Kun kaikki eroaa
”Kaikki eroaa” -lause on kuultu nyt useammin kuin kerran omastani ja useiden ystävienikin suusta. Tällä hetkellä on meneillään jonkun sortin ”erobuumi” ja todella moni ympäriltä tuntuu laittavan parisuhteensa jäihin. En tiedä teistä mutta itse olen useaan otteeseenkin miettinyt, että mikä ihmeen kirous tässä vuodessa 2016 oikein on? Eroja, maailman paheneva tilanne, useita musiikkimaailman tähtiä on menehtynyt… Jotain negatiivista energiaa tässä vuodessa on pakko olla!
En tiedä johtuuko suuri eroamisten määrä siitä, että ihmiset ympärillä alkavat lipua siihen maagiseen 30-vuoden ikään? Ikään jolloin elämä menee monesti uusiksi, nuoruus vaihtuu viimeistään tässä kohtaa aikuisuudeksi ja tullaan jälleen tulevaisuuden perus kysymysten äärelle. Lapsia vai ei? Yhteinen asunto vai ei? Toinen haluaa luoda uraa, toinen haluaa sen perheidyllin. Toinen taas ehkä vielä kerran kokea sinkkuelämän vapauden tai lähteä maailmalle reissaamaan.
Liian monesti parisuhteet valitettavasti myös ns. kuolevat. Kasvetaan erilleen ja yhtäkkiä huomataankin, että eletään ihan eri maailmoissa erilaisia arvoja vaalien. Tämä on hyvin yleistä. Uskon kuitenkin vahvasti, että syy tällaiseen tilanteeseen on se ettei parisuhteessa ole kommunikoitu riittävästi. On päästetty se kahden ihmisen välille jossain kohtaa syntynyt kuilu ikäänkuin huomaamattaan kasvamaan. Toisinaan taas ihmiset vaan muuttuvat. Elämä muuttaa meitä, kasvattaa ja vie johonkin suuntaan. Aina siis se viisi vuotta sitten oikealle tuntunut ihminen ei välttämättä enää tunnukaan oikealle. Kuten olen aikaisemminkin kirjoittanut uskon, että ihmisellä on useita rakkauksia elämänsä aikana. Niitä ei ole välttämättä kovin montaa, mutta muutama ainakin.
Itsehän olen avioeroperheestä kuten olen täällä blogissakin joskus maininnut. Nuorempana ajattelin aina, että minähän en toista vanhempieni virheitä. Minulla on mahdollisuus hyvään parisuhteeseen eikä lähtökohdillani ole väliä. Valitettavasti niillä on kuitenkin väliä… Tokikaan et voi leimata elämääsi sen perusteella mihin olet syntynyt, mutta kaikki vaikuttaa kaikkeen. Vääristynyt kuva parisuhteesta jo lapsuudessa jättää meihin jonkunlaiset traumat. Traumat joita emme ehkä osaa yhdistää omassa elämässämme tapahtuviin asioihin, mutta jotka kuitenkin ovat siellä läsnä. Mitä vanhemmaksi sitä tulee, sitä vahvemmin ja selkeämmin nämä asiat vaan huomaa.
Näistä traumoista huolimatta elämässä on kuitenkin tärkeää uskoa hyvään. Vaikka omassa elämässä ja ympärillä tapahtuisikin asioita, jotka särkevät meitä, on kaikessa kuitenkin hyväkin tarkoituksensa. Myös sinkkuna ihmisen voi olla hyvä. On hassua miten usein ajatellaan, että sinkut ovat jotenkin säälittäviä ja niitä väliinputoajia. Itse taas ajattelen niin, että jokaisen meistä tulisi jossain kohtaa elämää kokeilla yksin olemista. Se avaa asioita ihan uudenlaiselta näkökantilta. Sinkkuna on enemmän aikaa opetella tuntemaan itsensä ja sen mitä oikeasti elämältään haluaa. Minulla on ainakin vahva usko siihen, että kun tuntee itsensä hyvin kykenee olemaan parempi puolisokin toiselle.
Haalari Zara / Aurinkolasit Ray-Ban / Kello MK / Kaulakoru Zara
Ihmissuhteet ovat kyllä jännä juttu. Koskaan et tiedä mitä niissä tulee ajan kanssa tapahtumaan. Tottakai on olemassa parisuhteita jotka kestävät kuten ne ennen vanhaan kestivät. Valitettavasti nykyään kuitenkin vähemmän. En tosiaan tiedä johtuuko se siitä, että ihmiset ovat niin hukassa itsensä ja elämänsä kanssa vai mistä? Syitä on varmasti monia.
Tänä päivänä myös sellainen pitkien parisuhteiden arvostus on osittain tipotiessään. On jotenkin helpompaa erota, kuin jatkaa edes jollain saraa huonossa suhteessa. Taistelutahtoa ei vaan enää ole, se on kadonnut. Ollaan jotenkin todella voimattomia ja ei nähdä muuta vaihtoehtoa kuin jatkaa eri suuntiin.
Nämä päätökset eivät ole koskaan helppoja ja en missään nimessä arvostele kenenkään eropäätöksiä (itsekin siis puolisen vuotta sitten eronneena ei olisi varaakaan). Joskus ero on olevinaan ainoa vaihtoehto ja joskus se on myös aikuisten oikeasti se oikea ratkaisu. Ero ei tietysti ihan aina ole mikään huono asia, joskus se saattaa jopa kirkastaa elämässä sen mitä haluaa ja kenen kanssa.
Oletteko te huomanneet saman ilmiön ympäristössänne? Tai heräsikö ylipäänsä ajatuksia?



