaikoina Helena Juntunen on käyttänyt reippaasti alkoholia – tai ainakin minulle se oli iso yllätys.
Kirjan Helena Juntunen on häpeilemätön diiva ja kosmopoliitti. joka viihtyy kotona, on onnellinen, kun ei tarvitse lähteä minnekään.
Kirja on paikoitellen jopa raadollinen rehellinen.
Kuuntelin kirjan, jonka Helena Juntunen lukee. Tahti on verkkainen, mikä aluksi tuntui liiankin verkkaiselta, mutta siihen tottui nopeasti. Lopulta se oli jopa rentouttavaa. Lukemisen välillä Helena lauloi pieniä pätkiä rooleistaan. Se oli kiva lisä.
Tästä kirjasta voisivat olla kiinnostuneet kaikki oopperasta kiinnostuneet.
Saku Tuomisen elämä
Saku Tuomisen Ettekö tiedä kuka minä olen on mielenkiintoinen katsaus Saku Tuomisen elämään. Hän kertoo pieniä sattumuksia, taustoja ja henkilökuvia elämänsä varrelta. Kirja ei ole tavallinen elämänkerta, vaan paljon hauskempi, elävämpi, vähemmän pitkäveteinen. Kirja on viihdyttävä.
Saku Tuominenhan on ollut ja on monessa mukana: tuonut Suomeen mm. Tanssii tähtien kanssa -ohjelman, ollut Hyvät, pahat ja rumat -ohjelman äiti tai isä, omistaa palasen ravintolamaailmaa, viettää kesiään Italiassa, luennoi jne. Hän on visionääri.
Entisen munkin tarina
Ruotsalainen Björn Natthiko Lindeblad oli ennen nuori ja menestynyt ekonomi, uratykki, joka halusi jotain muuta elämältään ja lähti noviisiksi thaimaalaiseen metsäluostariin. Siellä hän sai munkkinimekseen Natthiko.
Lindeblad vietti lähes 20 vuotta buddhalaisessa luostareissa. Lopulta hän halusi palata normaaliin elämään, siviiliin. Miten hän sopeutui uuteen elämäänsä?
Tästä kaikesta ja Lindebladin sairastamasta ALS-taudista kertoo Lindebladin, Caroline Banklerin ja Navid Modirin kirja Saatan olla väärässä. Kuuntelin kirjan äänikirjana, joka on ilmestynyt jo pari vuotta sitten.
Mielenkiintoinen kirja, jonka sopii kaikille uraohjuksille tai henkilöille, jotka haluavat elämänmuutosta.
Vexi Salmi
Topi Salmi ja Tommi E Virtanen ovat yhdessä kirjoittaneet sanoittajamestari Vexi Salmesta Isäni Vexi -kirjan (Tammi), joka on ennen kaikkea kirja isästä ja ehkä hieman kipeästä isäsuhteesta. Kirjassa Topi Salmi kertoo, miltä tuntuu, kun isä on paljon poissa, miltä tuntuu vanhempien avioero, miten poika lähti kulkemaan isänsä jalanjäljissa levy-yhtiöön ja miten isä-poikasuhde muuttuu Vexin loppuvuosina.
Lämminhenkinen ja omalla tavallaan sympaattinen kirja täynnä mielenkiintoisia tarinoita.
Iskelmämusiikin ystävä varmaan ilahtuisi kirjasta.
Jakob
Satu Rämön suositun Hildur-sarjan uusin osa on Jakob. Länsivuonoilta kalastusaltaasta on löytynyt miehen ruumis. Rikosetsivä Hildur Rúnarsdóttir yhdessä suomalaisen poliisiharjoittelija Jakob Johansonin kanssa lähtee tutkimaan juttua. Sitten tulee toinen outo kuolema toisella puolella Islantia. Ja sitten kolmas. Onko näillä murhilla jotain yhteistä?
Jakob painii yksityiselämänsä ison ongelman kanssa, kun hän yrittää saada lapsensa huoltajuuskiistan ratkaistua tai edes sovittuja tapaamisia toteutumaan. Jakob lähtee käymään Rovaniemellä oikeudenistuntoon. Matkan aikana häntä syytetään entisen puolisonsa ja tämän uuden puolison murhasta. Jakob pyytää apua Hildurilta.
Miten käy Jakobin? Entä miten ratkeavat Islantia ravistelevat murhat?
Satu Rämön kirja pitää otteessaan, teksti on sujuvaa ja juoni mielenkiintoinen.
Dekkareiden ystäville tämä oiva lahja.
Kaisa