Kesäkirjat: murhia, muistelmia ja hyvän mielen kirjoja
Mitä sinä luet kesällä? Minun kesäkirjat ovat astetta kevyempiä kuin talvella. Tässä joitakin viime aikoina lukemiani/kuuntelemiani kirjoja.
Keittiömestari Antti Vahteran muistelmat
Vaikka ei olisikaan ravintola- ja ruokapiireissä, Markku Heikkilän kirjoittamana Antti Vahtera Monessa liemessä keitetty (Readme) on kiinnostavaa kuunneltavaa. Kirjassa paneudutaan Vahteran työelämän eri vaiheisiin, kuvaillaan alan kansainvälistä Bocus d Or -kilpailutunnelmaa, kerrotaan Antin kohtaamista ruoka-alan ihmisistä. Kirjassa muistellaan myös Vahteran televisiotöitä, esimerkiksi Kokkisodan alkuvuosia. Vahtera oli niitä ensimmäisiä julkkiskokkeja, joiden myötä ala alkoi saada hypetystä.
Kuudella vuosikymmenellä työskennellyt Antti Vahtera on ollut monessa mukana: työskennellyt lukuisissa ravintoloissa, tehnyt televisio-ohjelmia, ollut Moskovan suurlähetystön kokki ja ollut konsultoivana keittiömestarina jne. Antti Vahtera on kirjoittanut myös lukuisia keittokirjoja. Tämän muistelmakirjan bonuksena on muutamia Antin reseptejä, jotka vaikuttavat herkullisilta eivätkä liian vaikeilta kotikokeille.
Kirjan lukee Martti Ranin, joka sopii hyvin hommaansa.
Bridgerton
Netfixissä pyörii 3. Bridgerton-kausi, joka on saanut suuren suosion ympäri maailmaa. Katsottuani tämän 3. kauden jaksot, kuuntelin Julia Quinnin Bridgerton Kirjeystävä -kirjan (Tammi), joka on kirjasarjan viides eepos.
Kirja keskittyy Eloise Bridgertoniin. 28-vuotias Eloise on itsepäinen ja järkevä nainen, joka ei ole suostunut lukuisiin kosintoihin. Vuoden ajan hän on ollut kirjeenvaihdossa Sir Philipin kanssa. Yhtäkkiä Eloise päättää lähteä salaa tapaamaan kirjeystäväänsä, jota hän ei ole ennen nähnyt. Mitä siitä sitten seuraa, jääköön salaisuudeksi.
Kirja on kurkistus ehkä tulevaan Bridgerton-kauteen, joka näillä näkymin tulee Netflixiin parin vuoden kuluttua. Bridgerton-faneille sopivan kevyttä luettavaa/kuunneltavaa.
Liv
Helmi Kekkosen Liv (Siltala) kertoo parikymppisestä Livistä, joka viettää lomaa perheen kesäpaikassa. Tylsyyteen tulee muutos, kun hän tapaa kalliolla vieraan miehen, jota hän menee myöhemmin tapaamaan. Tapaamisessa kaikki ei pääty niin kuin Liv olisi toivonut.
Kirjan tietty viipyilevyys luo tiheää tunnelmaa, ja lukijalle herää pahoja aavistuksia, mitä tapaamisessa on tapahtunut, josta Liv ei haluaisi puhua.
Kirjan teema on ajankohtainen: mihin vedetään raja toisen kehoon koskemisessa.
Rakkaudesta murhatut
Oikeustoimittaja Päivi Happosen Rakkaudesta murhatut (Deadline Kustannus) on Pihla Karhun toinen, itsenäinen osa.
Kanava Kuuden toimittaja Pihla Karhu saa viestin rakkaushuijarin uhrilta. Koska Pihlalla ei ole parempiakaan juttuaiheita, hän lähtee haastattelemaan naista. Seuraavana päivänä nainen on kuollut. Pihla alkaa penkoa asiaa ja törmää muihinkin tapauksiin, joissa kuollut on ollut rakkaushuijauksen uhri. Pihlalle kerrotaan huhua, että Malagassa olisi rakkaushuijausyritys. Pitääkö se paikkansa? Saako Pihla mehevän jutun aikaiseksi?
