Ihonhoito: Kahta en vaihda

Aina säännöllisesti minulta kysellään blogissa ja blogin ulkopuolellakin ihonhoitovinkkejä, sekä hyvän ihoni ”salaisuuksia”. Nykyään erilaiset iho-ongelmat ovat niin arkipäivää, että jos omistaa hyvän ja lähes virheettömän ihon on se automaattisesti jonkun salaisen reseptin takana. Mun on pakko sanoa, että en ole oikein koskaan joutunut näkemään suurta vaivaa ihoni vuoksi. Se ei reagoi suklaaseen finnein eikä pakkasiin rutikuivaksi kuivuen. Toki minullakin on ollut kausia jolloin iho ei voi niin hyvin ja sitten taas kausia, kun se on täydellinen mutta yleisesti ottaen olen siunattu tällä saraa. Iho on ihmisen suurin elin, joten en voi kuin olla super kiitollinen tästä siunauksesta.

Käytän päivittäisessä ihonhoidossani vain kahta tuotetta ja näissä mennään edelleen marketti-tasolla, nimittäin Niveassa. Kyseiset putilot ovat koristaneet peilikaappiani jo vuosien ajan ja vaikka muitakin merkkejä on tullut kokeiltua, palaan aina näihin. Jos toinen loppuu, iho reagoi tavalla tai toisella.

IMG_5537-001

Ensinnäkin ehdoton ihonhoitoni ykkönen, puhdistusemulsio. Kun omistaa ripset tarvii putsarin jolla putsata meikit pelkästään iholta. Mielestäni puhdistusemulsio on tähän hommaan juuri täydellinen, voit putsata meikkivoiteen vanulapuilla koskematta ripsiin. Lisäksi emulsio on tarpeeksi hellävarainen, eikä kuivata kasvoja. En kuitenkaan pärjää pelkällä putsarilla, se tuli taannoin huomattua.

Olen käyttänyt kasvovettä oikeastaan aina aamuin illoin, teinistä lähtien. Se virkistää ja viimeistelee puhdistuksen. Joka kerta, kun kyseinen tuote loppuu ja en heti osta sitä, alkaa mulle tulemaan pientä finniä etenkin otsaan ja iho muuttuu ikäänkuin paksummaksi ja sameammaksi. Ja tuo on tosiaan hyvin monta kertaa todeksi havaittu. Mietinkin, että mikähän siinä mahtaa olla? Olenko totuttanut ihoni liiaksi johonkin tuotteeseen ja se reagoi siksi, vai onko kasvovesi yksinkertaisesti niin tärkeä osa ihonhoitoa? En ole mikään kosmetologi, joten kertokaahan joku fiksumpi minulle vastaus? Onko muilla näin?

IMG_5557-002IMG_5568-002

Puhdistusrutiinini ovat tosiaan hyvin yksinkertaiset eikä mitään erityisiä vippaskonsteja löydy. Toki kuorin ihoani säännöllisesti (pari kertaa viikossa) ja  lisäksi käytän ihoöljyjä, rasvoja ja naamioita. Uskon kuitenkin aika pitkälle myös siihen, että ihonkin hyvinvointi lähtee sisältä päin. Tottakai ulkoisellakin huolenpidolla on merkityksensä ilman saasteiden ja muun vuoksi mutta loppupeleissä se mitä suusta alas laittaa on se tärkein. Pyrinkin juomaan paljon vettä, etenkin sitruunavettä ja syömään monipuolisesti.

Havaitsin muuten maitotuotteiden jättämisen yhteydessä, että omalla kohdallani niillä on kyllä vaikutuksensa ihon hyvinvointiin. Ilman maitoa ihoni on huomattavasti kuulaampi ja kirkkaampi. Moni ulkopuolinen ei ehkä huomaa eroa mutta itse olen kyllä pistänyt tämän merkille. Siispä jälleen yksi syy jättää maitorahkat kaupan hyllylle! ;)

Onko teillä ihonhoidossa paljon kikkakolmosia? Mites puhdistustuotteet, luotatteko markettikamaan vai oletteko huomanneet selektiivisen puolen tuotteiden vaikutuksen ihoon?

IMG_5570-006

Kommentointi suljettu väliaikaisesti.