Turusta päivä Tukholmassa -risteily ja näkymiä Tukholman kattojen yllä

Mediamatka Tallink Silja Suomi

1990-luvun jälkeen Turusta ei ole tehty päiväristeilyjä Tukholmaan. Nyt tilanne on muuttunut, kun Baltic Princess -laiva tekee maanantaisi Turusta päivä Tukholmassa -risteilyjä. Tämä on hyvä lisä risteilytarjontaan. Tunnit Tukholmaa kattojen yllä tuo uutta näkymää tuttuun keskustaan.

Baltic Princess -laiva lähtee Turusta maanantaisin klo 20.15 ja saapuu Tukholmaan tiistaina klo 9.30. Tukholmassa ehtii olla noin 9 tuntia ennen kuin lähtee takaisin Turkuun, jonne se saapuu keskiviikkona klo 10.15. Tuon yhdeksän tunnin aikana ehtii käydä museossa, kierrellä kauppoja, lounastaa tms.

Tukholman kattojen yllä

Mitäs jos seuraavalla kerralla ottaisit eri perspektiivin Tukholmaan, ja katselisit sitä ylhäältä. Tukholman keskustassa on ravintoloita ja spa-osastoja, joista on upeat, kun ollaan Tukholman kattojen yllä. Tässä muutama vinkki, kaikki ovat keskustan alueella.

Bank Hotel Rooftop nimeltää le Hibou on Bank-hotellin tyylikäs ja kansainvälisen tason cocktailbaari (osoite Arsenalsgatan 6). Sinne mennään hotellin sisäänkäynnin viereisestä lasiovesta. Baarista saa myös hyviä alkoholittomia mocktaileja. Aukioloajat: ma klo 16-23, ti-pe klo 16-01, la klo 14-01 ja su klo 16-23. Nettisivut

Tukholmaan kattojen yllä Bank
le Hibou -cocktailbaari on sisustettu tyylikkäästi.
The Bank tukholma
le Hiboussa on saatavana myös hyviä mocktaileja ja pientä naposteltavaa.
the bank drinkit
le Hibou -cocktailbaarissa voi hetkeksi piipahtaa ostosten jälkeen.

Tak (osoite Brunkebergstorg 4), kiva rooftop-ravintola, jonka ruokien maku on mielenkiintoinen ja herkullinen yhdistelmä japanilaisia ja pohjoismaisia makuja. Kivan rento sisustus. Jos on kaunis ja riittävän lämmin sää, kannattaa mennä terassille. Nettisivuilta näet menun.

Tukholman kattojen yllä tak
Tak-ravintola on keskustassa. Hissillä noustaan Tukholman kattojen ylle.
Tukholman kattojen yllä Tak-näkymä
Tukholman kattojen yllä.

The Nest Wellness Spa löytyy keskustasta Scandic Camper -hotellin yläkerrasta (osoite Brunkebergstorg 9). Wellness-osastolla on ulkouima-allas, josta on huikeat näkymät vanhaan kaupunkiin. Uima-altaan lämpötila on 38 astetta ympäri vuoden. Lisäksi wellness-osastolla on sauna ja elämyssuihkut. Tarjolla on erilaisia tee-se-itse -hoitoja, jotka voit tehdä ohjeiden mukaan. Jos et majoitu hotellissa, hinnat ovat ma–to 445 SEK/hlö ja pe–su 595 SEK/hlö. Hotellivieraille se maksaa ma–to 345 SEK / hlö ja pe–su 445 SEK / hlö. Hintaan sisältyy ulkouima-allas, elämyssuihkut ja rentoutumishuone sekä kylpytakki, pyyhe ja tohvelit. Ikäraja on 16 vuotta eli tämä ei ole lasten paikka. Nettisivuilta löytyy lisätietoa ja varausmahdollisuudet.

Downtown Camper tukholma
Scandic Downtown Camper -hotellin yläkerrasta löytyy wellness-osasto.

Video

Kaisa

Tukholman-matka: argentiinalaista tangoa ja ylellinen kotimuseo

Kulttuuri Matkat