Päivi Happosen teksti pitää otteessaan niin, että kuuntelin myös ensimmäisen Pihla Karhu -osan Pihla Karhu & vaarallinen uutinen. Sekin on näppärä dekkari, joka kuuluu sarjaan hyvät kesäkirjat.
Susanne Päivärinta
Toimittaja Susanne Päivärinta tunnetaan ärhäköistä haastatteluistaan. Hänen Kaikki tämä elämä (Teos) paneutuu Päivärinnan työelämään. Susanne Päivärinta tuli monelle tutuksi TV1:n toimittajana, joka tykitti suoria kysymyksiä haastateltaville. Hän ei totisesti päästänyt helpolla haastateltaviaan. Päivärinta irtisanoutui Ylestä vuonna 2017 – eikä ilman kohua. Kirjassa hän kertoo Yle-ajoista sellaisia seikkoja, joita ainakaan minä en tiennyt tätä ennen. Kirjassa kerrotaan myös ex-pääministeri Sanna Marinin käytöksen muuttumisesta.
Mielenkiintoista luettavaa.
Kuinka kuolema kohdataan
Elina Backmanin Kuinka kuolema kohdataan (Otava) on neljäs Saana Havas -kirja.
Saana matkustaa juhannusviikoksi Kotkan Kaunissaareen tarkoituksena auttaa tätiään tämän ystävän huvilan kunnostuksessa. Juhannusjuhlat päättyvät kohtalokkaasti.
Saanan poikaystävä Jan on töissä Keskusrikospoliisissa. Jan saa komennuksen lähteä Ranskaan auttamaan ranskalaisia kollegoita suomalaisen taidekeräilijän murhan selvittämisessä. Kietoutuvatko Kaunissaaren ja Nizzan murhat toisiinsa? Menneisyydellä on pitkät varjot.
Elina Backmanin dekkari on sujuvaa tekstiä, joka pitää lukijan/kuulijan hyppysissään. Kuuntelin tämän kirjan. Lukijana taitava Sanna Majuri.
Irlantilainen maalaislääkäri
Patric Taylorin Irlantilainen maalaislääkäri -kirjassa (Book Beat) nuori, vastavalmistunut lääkäri Barry Laverty on saanut paikan Ballybucklebon kylästä. Barryllä on vaikeuksia löytää pientä kylää edes kartalta – puhumattakaan, että löytäisi helposti perille. Maalaislääkäri O’Reily, jonka assistentiksi Barry on palkattu, on todellinen persoona, jonka työmenetelmät ovat aivan toista kuin Barry on ajatellut. Työssään Barry pääsee tutustumaan kylän värikkääseen väkeen. Loppujen lopuksi Barry osaa hyvää oppia työhönsä, mutta myös elämään.
Irlantilainen maalaislääkäri on todellinen hyvän mielen kirja. Sellainenhan on mitä parhainta kesäkirjat-sarjaa.
Kannuksen kadonneet
Glorian entisen päätoimittajan Saila-Mari Kohtalan Kannuksen kadonneet (Otava) kertoo keski-ikäisestä Lizasta, joka on saanut tarpeekseen viestintähommista. Hän viihdyttää itseään Murha.infossa ja hakee seuraa Tinderistä lojuessaan Helsingin-kodissaan.
Sitten Liza saa hoitaakseen työkeikan, jonka vuoksi hänen pitää matkustaa Kannukseen, synnyinseuduilleen. Siellä selviää, että paikkakunnalta on kadonnut mystisesti miehiä. Liza alkaa selvittää asiaa paikkakuntalaisen Nilsin kanssa, joka on istunut vankilassa.
Kirjan on helppolukuinen kesäkirja. Uskon, että kirja saa jatko-osan.
Millaiset kesäkirjat miellyttävät sinua? Annapa jokin lukuvinkki.
Kaisa
Kirjat, jotka voisivat kiinnostaa sinua