Herkulliset kahvi-suklaa raakapallot
Työviikko alkaa olemaan pulkassa ja perjantai taputeltu! Se tarkoittaa monelle rentouttavan viikonlopun alkua ja täten myös herkuttelua niin hyvän ruoan kuin juoman parissa. Itse olen ehdottomasti sitä mieltä, että elämästä kuuluu nauttia eikä ruokavaliotaan kuulu liikaa rajata. Välillä voi herkutella myös sokerilla eikä aina tarvitse miettiä, onko kaikki mitä suusta alas laittaa terveellistä? Jos viikot elää puhtaasti, on viikonloppuisin hyvä höllätä. Liiallinen kurinalaisuus nimittäin kostautuu erilaisina himoina ja tiedän, miten tuolloin herkuttelu saattaa jopa ryöstäytyä käsistä. Näistä syistä en enää nykyään koskaan kiellä itseltäni mitään – syön sokeria ja juon viiniä, mikäli mieli tekee. Tästä huolimatta en oikeastaan ikinä leivo mitään ”normaalia”. Kotoani ei löydy vehnäjauhopussia saatikka valkoista sokeria. Sen sijaan kaappini ovat täynnä yhteistyökumppaniltani Foodinilta saatuja luomutuotteita, kuten erilaisia gluteenittomia jauhoja, kookossokeria, kookosöljyä, raakakaakaota ja muita terveellisempiä leivontatuotteita. En koskaan leivo mitään tavallisella sokerilla höystettyä ja näin siksi, ettei sellainen perinteinen leivonta inspiroi itseäni. Minua inspiroi se, jos onnistun loihtimaan jotain hyvää, jossa myös ravintoarvot ovat kohdillaan! Periaatteeni onkin, että näitä blogissa jakamiani herkkuja voi syödä koska tahansa, eikä niiden syömisestä tarvitse potea huonoa omaatuntoa – ei ikinä. Näillä voit herkutella oli päivä mikä tahansa, niin viikolla kuin viikonloppuisinkin.
Blogissani on varmaan kymmenen erilaista raakapallojen reseptiä siitä syystä, että pidän todella paljon juuri raakaleivonnasta ja pallot ovat niin helppoja valmistaa sekä nautiskella. Ne menevät kätevästi kahvin kanssa, jälkiruokana tai vaikka energian antajana ennen treeniä! Hieman samalla tavalla kuin joku saattaa syödä raakapatukan ennen salille lähtöä, minä tänäänkin nappasin pakkasesta pari raakapalloa. Noista saa kummasti energiaa, eli pelkästään makeanhimon taltuttamiseen niiden nautiskelu ei rajoitu. Tänään jakamani resepti sisältää myös kahvia, joka virkistää ja antaa energiaa. Kahvi tuo palloihin ihanan makuvivahteen ja raakakaakaon kanssa todella tehostaa niiden piristävää vaikutusta!
KAHVI-SUKLAA RAAKAPALLOT (GL, M, RAW)
- 2 tl (kukkurallista) Foodin* raakakaakaota
- 1 dl luomu kaurahiutaleita
- 1/3 tl Foodin* Bourbon vaniljajauhetta
- 2 tl hunajaa
- 13-15 taatelia (pehmeää)
- 0,4 dl keitettyä suodatinkahvia
- 1,2 dl Foodin* mantelijauhoja
- Ripaus laadukasta suolaa
- Kourallinen pehmeitä Foodin* cashweja
Koristeluun:
- Raakakaakaota
Keitetään suodatinkahvi hyvissä ajoin ennen raakapallojen valmistusta, jotta se ehtii jäähtyä. Kaadetaan blenderiin taatelit, vedessä liotetut pähkinät, kaurahiutaleet, mausteet ja kylmä kahvi. Blendataan tasaiseksi massaksi, jonka jälkeen pyöritellään palloiksi. Ja vaikka taikina on hieman tahmaista, sitä ei kannata säikähtää! Pyöräytetään pallot raakakaakaon seassa, jolloin niihin saadaan kiva pinta. Tämän jälkeen muotoa voi vielä halutessaan hieman hioa kämmenissä. Laitetaan valmiit pallot pakkaseen kylmettymään ja tarjoillaan 30-60 minuutin päästä. Raakapallot säilyvät parhaiten pakkasessa, joten jos niitä ei ole tarkoitus heti syödä, suosittelen säilyttämään pakastimessa ja napsimaan aina sieltä silloin, kun mieli tekee! Reseptistä valmistuu noin 6-12 raakapalloa, riippuen siitä, miten suuria palloja valmistat. Minä tein määrän tuplana ja nyt pakastin on pullollaan!
Reseptin myötä toivottelen oikein ihanaa perjantaita! Muistattehan herkutella!
*Tuote sponsoroitu