Kuluneen viikon plussat ja miinukset

PLUSSAT:

Enää reilu viikko jouluun! En edes muista, koska olisin viimeksi näin kovasti joululomaa odotellut kuin tänä vuonna, mutta nyt suorastaan lasken päiviä siihen… Suuntaan jouluksi kotimaan korkeammille leveyksille ja palaan Helsinkiin vasta ensi vuoden puolella. Jotenkin aivan ihanaa ottaa pieni breikki kaupungista, sillä olen ollut täällä hyvin tiiviisti viime kesän pidemmän Indonesian reissun jälkeen. Tämä kaupungin pimeys on myös asia, joka todella tympii, joten kiva päästä valkoisiin maisemiin.

Jouluiset leipomukset, joita olen kotosalla väsäillyt! Näistä parhaita paloja luvassa blogissa ensi viikolla, joten pysyttehän kuulolla. Leipominen on muuten aika terapeuttista, vaikka ei ehkä ihan heti näin ajattelisi.

+ Ystävät ja hyvä energia, jota heistä olen saanut.Vaikka usein päivän päätteeksi tuntuu, ettei millään jaksaisi sosialisoida, saatikka raahautua johonkin paikkaan x, silti ystävien näkeminen aina piristää! Tällä viikolla olen nähnyt useampia ystäviä, sekä käynyt jopa kahdessa blogitilaisuudessa, eli positiivista sosialisointia on riittänyt. Veikkaan siis, että tänään ilta menee ihan vaan rennosti kotosalla omia juttuja puuhastellen.

+ Losien matkasuunnitelmat vuodelle 2020. Hauska muuten, että tämä päätös syntyi pari tuntia sitten, kun tuli ystäväni kanssa puheeksi tulevat reissut ja ehdotin keväälle Mauritiusta, niin hän kertoi lähtevänsä kesäkuussa Loseihin, jonne sitten sanoin haluavani mukaan. Vielä ei varattu lentoja, sillä pienesti tutkaillaan, mutta heti, kun sopivat löytyy, varataan lennot. En ole koskaan Loseissa käynyt, mutta vähän jo innostuin!

Tunnelmalliset kynttilät ja jouluvalot, ovat piristäneet mieltä. Mielestäni yksi tämän vuodenajan parhaista puolista on juuri tunnelmallisuus, vaikka pimeää onkin. Kylkeen vielä Post Malonea tai Pyhimystä, niin juuri oikeanlainen fiilis on taattu.

Jääkaappi on täynnä ruokaa – suorastaan pursuaa! Tämä on onnellinen tilanne, nimittäin eipä tarvitse kuin päättää, mitä haluaa syödä ja kaikkea löytyy.

Äänikirjojen ihmeellinen maailma on viikon positiivinen, eli olen löytänyt kaksi mielenkiintoista kirjaa, joita parhaillaan kuuntelen! Nämä ovat ”Immu”, kirja joka kertoo tarinaa mielenkiintoisesta gangsterielämästä ja toisena ”10 syytä tuhota kaikki sometilit nyt”. Ensimmäinen kiehtoo varmaan siksi, että on niin raffia tekstiä ja kaukana omasta elämästä, kun taas toinen sen vuoksi, että someahdistus on täällä säännöllisesti läsnä. Onhan se hullua, miten paljon asioita some meistä ”lukee” ja miten se meitä hallitsee. Ehkä pahinta on, etteivät ihmiset enää pärjää ilman sosiaalisen median sovelluksia ja yhä useampi on suorastaan riippuvainen.

MIINUKSET:

Treeniviikko on ollut todella huonosti suunniteltu. Eli käytännössä en ole riittävän hyvin organisoinut päiviäni ja sitä, missä välissä menen treenaamaan, jonka vuoksi treenit ovat jääneet joko todella myöhäiseen, tai olen joutunut tekemään ne kiireellä. Tulipa muuten eilen todistettua, kuinka 50 minuutissa ehtii kyllä tekemään normaalisti reilun tunnin mittaisen treenin (alkulämmöt ja itse harjoitus), mikäli treenaa lyhyillä palautusväleillä ja pitää sykkeet jatkuvasti korkealla!

– Olen ollut jälleen äärimmäisen väsynyt joihinkin minusta riippumattomiin asioihin, jotka kuitenkin vaikuttavat elämääni. Tämän vuoksi olen jälleen tällä viikolla punninnut tulevaa ja miettinyt, mitä sen suhteen teen. Jokaisella meistä on kuitenkin vastuu omasta elämästä ja jos asiat ympärillä eivät muutu parempaan suuntaan, on aika ottaa ohjat omiin käsiin.

– Koti on sotkuinen, eikä ole ollut oikein energiaa siivota sitä. Välillä muuten tuntuu, että kun asuu yksiössä, näyttää se aina sotkuiselta, teit sitten mitä tahansa! Jotenkin poden jälleen sellaista ahdinkoa kaikesta tavarasta ja päätin, että käyn vaatekaapit läpi viimeistään tammikuussa ja myyn sieltä sitten paljon pois. Toki mitä pikemmin, sen parempi, mutta veikkaan ettei ensi viikolla ole oikein aikaa tälle projektille.

– Kuluneella viikolla on ollut paljon haasteita valokuvaamisen suhteen! Koti on säkkipimeä aamusta iltaan, eikä luonnonvaloa yksinkertaisesti ole. Teinkin eilen illalla päätöksen, että haen tänään Verkkokaupasta studioon tarkoitetun valaisusetin, joka toivon mukaan helpottaa ongelmaa. Maksoi mitä maksoi, nyt on vaan turvauduttava apukeinoihin, jotta blogiin saisi muutakin sisältöä kuin asukuvia.

– Latasin taannoin Tinderin reilun vuoden jälkeen takaisin ja olen sitä nyt huvikseen vähän selaillut. Vaikka minulla on yksi positiivinen kokemus Tinderistä, silti masennun aina sen selaamisesta. Eniten ahdistaa sovelluksen pinnallisuus ja se, että lähtökohtaisesti toisen ulkonäkö ratkaisee. Laitoin muuten alkuun ikähaitariksi 30-38, jonka jälkeen ahdistuin vielä lisää tuloksista, joita haulla sain, ja laskin ikähaarukan 26-36 – jo alkoi muuten tulokset paranemaan! :D No joo, pinnallinen olen tosiaan itsekin, mutta eipä sovellus anna vaihtoehtoja. Nyt ikähaitari taitaa olla 28-36, eli hieman inhimillisempi. ;) Tosin en kyllä tiedä, olisiko minulla mitään henkistä yhteyttä itseäni neljä vuotta nuoremman kanssa?

Toivottavasti teillä on ollut hyvä viikko! <3 

puheenaiheet oma-elama ystavat-ja-perhe hopsoa
Kommentointi suljettu väliaikaisesti.