Baltic Princess -laivan kasvojenkohotus ja uusi konsepti
Mainos / pr-matka / Tallink Silja Suomi
Baltic Princess -laiva oli kolme viikkoa telakalla. Tuona aikana sen yleiset tilat saivat todellisen kasvojenkohotuksen.

Turun ja Tukholman väliä kulkevan Baltic Princess -laivan sisääntuloa, ravintoloita, kosmetiikka- ja lasten / lahjatavarashoppia ja tax freetä on uudistettu niin, että hyvä kun laivan tunnisti samaksi, jolla olin ollut aikaisemmin. Kauppojen välisiä kulkuyhteyksiä on selkeytetty. Laivan suosituimpiin ravintoloihin kuuluva Grill House on saanut täysin uuden ilmeen, kun kaikki vanha oli poistettu ja tavallaan aloitettu ”puhtaalta pöydältä”. Myös Piano Bar oli pessyt kasvonsa.

Vaikka Piano Barissa kyse oli osauudistuksesta eli paljon oli säästetty vanhaa, on lopputulos uudistunut. Baarissa ei ole tehty rakenteellisia uudistuksia ja valaistuskin on entinen.

– Baaritiski ja pianokoroke ovat entisillä paikoillaan, mutta ne ovat saaneet uutta ilmettä. Lattiat uusittiin. Baarin tuoleista osa on sellaisia, jotka oli uusittu vähän ennen telakointia, joten ne säästetiin. Tummat tuolit, joissa on tähän laivaan suunniteltu raidallinen verhoilu, tuovat hyvän lisän. Kierrätimme vanhat, kermansävyiset ikkunaverhot. Nyt ne ovat seinustalla. Ikkunaverhot ovat nyt ilmavammat kuin ennen. Laivalla sisustuksen elinikä tulee aika nopeasti täyteen. Jos tuotteet ovat hyväkuntoisia, niitä pyritään aina hyödyntämään. Se on haaste suunnittelijalle: uudet kohdat näyttävät uusilta ja kiiltäviltä, niin vanhat voivat pompata ikävästi esiin. Tässä baarissa onnistuimme mielestäni hyvin niin, ettei uutta ja vanhaa erota, toteaa Design Studion Marjut Nousiainen, joka vastasi uudistuksesta yhdessä Franz Designin ja Aprocos Interiot Designin kanssa.

Ravintoloiden, kauppojen ja sisääntulon uusi ilme on aikaisempaa raikkaampi, valoisampi ja nykyaikaisempi. Kaiken kaikkiaan selvästi parempi. Mielestäni uudistuksesta vastanneet suomalaiset design-toimistot onnistuivat urakassaan.

Uusi konsepti
Laivan keittiöpäällikön Marko Koskinen oli aikaisemmin työskennellyt Kämpissä, joka tunnetaan mm. afternoon tea- eli iltapäväteetarjoiluistaan. Koskisen myötä Baltic Princessin uusin konsepti on nyt afternoon tea, joka tarjoillaan laivan Happy Lobster -ravintolassa klo 13.30 – 17.00 (Suomen aikaa).
Marko Koskinen kertoi, että kaikki muut iltapäiväteen tarjoilut tehdään laivalla paitsi macaronsit tulevat luottotoimittajalta. Teet tulevat Teeleideiltä ja Teepolulta.

Pääsin nauttimaan iltapäiväteehetkestä. Kolmikerroksinen tarjoiluastia oli täynnä herkkuja. Teevaihtoehtoja oli kuusi. Mielestäni kokonaisuus oli oikein onnistunut.
Afternoon tea -tarjoilun hinta on ennakkoon tilattuna 39 euroa ja laivalta ostettuna 42 euroa. Syötävää oli riittävästi eli vatsa tuli täyteen iltapäiväteetarjoiluista.
Tutustu tarkemmin iltapäiväteemenuseen .
Jos et ole aamiaisihminen, kokeile Baltic Princessin brunssia, joka tarjoillaan Happy Lobster -ravintolassa klo 10.30 – 12.00 (Suomen aikaa).
Brunssilla leikkeleet, skagen, vihannekset ja juustot tuodaan pöytään, samoin lämmin ruoka, joita oli kolme vaihtoehtoa. Smuutit, jugurtit, jälkkärit yms. noudetaan buffetista.

Brunssin hinta on ennakkoon tilattuna 35 euroa ja laivalta ostettuna 38 euroa.
Herkullinen brunssi on niin runsas, että se korvaa lounaan.


Happy Lobster -ravintolan isoista ikkunoista oli kiva ihastella merta ja Tukholman saaristoa.
Voit tutustua laivan ravintolatarjontaan.

Muutama fakta
Baltic Princess on valmistunut vuonna 2008 Aker Finnyards Helsinki New Shipyard -telakalla Suomessa.
Laiva seilaa Suomen lipun alla.
Laivan pituus 212 m
Laivaan mahtuu max 2800 matkustajaa
Laivan ravintoissa kuluu lohta 2700 g / kk
Maitoa kuluu 10000 l / kk
Kananmunia 72000 kpl / kk
Kaisa
Sinua voisi kiinnostaa myös tämä:
Turusta päivä Tukholmassa -risteily ja näkymiä Tukholman kattojen yllä